İşçi Sınıfının Yiğit Evladı Recep Vurmuş Yoldaş’ı, bedence aramızdan ayrılışının 15’inci yıldönümünde andık 

24.05.2022
349
A+
A-

İstanbul

İşçi Sınıfın Yiğit Evladı Recep Vurmuş Yoldaş’ı, bedence aramızdan ayrılışının 15’inci yıldönümünde İstanbul İl Örgütünde düzenlediğimiz bir etkinlikle andık.

Recep Yoldaş nezdinde tüm devrim şehitleri adına saygı duruşuyla anma etkinliğimiz başladı. Genel Başkan’ımız Nurullah Ankut’un da katıldığı Anma etkinliğinde açılış konuşmasını İstanbul İl Yöneticimiz Mehrali Yücedağ Yoldaş yaptı. Recep Yoldaş’ımızın mücadelesinden kesitler sunan kısa sinevizyon gösteriminin ardından ana konuşmayı yapmak üzere sözü İstanbul İl Başkanımız Av. Pınar Akbina Yoldaş aldı.

Pınar Yoldaş’ımız yaptığı konuşmasında; Recep Vurmuş Yoldaş’ın fedakarlığından, görev bilincinden, önderlik ve teorik birikiminden ve mücadele azimden bahsetti. Devrimci mücadelede ve özel yaşamımızda her birimizin Recep yoldaş gibi azimli, kararlı, mücadeleci, sevecen ve merhametli olması gerektiğini dile getirdi.

Pınar Akbina Yoldaş aynı zamanda şu anda ülkemiz için kritik öneme sahip olan birtakım ekonomik ve siyasi meselelere de değindi. Özellikle son günlerde gündemde olan “sığınmacılar” meselesine ilişkin Partimizin güncel tutumunu aktaran Yoldaşımız, Partimizin Suriye Meselesi’yle ilgili de ilk andan itibaren en doğru ve net tutumu aldığını dile getirdi. Pınar Yoldaş ayrıca AKP’giller’in halkımızı mahkûm ettikleri işsizlik ve pahalılık cehenneminin katlanılmaz hale geldiğini somut verilerle bir kez daha gözler önüne serdi.

Özellikle Suriye ve “sığınmacılar” meselesiyle ilgili Genel Başkan’ımız Nurullah Ankut da söz alarak AKP’giller’in ABD-AB Emperyalistlerinden aldıkları emir doğrultusunda Suriye Devletini parçalamak, meşru BAAS İktidarını ortadan kaldırmak için insanlık dışı politikalar uyguladığını dile getirdi. AB-D Emperyalistlerinin Suriye’yi parçalama planlarının yeni olmadığını, bu aşağılık projenin 1950’li yıllara kadar uzandığını, bu projede tıpkı bugün AKP’giller gibi Bayar-Menderes Halk Düşmanı İktidarının piyonluk yapmayı gönüllüce kabul ettiğini somut belgelerle dile getirdi. Bir anlamda küçük çaplı bir seminere dönüşen Anma etkinliğimizde Genel Başkan’ımız başka konulara da değinerek Yoldaşlarımızı aydınlattı.

Pınar Yoldaş’ımız konuşmasını, Recep Yoldaş için yazdığı şu dizelerle tamamladı:

 

DİLÊ RİHA (Urfa’nın Yüreği) 

Li sibeke Gulanê

Li bin rojeke sor

Me tu bi rêkir ji Gola Masîdar

ji hembêza welatê te yî germ

Hemû tişt hemû kes girîn bi çûyîna te

Masîyan qender…

Te pir hezdikir lê ji Hozan Cigerxwîn

Em ji bi çuyina te ciger bi xwîn bûnî

“Wek te bîrindar” bûni

Serok Receb , yê karkeran

Reco’yê cîranan

Tirs û kabûs ê neyaran

Dest pî yê Partî ya me

Evindar ê doza xwe

Hevalê diler, fedakar û dilovan

Hevalê me yî ji dil û can

Tu her dem bîra me dayî

Tu di dilê me dayî

Em te ji bîr nakin tu caran

Tu êdî di dilê welatê xwe da yî

Mîna Stranek te tim digotî

Di tepikek Riha’yê bi aywanan bilind de

Li Gelê xwe, li Hevalê xwe

Mêze dikî bi berkenî

Helbet şerê me serfirazî bibe

Çîna ku te ji bo emrê xwe feda kirî

Canê xwe dayî serketin bibe

Ewe heval ew roja em bi dilşadî çaw dikin hat

Tu bi dilgeşiyekê şadî

Bibî Xwîn

Bigerî bi Tîngermî li temarên welatê xwe.

 

URFA’NIN YÜREĞİ

 

Bir mayıs sabahı,

Kızgın bir güneşin altında,

Balıklı gölden uğurladık seni

Memleketinin sıcak bağrına.

Her şey, herkes ağladı gidişine

Balıklar bile…

Çok severdin ya Ozan Cigerxwîn’u

Gidişinle bizim de ciğerimiz dağlandı,

Yaralandık senin gibi.

İşçilerin Recep Başkanı

Mahallenin Reco’su

Düşmanın korkulu rüyası

Partimizin eli kolu

Kavgasına aşık

Cesur, fedakar, sevecen,

Candan yoldaşımız

Her zaman aklımızda

Her zaman yüreğimizdesin

Unutmayacağız seni asla.

Şimdi sen yüreğindesin memleketinin.

Hep söylediğin türküdeki gibi

“Bülbüllerin öttüğü

Yüksek eyvanlı” bir tepesinden

Bakıyorsun halkına,

Bakıyorsun yoldaşlarına gülümseyerek.

Elbet kavgamız zafere ulaşacak.

Ömrünü adadığın

Uğruna can verdiğin Sınıf kazanacak.

İşte yoldaş beklediğimiz o mutlu gün geldiğinde

Sen çılgınca bir sevinçle

Kan olacak

Akacaksın memleketinin damarlarında ılık ılık.

 

Av. Pınar Akbina Yoldaş’ımızın ana konuşmasının ardından Recep Yoldaş’la birlikte omuz omuza mücadele etmiş diğer Yoldaşlarımız da söz alarak duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.

 

İzmir

Recep Vurmuş Yoldaş’ı bedence aramızdan ayrılışının 15’inci yıldönümünde İzmir’de andık

23 Mayıs 2007 tarihinde Malatya’ya örgütlenmeye giderken geçirdiği trafik kazası sonucu bedence aramızdan ayrılan İşçi Sınıfının Yiğit Evladı Recep Vurmuş Yoldaş’ımızı İzmir İl Örgütümüzde yaptığımız bir etkinlikle andık. İl Örgütünde bir araya gelen partili yoldaşlarımızla Recep Vurmuş Yoldaş nezdinde tüm devrim şehitleri için saygı duruşunda bulunduk. Ardından Yoldaşımızın ve Partimizin mücadelesinden kesitlerden oluşan sinevizyon gösterimi yaptık.

Bir Yoldaşımızın Recep Yoldaş’ımız için okuduğu şiirin ardından Partimizin İşçi Komitesinden Yusuf Gençer Yoldaş, Yoldaşımızın mücadelesi üzerine bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, Recep Vurmuş Yoldaş’ımızın, Türkiye Devrimi’nin Önderi Kıvılcımlı Usta’nın “Devrimci Aydın Nedir? Hanri Barbüs” kitabında belirttiği Devrimci Aydın’ın özellikleri olan kitle ve hareket adamı, örgüt adamı, enternasyonal adam nitelemelerinin tam da Recep Vurmuş Yoldaş’ımızı anlattığını söyledi.

Yoldaşımızın Hacettepe Üniversitesi’nde okurken bir gençlik önderi olduğunu, aynı zamanda aydının işçileşmesi-işçinin aydınlaşması düsturunu kendisine rehber edinerek Nakliyat-İş Sendikamızın örgütlenmelerinde ve direnişlerinde hep yerini aldığını belirtti. Yoldaşımız konuşmasına şu şekilde devam etti:

“İzmir’de yaklaşık 7.000 işçinin örgütlendiği İzelman örgütlenmesinde İşçi Sınıfı denizine zümrüt bir kayadan dalar gibi daldı. O artık İşçi Sınıfının önderiydi. İstanbul Ambarlar Örgütlenmesinde Ambar İşçilerinin sevdiği, saydığı bir işçi önderi oldu. Aynı zamanda halk örgütümüz İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği İPSD’nin tüm etkinliklerinde yer aldı. Bedence aramızdan ayrıldığında 34 yaşındaydı. 34 yaşına çok büyük mücadeleler sığdırdı. Onun anısını yaşatmak Partimizin mücadelesini daha da ileriye taşıtmaktan geçer, onun için bu mücadelede Recep Yoldaş olmak gerekir.”

Yusuf Gençer Yoldaş’ın konuşmasının ardından diğer yoldaşlarımız da söz olarak Recep Yoldaş’ımızın mücadelesini değişik yönleriyle anlattılar. Anma etkinliğimiz, Recep Yoldaş’ımızın bizlere devrettiği mücadele bayrağını daha da ileriye taşımak sözüyle son buldu.

Recep Yoldaş devrimci kavgamızda yaşıyor!

24 Mayıs 2022

Kurtuluş Partililer

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz