İnsan tacirleri bir avuç dolar için onlarca insanı göz göre göre ölüme gönderdiler

10.09.2012
516
A+
A-

 Emperyalist yağma ve talan savaşları yüzünden yoksullaşan Ortadoğu ve Afrika Halklarının işsizler ordusu mensupları, yıllardır Türkiye üzerinden kaçak yollarla Avrupa ülkelerine kaçmak istemektedirler. Bu işin geçiş noktası ise hep Ege kıyıları olmuştur yıllarca.  

En son yaşanan ve insanım diyen kimsenin yüreğinin dayanamayacağı katliamda 61 insan hayatını kaybetti. İzmir’in Menderes İlçesine bağlı Ahmetbeyli sahilinde içinde 104 kişinin bulunduğu tekne batarak böyle bir faciaya sebep oldu.

Bu vahşetin ardında yerli-yabancı insan tacirleri ve bunlara göz yuman görevliler var. Bir avuç dolar için insanlığını yitirmiş bu insan tacirlerinin, çaresiz insanların ellerinde ne var ne yok aldıktan sonra, kaderlerine terk etmeleri en hafifinden alçaklıktır. Bunlara göz yumanlar için de aynı şeyi sakınmadan söyleyebiliriz.

Yaşanan bu insanlık dramının tek sorumlusu yıllardır Ortadoğu’yu ve Afrika’yı soyup soğana çeviren, yoksullaştıran AB-D Emperyalistleridir. İnsan tacirleri de bu insanların umutları üzerinden vurgunlar vurarak, emperyalistlerin suçlarına ortak olmaktadırlar.

Olayın vahametini görmek için son yıllarda yaşanan benzer olaylarla ilgili gazete sayfalarına bir göz atmak lazım.

* 1990 yılında, Aydın’ın Kuşadası İlçesi; aşırı yük nedeniyle tekne battı, olayda 20 kişi hayatını kaybetti.

* 8 Eylül 1991’de İzmir’in Seferihisar İlçesi; Sığacık Limanı açıklarında batan teknedeki 6 İranlı can verdi.

* 14 Eylül 1992 İzmir’in Çeşme İlçesi; umuda yolculuğa çıkan kaçakların içinde bulunduğu tekne battı, olayda 29 kişi öldü.

* 30 Ekim 1992 yine Çeşme İlçesi; batan teknedeki 14 kaçak can verdi.

* 15 Kasım 1994 Muğla’nın Bodrum İlçesi; denize açılan 27 kişi teknelerinin batmasıyla hayatını kaybetti.

* 11 Mayıs 1996 İzmir’in Gümüldür Beldesi; tekne faciasında ölen 24 kişinin cesedi sahile vurdu.

* Temmuz 1997’de, İzmir’in Çeşme İlçesinde yaşanan kazada 16 kaçak hayatını kaybetti.

* Ağustos 2003’te, Balıkesir’in Edremit İlçesi Altınoluk Beldesinde meydana gelen olayda, yurt dışına çıkmak isteyen Sudan ve Moritanyalı 19 kaçak, bulundukları teknenin batmasıyla can verdi.

* Kasım 2004’te, İzmir’in Seferihisar İlçesi açıklarında batan teknedeki 16 kaçak öldü.

* Kasım 2005’te, İzmir’in Çeşme İlçesinde tekne battı ve 10 kaçak hayatını kaybetti.

* Ağustos 2007’de, İzmir’in Urla İlçesi Zeytinli açıklarında batan teknedeki 6 kaçak boğularak can verirken, 5 kaçak da kayboldu.

* Kasım 2007, Çanakkale’nin Ezine İlçesinde, meydana gelen olayda, kaçaklardan 3’ü hayatını kaybederken 15’i kayboldu.

* Nisan 2007’de, Aydın’ın Kuşadası İlçesi Güzelçamlı açıklarında batan teknedeki 6 kaçak boğularak hayatını kaybetti.

* Mayıs 2007’de, yine Kuşadası İlçesi açıklarında batan teknedeki 17 Türkmen can verdi.

* 8 Aralık 2007, İzmir’in Seferihisar İlçesi Sığacık Limanı yakınlarında denize açılan ve fırtınaya yakalanan tekne battı. Faciada, 53 kaçak hayatını kaybederken 25’i kayboldu, 7’sine de sağ ulaşıldı.

* 2 Temmuz 2009, İzmir Özdere açıklarında şişme botla yurt dışına çıkmaya çalışan kaçaklar, teknenin alabora olmasıyla denize düştü. Olayda, 6 kaçak kurtarılırken, bir kaçağın cesedi bulundu ve bir çocuk da kayboldu. 

* 7 Aralık 2009, İzmir Karaburun açıklarında batan teknedeki 31 kişi kurtarılırken, 6 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi de kayboldu.

Son olarak 7 Eylül 2012 günü Menderes İlçesi Ahmetbeyli’de meydana gelen tekne faciasında 44 kaçak 2’si organizatör 46 kişi kurtarılırken, 11’i erkek, 18’i kadın, 29’u çocuk ve 3’ü bebek olmak üzere 61 kişi öldü. 

Bu tablo yaşanan insanlık dramının geldiği boyutu gözler önüne seriyor. Batılı Emperyalistlerin yağma ve talan savaşlarında salt cephede savaşan insanlar ölmüyor. Cephe gerisindeki çaresiz insanlar ise savaşın acı sonuçlarından kurtulmak ya da daha iyi bir “yaşam” umuduyla kendilerini ülke dışına atmaktalar. Fakat, elindekini avucundakini insan tacirlerine verip binbir tehlikeyi göze alarak Avrupa ülkelerine kaçmak isteyen bu çaresiz insanlar, gittikleri yerlerin yine kendilerini evinden barkından eden emperyalist ülkeler olduğunu, buraların kendileri için bir kurtuluş olamayacağını göremiyorlar ne yazık ki…

Biz devrimciler için dünyanın neresinde olursa olsun, hangi ırkından olursa olsun insanın hayvan yerine konmasına karşı çıkmak ve insanlık onurunu savunmak bir insanlık görevidir. İnsanlığa yaşattığı acılar için her yerde AB-D Emperyalistlerine karşı savaşmalı ve onları alt edip bu ve benzeri insanlık dışı uygulamaları ortadan kaldırmak için mücadele etmeliyiz. 08.09.2012

Kurtuluş Partisi

İzmir İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz