İBB’den çalışmadan maaş alan Gar İhalecisi Hüseyin Avni Önder’e suç duyurusunda bulunduk!

03.12.2019
680
A+
A-

Bu kez hakkında suç duyurusunda bulunduğumuz kişilerden biri olan Hüseyin Avni Önder henüz 3 yıl önce İBB’de 3 bin lira maaş alan bir çalışanken 2017’de İBB’den istifa ederek 10 bin lira sermayeyle Hezarfen adlı şirketi kurmuştur. Bu şirket 4 Ekim’de Haydarpaşa ve Sirkeci Garları ihalesine 10 bin lira sermayeyle girmiş, ihalede ayda 300 bin lira kira ödemeyi taahhüt etmişken 14 Ekim’de sermayesini tam 100 katına çıkarmıştır. Şu anda ise on milyonluk ihaleler almaktadır. Ancak İBB’de “çalışır” gözükürken neredeyse hiç işe gitmemiş bir bankamatik maaşçısıdır kendisi…

Basında çıkan haberlere göre “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Personel Devam Kontrol Sistemi kayıtlarına göre Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü’nde 27 Ocak 2014 tarihinde işe başlayan Hüseyin Avni Önder, 1 yıl 9 ay 12 gün çalıştıktan sonra 31 Ekim 2015’te 3 bin lira brüt maaş ile işten ayrıldı. Önder, bu süre boyunca İBB Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne neredeyse hiç uğramadı.”

Şaşırdık mı? Hayır!

Çünkü AKP üyesi olan Hüseyin Avni Önder 2015-2017 yılları arasında AKP İstanbul İl Gençlik Kolları başkan yardımcılığı yapmıştır. Ayrıca Bilal Erdoğan’ın yönetim kurulu üyesi olduğu Okçular Vakfı’nın genel müdürlüğünü de yapmıştır.

Sadece bu özellikleri bankamatik maaşçısı olmasına ve ardından milyonluk ihaleler almasına yetmiştir.

İşte bu nedenle aslında Halkın malı olan bir Kamu Kurumundan; İstanbul Büyükşehir Belediyesinden, hiçbir iş yapmayan birine maaş ödenmesi suç duyurumuzun konusu oldu. Hem o hem de ona o dönem maaş veren İBB Eski Başkanı Kadir Topbaş ve tüm sorumlular hakkında “Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak nitelikli dolandırıcılığa neden olmak, bilerek ve isteyerek kamu zararına sebep olmak ve nüfuz ticareti, görevi kötüye kullanma, denetim görevinin ihmali” suçlarından suç duyurusunda bulunduk.

Milyonlarca insanımız asgari ücretle geçinmeye çalışırken, her geçen gün geçinemediği için yeni intihar haberleri gelirken, ataması yapılmayan öğretmenler bir bir canlarına kıyarken; emek harcamadan halkın malına el koyanlar mutlaka hesap vermelidir. Bizim bütün çabamız bu haksızlıkların, hukuksuzlukların hesabının verilmesi içindir. Bunun için gerçek Cumhuriyet Savcılarını göreve çağırıyoruz! 03.12.2019

 Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

Suç Duyurusu dilekçesini aynen yayımlıyoruz:

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

 

Ş i k a y e t ç i……..: Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı

Karanfil Sk. No:24/15 Kızılay/ANKARA

 

V e k i l l e r i……..:  Av. Metin BAYYAR, Av. Ayhan ERKAN, Av. Ali Serdar ÇINGI,

Av. Tacettin ÇOLAK, Av. Sait KIRAN, Av. Ayça OKUR,

Av. Halil AĞIRGÖL, Av. Pınar AKBİNA, Av. Doğan ERKAN

Ortak Adres: Atatürk Bulvarı Emlak Bankası Blokları B Blok K:4

D:16 Fatih/İstanbul

 

Ş ü p h e l i l e r….: 1- Kadir Topbaş (İBB Eski Başkanı)

2- Hüseyin Avni Önder (Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi sahibi)

3- İBB’den haksız kazanç sağlama suçuna katılan diğer memurlar.

S u ç……………….: Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak nitelikli dolandırıcılığa

neden olmak (TCK. 158/1-d-e)

Bilerek ve isteyerek kamu zararına sebep olmak (İrtikap- TCK. 250/2),

Nüfuz Ticareti (255-Değişik:2/7/2012-6352/89)

Görevi Kötüye Kullanma (TCK m. 257)

Denetim Görevinin İhmali (TCK m. 251)

 

Suç Tarihi…….….: 27 Ocak 2014-31 Ekim 2015 arası

 

Şikayetlerimiz…….:

  • TCDD; İstanbul’un simge yapılarından Haydarpaşa ve Sirkeci Garlarındaki yaklaşık 29 bin metrekare atıl alanın, kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılması için 15 yıllığına kiralamak için ihale açmıştı bildiğimiz gibi. 4 teklifin sunulduğu ihalede sona Okçular Vakfı’nın eski genel müdürü 33 yaşındaki Hüseyin Avni Önder’e ait Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi ve İBB’nin iştirak şirketleri Kültür A.Ş-İSBAK-Metro A.Ş-Medya A.Ş’den oluşan konsorsiyum kalmıştı. TCDD’nin tahmini aylık kira bedelini 30 bin TL olarak belirlediği ihalede Hezarfen Danışmanlık aylık 300 bin TL, İBB konsorsiyumu aylık 100 bin TL teklif sunmuştu. Tekliflerin açıklanmasının ardından, 15 gün içinde tarafların pazarlığa çağrılacağı açıklanmış ve İhale komisyonunun tarafları pazarlığa davet etmesi beklenirken 18 Ekim 2019 günü İBB’nin davet bile edilmeden faks gönderilerek elendiğinin bildirildiği öğrenilmişti. Pazarlığa tek başına davet edilen Hezarfen Danışmanlık’ın rakamı 350 bin liraya çıkardığı ve ihaleyi aldığı açıklanmıştı. Bunun üzerine İBB Başkanı ve kamuoyundan büyük tepkiler gelmiş HKP olarak biz ihaleyi düzenleyen sorumlular hakkında bir suç duyurusu gerçekleştirmiştik. İBB de Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açıp, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Bu olaydan sonra ortaya konu ile ilgili yeni haberler çıkmaya devam etti.
  • En son 27 Ekim 2019 tarihinde basında çıkan haberlere göre; “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Personel Devam Kontrol Sistemi kayıtlarına göre Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü’nde 27 Ocak 2014 tarihinde işe başlayan Hüseyin Avni Önder, 1 yıl 9 ay 12 gün çalıştıktan sonra 31 Ekim 2015’te 3 bin lira brüt maaş ile işten ayrıldı. Önder, bu süre boyunca İBB Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne neredeyse hiç uğramadı.

ŞUBATTA 9 GÜN, NİSANDA 16 GÜN

2015 yılı PDKS kayıtlarına göre 8 gün hafta tatili olan Şubat ayında 11 gün boyunca işe giriş çıkış yapmıyor ve toplam 19 gün boyunca tatil yapıyor. Şubat ayında sadece 9 gün çalışan Hüseyin Avni Önder’in çalışma saatleri de dikkat çekti.

MESAİ SÜRESİ 6 DAKİKA!

Örneğin; 27 Şubat 2015 tarihinde 1 saat 42 dakika, 26 Şubat’ta 3 saat 36 dakika mesai yapıp, 20 Şubat günü de sadece giriş-çıkış yapmak için kart basmış gözüküyor. Nisan ayında 9 günlük resmi ve haftalık tatiller dışında 5 gün daha ek olarak işe gitmiyor. İşe gittiği gün sayısı 16, mesai saatleri de 6 dakika ile 3 saat arasında değişiyor.

10 GÜN BOYUNCA İŞE GİTMEMİŞ

Mayıs ayında neredeyse İBB’ye hiç uğramamış. 10 günlük resmi ve haftalık tatillerin dışında 6 gün boyunca da işe gitmemiş. Ay boyunca sadece 14 gün işe gitmiş gözüken Hüseyin Avni Önder; 29 Mayıs günü 43 dakika, 28 Mayıs günü 34 dakika mesai yapmış. 8 gün resmi tatil gözüken haziran ayında da 10 gün boyunca işe hiç gitmiyor.

Sadece 12 gün işe gitmiş gözüken Önder’in mesai saatleri haziranda da dakikalar ile sınırlı kalmış. İşe giriş yaptığı 30 Haziran günü 1 saat 7 dakika, 29 Haziran günü 5 saat 30 dakika, 25 Haziran’da 2 saat 47 dakika, 23 Haziran’da 2 saat 55 dakika, 22 Haziran’da 3 saat 33 dakika, 19 Haziran’da 3 saat 15 dakika, 18 Haziran’da 2 saat 2 dakika, 15 Haziran’da 5 saat 44 dakika, 9 Haziran’da 58 dakika, 3 Haziran’da 49 dakika, 2 Haziran’da 2 saat 4 dakika, 1 Haziran’da 1 saat 45 dakika mesai yapmış.

TEMMUZ’DA 23 GÜN TATİL YAPTI

Temmuz ayında 10 gün resmi tatil bulunuyor. Hüseyin Avni Önder, 10 güne ek olarak 13 gün daha işe gitmemiş. 23 gün boyunca işe gitmeyen sadece 8 gün çalışan Önder, 1 Temmuz’da 44 dakika, 2 Temmuz’da 2 saat 36 dakika, 6 Temmuz’da 1 saat 46 dakika, 7 Temmuz’da 2 saat 59 dakika, 9 Temmuz’da 1 saat 43 dakika, 27 Temmuz’da 7 saat 44 dakika, 28 Temmuz’da 5 saat 49 dakika, 30 Temmuz’da 7 saat 26 dakika mesai yapıyor. Önder’in 10 Temmuz-26 Temmuz arası işe hiç giriş- çıkışı bulunmuyor. Ağustos ayında 10 günlük hafta tatiline ek olarak 9 gün daha tatil yapıyor. 12 gün işe gitmiş gözüken Önder’in mesai saatleri yine birkaç saat ile sınırlı kalıyor.

EYLÜL VE EKİM’DE 3’ER GÜN İŞE GİTMİŞ

Eylül ayında işe sadece 3 gün gitmiş. İşe gittiği sayılı günde de sayılı saatler çalışmış. 1 Eylül günü 2 saat 16 dakika, 2 Eylül günü 2 saat 28 dakika, 7 Eylül günü 4 saat 5 dakika mesai yaparak eylül ayını kapatmış. İBB’deki çalıştığı son ay olan ekimde de işe sadece 3 gün gelmiş. 2 Ekim’de sadece kart basmış hiç mesai yapmamış. 16 Ekim’de 37 dakika, 23 Ekim’de de 2 saat 17 dakika mesai yapmış.

(https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/gar-ihalesini-alan-onder-bankamatik-calisan-cikti-5413651/)

  • Şüphelilerden AKP üyesi olan Hüseyin Avni Önder 2015-2017 yılları arasında AKP İstanbul il gençlik kolları başkan yardımcılığı yapmıştır. Ayrıca Bilal Erdoğan’ın yönetim kurulu üyesi olduğu Okçular Vakfı’nın genel müdürlüğünü de yapmıştır. Henüz 3 yıl önce İBB’de 3 bin lira maaş alan bir çalışan olan şüpheli 2017’de İBB’den istifa ederek 10 bin lira sermayeyle Hezarfen adlı şirketi kurmuştur. Bu şirket 4 Ekim’de ihaleye 10 bin lira sermayeyle girerken ihalede ayda 300 bin lira kira ödemeyi taahhüt etmişken 14 Ekim’de sermayesini tam 100 katına çıkarmıştır. Şüpheli İBB’de maaşlı çalışırken şu an milyonluk ihaleler almaktadır.

 

  • Haberden ve habere konu belgelerden açıkça görüleceği üzere, şüpheliler sahip oldukları nüfuzu kullanarak, Belediye ve diğer Kamu Kurumlarındaki ilgili memurlar eliyle Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak nitelikli dolandırıcılığa neden olmak irtikap, görevi kötüye kullanma ve denetim görevinin ihmali suçu işledikleri apaçık ortadadır.

 

Oysa kamu hizmetlerinin gerek eşitlik gerek liyakat açısından adalet ilkelerine uygun yürütüldüğü, kamu görevlilerinin hakkaniyetli oldukları hususunda toplumda hâkim olan güvenin, inancın sarsılmaması gerekir. Ancak, şüphelilerin işledikleri suç konusu olayda görüleceği üzere bu güveni, AKP üyesi olan ve Cumhurbaşkanının oğlu Bilal Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen ve daha 3 yıl önce Belediye’den maaşlı bir kişiye haksız kazanç sağlamanın aracı olarak kullandıkları açıkça görülmektedir.

  • Her ne kadar suç 27 Ocak 2014-31 Ekim 2015 arasında işlenmiş ve aradan 4 yıl geçmiş olsa da, işlenen suçlardan, güncel paylaşımdan dolayı yeni haberimiz olduğundan ve işlenen suçlar bakımında TCK’da öngörülen dava zamanaşımı geçmemiş olduğundan müvekkil parti adına işbu şikayeti yapıyoruz.

Türkiye’nin en Yurtsever, Halkçı ve Kamucu Partisi olan müvekkil Halkın Kurtuluş Partisi, “tüyü bitmemiş yetimin hakkı” olan kamu mallarının göz göre göre, cumhurbaşkanının Partisine üye olan ve çocuklarına yakınlığı ile bilinen birine peşkeş çekilmesine seyirci kalmamaktadır. Halkına olan sorumluluğu nedeniyle işbu şikâyetin yapılması zorunlu olmuştur. Baştan beri anlatıldığı gibi kuvvetli şuç şüphesinin varlığı da gözetilerek soruşturmanın acilen başlatılması gerekmektedir.

Sonuç ve İstem…..: Açıkladığımız ve soruşturma sonucu ulaşılacak diğer deliller ışığında, olayla ilgili gerekli soruşturmanın yürütülerek, şüpheliler hakkında yukarıda belirtilen sevk maddelerinden gerekli soruşturmanın yürütülerek kamu davası açılmasını vekaleten saygıyla dileriz. 02/11/2019

                                       ŞİKAYETÇİ HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ                       

Vekilleri

Av. Ayhan ERKAN Av. Ali Serdar ÇINGI Av. Pınar AKBİNA

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz