HKP TÜRGEV Vurgunlarının peşini bırakmıyor

16.11.2015
511
A+
A-

Daha önce TÜRGEV’e peşkeş çekilen binalarla ilgili iki kez suç duyurusunda bulunan partimiz TÜRGEV ve Ensar Vakfı, Aziz Mahmud Hüdai Vakfı, Asitane Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı Daru’lfünun İlahiyat Vakfı gibi vakıflara bedelsiz yeni tahsislerin yapılması üzerine bir suç duyurusunda daha bulundu. Hakkında suç duyurusunda bulunduğumuz  kişi ve kurumlar şunlardır:

1- Recep Tayip ERDOĞAN- Cumhurbaşkanı

2- Bilal ERDOĞAN (Türgev yöneticisi, Cumhurbaşkanı oğlu)

3- Esra Albayrak- (Türgev yöneticisi ve Cumhurbaşkanı Kızı)

4- İstanbul Valisi ve İl Genel Meclisi üyeleri,

5- Kadir Topbaş İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

6- Ensar Vakfı Yönetim Kurulu

7- Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı Yönetim Kurulu

8- Asitane Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu

9-İstanbul Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı Yönetim Kurulu

Konuyla ilgili Partimizin, Konya’daki bir yurt binasının yine TÜRGEV’e tahsisiyle ilgili bulunduğu suç duyurusu sonucunda kısmen de olsa bir kazanım sağlanmış ve mahkeme , 6360 sayılı yasa ile belediyemize devredilen öğrenci yurdu binası ile ilgili gerekli fiyat araştırması yapılarak, yer teslim tarihi olan 19.09.2013 tarihinden itibaren…, 5.000 TL (Beşbin) ECR-İ MİSİL BEDELİ ALINMASINA KARAR VERİLMİŞ VE KONUYLA İLGİLİ GEREKLİ YASAL ÇALIŞMALAR BAŞLATILMIŞTIR” şeklinde hüküm vermişti. Yeni suç duyurusuyla partimiz yukarıda belirtilen şüpheliler hakkında soruşturma açılmasını talep etmektedir. Suç duyurusu dilekçemizi olduğu gibi yayımlıyoruz:

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

İSTANBUL 

Suç İhbarında Bulunan  : Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı

Karanfil Sk. No:24/15 Kızılay/ANKARA

V e k i l l e r i                 :

1- Av. Orhan ÖZER,

2- Av. Metin BAYYAR

3- Av. Sait KIRAN

4- Av. Doğan ERKAN

5- Av. Azime Ayça ALPEL

6- Av. Ayhan ERKAN

7- Av. Pınar AKBİNA

8- Av. A. Serdar ÇINGI

9- Av. Tacettin ÇOLAK

10- Av. Halil AĞIRGÖL

Atatürk Bulvarı Emlak Bankası Blokları B Blok K:4 D:16

Fatih/İstanbul

S a n ı k l a r…………..: 1- Recep Tayip ERDOĞAN- Cumhurbaşkanı

2- Bilal ERDOĞAN (Türgev yöneticisi, Cumhurbaşkanı oğlu)

3- Esra Albayrak- (Türgev yöneticisi ve Cumhurbaşkanı Kızı)

4- İstanbul Valisi ve İl Genel Meclisi üyeleri,

5- Kadir Topbaş İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

6- Ensar Vakfı Yönetim Kurulu

7- Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı Yönetim Kurulu

8- Asitane Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu

9-İstanbul Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı Yönetim Kurulu

S u ç………………….: Görevi kötüye kullanma (TCK.257/1,2) , görevinden   kaynaklı kişi ve kurum kayırma (ayırımcılık- TCK.122/1-a), bilerek ve isteyerek kamu zararına sebep olmak ( İrtikap- TCK. 250/1), Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak nitelikli dolandırıcılığa neden olmak ( TCK. 158/1-d-e)

Suç Tarihi…………….: 12 Haziran 2015

A ç ı k l a m a l a r       :

1- O L A Y        :

Son dönem basında sık sık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğul Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜRGEV ile ilgili haberler çıkmaktadır. En son yine basında çıkan haberler üzerine İstanbul ve birçok ilimizde TÜRGEV’e yapılan tahsislerle ilgili 27.08.2015 tarihinde suç duyurusunda bulunmuştuk. Fakat gün geçmiyor ki yeni bir haber çıkmasın, TÜRGEV’e yeni bir “tahsis” yapılmasın! O zamanki suç duyurumuzda bahsettiğimiz Yurt Gazetesi’nin 21.08.2015 tarihli sayısında Esin Gedik köşe yazısında “Ülkede anahtarı TÜRGEV’e verilmeyen kamu arazisi kalmasa kimse şaşırmayacak…” demişti. Basında çıkan son haber ise şöyle:

“Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), aralarında TÜRGEV ve Ensar Vakfı’nın da bulunduğu toplam 5 vakfa, 19 binayı bedelsiz olarak tahsis etti.

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), aralarında TÜRGEV ve Ensar Vakfı’nın da bulunduğu toplam 5 vakfa, 19 binayı bedelsiz olarak tahsis etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yurt olarak kullanılmak üzere TÜRGEV’e 6 bina daha tahsis etti. TÜRGEV’in yanı sıra Ensar Vakfı’na 7, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’na 4, Asitane Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’na 1 ve İstanbul Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı’na 1 olmak üzere toplam 19 binanın bedelsiz olarak tahsisi yapıldı. 

İBB Meclisi’nin Kasım ayı oturumunda, Meclis’in ana gündemini oluşturan 2016 İstanbul Bütçesi’nin görüşüldüğü oturum öncesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile TÜRGEV, Ensar Vakfı, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, Asitane Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı ve İstanbul Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı arasında protokol yapılmasına karar verildi.

İBB Meclisi’nde, ’Orta ve yüksek öğrenim öğrenci yurtlarına ilişkin ortak hizmet projesi’ adı altında, 6 adet bina yurt olarak kullanılmak üzere TÜRGEV’e tahsis edildi. Aynı oturumda görüşülen protokollerle, Ensar Vakfı’na 7, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’na 4, Asitane Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’na 1 ve İstanbul Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı’na 1 olmak üzere toplam 19 bina bedelsiz tahsis edildi. http://www.hurriyet.com.tr/ibb-ensar-vakfina-7-turgeve-6-bina-40013357

Yine aynı habere göre:

“TÜRGEV’E TAHSİS EDİLEN YERLER
-Sarıyer Maslak Mahallesi, 4065 ada, 1 parsel sayılı yer. Maslak Mahallesi, Büyükdere Caddesi 
Atatürk Oto Sanayi 53. Sokak, No:13.
-Üsküdar Ahmediye Mahallesi, 408 ada, 3 parsel. Ahmediye Mahallesi, Tunusbağı Caddesi, Kefçedede Sokak, No: 23.

-Fatih Balabanağa Mahallesi, 231 pafta, 918 ada, 96 parsel. Balabanağa Mahallesi, Büyükreşitpaşa Caddesi, No: 16.

-Şişli Kaptanpaşa Mahallesi, 10256 ada, 2 parsel. Kaptanpaşa Mahallesi,
Darülaceze Caddesi, No: 12.
-Avcılar Gümüşpala Mahallesi, 19958 parsel, Gümüşpala Mahallesi, Şükrübey Durağı, E-5 yan yol, No: 140.

-Şişli Mecidiyeköy, 9123 ada, 29 parsel. Mecidiyeköy, Şehit Er Cihan Namlı Caddesi, No: 114/122.
Ensar Vakfı’na, Ataşehir, Büyükçekmece, Maltepe ve Şişli’den birer; Kartal’dan ise 2 taşınmaz tahsis edildi.

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’na ise Gaziosmanpaşa’dan 1, Üsküdar’dan da 3 olmak üzere toplam 4 taşınmaz tahsis edildi.”

Yine basından bu binalardan 3 tanesinin İBB mülkiyetinde, geri kalan binaların kiralama yöntemiyle vatandaşlardan alındığını ve bu kiralama ve tahsislerin yurttaşlara maliyetinin 1 milyon TL olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.

TÜRGEV’e yapılan “tahsisler” sık sık basında ve kamuoyunda böylesine eleştirilir ve olaya isyan edilirken, yetkili Adli mercilerin olaya kulak tıkamasını anlamak zorlaşmaktadır. Bu olay öyle sıradan bir olay değildir. Tüm kamuoyunu yakından ilgilendiren bir olaydır. Soruşturulması zorunludur. Olayın soruşturulmasında kamu yararının varlığı açıktır. Böylesine bir olayın soruşturulmadığı bir ülkede demokrasinin varlığından söz edilemeyeceğine inancımız nedeniyle bu ihbarı vatansever bir görev olarak görüyoruz.

Daha önce aynı konuda müvekkil Parti Konya’da suç duyurusunda bulunmuş ve bunun üzerine Konya Valiliği: “Konya valiliğinin tarafımıza gönderdiği yazısına ek yaptığı Konya Büyükşehir Belediyesi yazısında ise belediye “İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün yazısı ile Bakanlık Hukuk Müşavirliğinin görüşü dikkate alınarak TAHSİS İŞLEMİNİN belediyemiz tarafından yeniden değerlendirilmesi istenilmiştir…, Mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait iken Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfına (TÜRGEV) tahsis edilen, 6360 sayılı yasa ile belediyemize devredilen öğrenci yurdu binası ile ilgili gerekli fiyat araştırması yapılarak, yer teslim tarihi olan 19.09.2013 tarihinden itibaren…, 5.000 TL (Beşbin) ECR-İ MİSİL BEDELİ ALINMASINA KARAR VERİLMİŞ VE KONUYLA İLGİLİ GEREKLİ YASAL ÇALIŞMALAR BAŞLATILMIŞTIR” (Ek-1). şeklinde cevap vermiştir.

2- HUKUKİ NİTELEME   :

a-) Şüphelilerden Recep Tayip Erdoğan, ülkemizin Cumhurbaşkanı olarak, basında yer alan haberlere göre her türlü yolsuzluğa bulaşmış, özellikle de oğlu Bilal Erdoğan”a 17 Aralık sonrası “paraları sıfırla” diye talimat veren birisidir. Bu kişi ne yazık ki, YARGIYI DA TESLİM ALMIŞ DURUMDADIR. Tasarruflarıyla işlediği hukuksuzluklar karşısında, ne yazık ki Kimse hakkında soruşturma açılmasına cesaret edememektedir.

Ancak suça konu olayda, TÜRGEV vakfının yöneticisi Bilal Erdoğan, Başbakan Tayip Erdoğan’ın oğlu olmasa, hiçbir kamu görevlisinin olayımızdaki gibi bir suçu işleyemeyeceği açıktır. O zaman, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın SUÇUN AZMETTİRENİ olduğu açıktır.

b-) Şüpheli Bilal Erdoğan, Babası Recep tayip Erdoğan’ın organizasyonu ve yönlendirmesiyle, kamunun tüm imkanlarını kullanarak, menfaat elde etmeyi ve bu amaçla kurduğu TÜRGEV vakfını kullanarak hem iş çevresinde hem de kamu kurumlarında yasal dayanaktan yoksun bağış ve gelirler elde eden bir kişidir.

c-) Diğer şüpheliler; tamamen BİAT kültürüyle yetişmiş, zavallı bürokratlardır. Aldıkları kararların suç olduğunu bile bile, suça konu kararları alabilmişlerdir.

3- SUÇ NİTELEMESİ     :

Yukarıda açıklanan eylemlerle ilgili olarak:

a-) Sanıkların bilerek ve kasten memuriyet görevlerini kötüye kullandıkları (TCK.257/1,2) ;

b-) Memuriyet görevlerini kullanarak kişi ve kurum kayırma (Ayrımcılık) suçunu işledikleri ( TCK.122/1-a) ;

 c-) Bilerek ve isteyerek kamu zararına sebep oldukları ve böylece irtikap suçunu işledikleri (TCK. 250/1;

d-) Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak Nitelikli dolandırıcılığa aracılık ettikleri ( TCK.158/1-d, e ) hususunda kuvvetli şuç şüphesinin varlığı da gözetilerek soruşturmanın acilen başlatılması için, müvekkilimiz parti adına iş bu ihbarda bulunmayı görev saydık.

Sonuç Ve İstem     : Açıkladığımız ve soruşturma sonucu ulaşılacak diğer deliller ışığında, olayla ilgili gerekli soruşturmanın yürütülerek, sanıklar hakkında gerekli kamu davasının açılmasını vekaleten saygıyla dileriz. 16.11.2015

Müşteki 

HALKIN Kurtuluş Partisi (HKP)

Vekilleri

Av. Ayhan Erkan – Av. Ali Serdar Çıngı – Av. Pınar Akbina

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz