HKP’den Konya’da söyleşi

08.10.2013
489
A+
A-

HKP Konya İl Örgütü olarak, 6 Ekim günü, Türkiye’de ve dünyada yaşanan siyasi ve ekonomik olayları değerlendirmek için “Güncel Meseleler ve Görevlerimiz” adlı bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ana konuşmacımız Partimiz Başkanlık Kurulu Üyesi Gürdal ÇINGI Yoldaş’tı.

Gürdal Yoldaş ilk olarak Tayyipgiller iktidarının ekonomik olaylarla ilgili verdiği rakamların gerçekdışı olduğunu, gazetelerden de somut örnekler vererek açıkladı. Türkiye Halkları olarak ekonominin iyi gitmediğini hayatımızın her anında hissettiğimizi, dolayısıyla rakamların hayatla çeliştiğini ama Tayyipgiller’in her zaman yaptığı gibi yalan söylediğini dile getirdi.

Gürdal Yoldaş daha sonra; İşçi Sınıfının en önemli kazanımı olan Kıdem Tazminatına Parababalarının göz diktiğini, kıdem tazminatının bir işçi için hem iş güvencesi hem de ilerde emekli olacağı zaman kullanabileceği toplu bir para olduğunu açıkladı. 12 Eylül öncesi kıdem tazminatının 1’e 7,5 olduğunu ama günümüzde bu rakamın düşe düşe 1’e 1 olduğunu, Tayyipgiller ve Parababalarının bunu bile çok gördüğünü, “Fon”a devretme oyunlarıyla tamamen kaldırmayı hedeflediğini dile getirdi.

Köylülüğümüzün durumunun da içler acısı olduğunu, artık her şeyi ithal eder olduğumuzu, ürün maliyetlerinin sürekli arttığını ama satılan ürünün fiyatının sabit kaldığını örneklerle açıkladı. Bu bölüm, katılımcıların da aktif olarak söz aldıkları ve kendi somut yaşantılarından örneklerle köylülüğümüzün içler acısı durumunu ortaya koydukları bir bölüm oldu.

Gürdal Yoldaş, Gençliğimizin içinde bulunduğu olumsuz koşulları da yine somut olaylarla açıkladı.

İçinde bulunduğumuz ekonomik şartların zorluğunun ülkemiz insanlarını nasıl perişan ettiğini gazetelere yansıyan işsizlik, hırsızlık ve insanların birkaç bin lira için böbreklerini sattığı haberleriyle somutladı.

Gürdal Yoldaş, Ülkemizin şu an kardeş Suriye Halkı ve yiğit önderleri Başar Esad’a karşı AB-D Emperyalistlerinin taşeronu durumuna geldiğini söyledi. Sınırlarımızın, Tayyipgiller’in izin vermesiyle Ortaçağcı cihatçı çeteler tarafından yolgeçen hanına döndürüldüğünü ve iktidarın bu çeteleri desteklediğini dile getirdi. Sınırlarımızda artık birer ikişer değil, binlerle ifade edilen sayılarla kaçakçılık yapıldığını anlattı.

Gürdal Yoldaş şu anda yoğun bir şekilde tartışılan kimyasal silahlarla ilgili açıklamalarda bulundu ve emperyalistlerin bu konuda masum olmadıklarını; Kore’de, Vietnam’da, Irak’ta ve Filistin’de yaptıklarını örneklerle açıkladı. Bizim Suriye Halkıyla bir problemimiz olmadığını ve olamayacağını dile getirdi.

Gürdal Yoldaş daha sonra Antiemperyalist Kurtuluş Savaşında nasıl yiğitçe savaştığımızı, Batılı Emperyalistleri topraklarımızdan kovduğumuzu, bu başarının diğer Doğu Halklarına ilham olduğunu İngiliz kaynaklarla örnekledi. Maalesef İngilizlerin bildiği gerçeği Sevrci Soytarı Sahte Sol’un kavrayamadığını dile getirdi. HKP’nin her zaman Birinci Kurtuluş Savaşı’nın kazanımlarının savunucusu olduğunu ve bunları savunmaya devam edeceğini ve er ya da geç İkinci Kurtuluş Savaşı’nı başararak Demokratik Halk İktidarını kuracağımızı dile getirdi.

Yaşanan bu gelişmeler karşısında halkımızın tepkisiz kalmadığını, halkımızın bu tepkisini son yaşanan Gezi Direnişi’mizle ortaya koyduğunu ve bize düşen görevlerin bir kat daha arttığını dile getirerek konuşmasını tamamladı.

Etkinliğimiz sorularla ve karşılıklı fikir alışverişiyle bir müddet daha devam ettikten sonra noktalandı.

Konya’dan Kurtuluş Partililer

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz