HKP’ den 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlaması

13.03.2013
593
A+
A-

Ankara:

Bu yıl Ankaralı Kurtuluş Partililer olarak, 8 Mart etkinliğimizi; Partimizin Kadın-Çocuk Komitesi’nin hazırladığı ve en önemli katkıyı Halk Kurtuluşçu Liseli Yoldaşlarımızın yaptığı 8 Mart’ın “Kadınlar Günü” değil, “Emekçi Kadınlar Günü” olduğunu herkese bir kez daha anlatan bildirisinin dağıtımını, Ankara’nın çeşitli noktalarında halkımızla birebir görüşerek, sohbet ederek, onların da desteğini alarak başlattık.

Kadın-Çocuk Komitesi olarak hazırladığımız kutlama ve etkinliklerimize çağrı afişleriyle Karanfil ve Yüksel Caddesi’ni baştanbaşa donattık.

8 Mart 2013 günü, Kadın Çocuk Komitemiz ve Partili yoldaşlarla birlikte, Partimizin Karanfil Sokak’taki İl Merkezi önünde toplanarak meşalelerimiz, flamalarımız ve 8 Mart’ın anlam ve önemini içeren dövizlerimizle oluşturduğumuz düzenli kortejle sloganlar ve alkışlar eşliğinde Karanfil’den başlayarak Sakarya Caddesi’ndeki Anıta kadar bir yürüyüş gerçekleştirdik.

Burada Kurtuluş Partili Kadınlar adına Reycan Çakır Yoldaş’ımızın okuduğu bildiriyle ve sık sık atılan sloganlar ve alkışlar eşliğinde coşkulu bir eylem gerçekleştirdik.

10 Mart 2013’te Partimizin Genel Merkezi’ndeki salon etkinliğimiz de oldukça heyecanlı geçti.

Etkinliğimiz, Program Yöneticisi kadın yoldaşımızın açış konuşması ve saygı duruşuyla başladı.

Sinevizyon gösterimi ve Halk Kurtuluşçu Liseli Yoldaşlarımızın coşkuyla okuduğu şiir ile devam etti.

Ardından yine Halk Kurtuluşçu Liseli Kadın Yoldaşlarımız, “8 Mart’ın Tarihçesi ve Önemi” ve “Tarihte Kadının İlk Alt Edilişi” sunumlarıyla etkinliğimize gençliğin heyecan ve ateşini kattılar.

Ana konuşmayı,  Sultan Çelik Kıran  Yoldaş’ımız yaptı.

Sultan Yoldaş, güncel örneklerle birleştirerek hazırladığı “Günümüzde Kadın Sorunu, Kadın Sorununun ‘Alternatif Çözümleri (Şeriat-Feminizm)’ ve Gerçek Çözüm Sosyalizm” başlıklı konuşmasını, gençlerimizle anne-baba olarak yaşanan sorunların temellerine de değinerek anlattı.

Çok derdin tek ilacının, Kadın Erkek El Ele Kurtuluş Partisi’ne” sloganını hayata geçirmek ve mücadeleyi yükseltmek olduğunu belirterek sonlandırdı konuşmasını Sultan Yoldaş.

Kadın-Çocuk Komitemizin hazırladığı ikramlarımız sunuldu arada.

Ortaçağcı Tayyipgiller’in dayattığı 4+4+4 Kademeli Eğitim Sisteminde genç kızlarımızın durumuna vurgu yapan eğitimci bir kadın yoldaşımızın sunumunun ardından söz alarak duygu ve düşüncelerini anlatan kadınlarımız ve yoldaşlarımızın katılımlarıyla devam etti etkinliğimiz.

Halk Kurtuluşçu Liseli genç bir yoldaşımızın duygulu şiiri hepimizi etkiledi.

Duygularımız, genç bir konuğumuzun keman dinletisi ile daha da yoğunlaştı ve kadın erkek yoldaşlarımızın içten ve yürekten söyledikleri Kürtçe ve Türkçe türkülerle ve ağıtlarla sona erdi.

     

Bursa:

HKP Bursa İl Örgütü, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı ve Büyük Devrimci Önder Hugo Chavez Yoldaş’ın bendence aramızdan ayrılışını yaptığı bir dizi etkinlikle andı.

İlk etkinlik 8 Mart günü saat 18:30’da Kent Meydanı’nda yapıldı. Burada yapılan basın açıklamasını Bursa İl Sekreteri’miz Gülistan Gültepe Yoldaş yaptı.

Gülistan Yoldaş, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü açıklamasını yapmadan önce Büyük Devrimci Önder Hugo Chavez Yoldaş’ı anlattı. Chavez Yoldaş’ın bedence aramızdan ayrıldığını, halkların kurtuluşu için mücadele edenlerin ölümsüz olduğunu anlatan Yoldaş’ımız, Chavez’in dünya halklarının ve Kurtuluş Partisi’nin devrimci mücadelesinde yaşayacağını açıkladı.

Gülistan Yoldaş, kadının kurtuluşunun İşçi Sınıfının kurtuluşundan bağımsız olamayacağını belirterek toplumun yarısı olan kadınların kavganın da en önünde mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

Basın açıklamasına halkın katılımı ve ilgiyle izlemesi dikkat çekti. Chavez Yoldaş’ın resimlerinin de olduğu eylemde sık sık, “Viva Chavez Viva Sosyalizm”, “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”, “Emperyalistler, İşbirlikçiler, Geldikleri Gibi Gidecekler”, “Gün Gelecek Devran Dönecek Tayyipgiller Halka Hesap Verecek” sloganları atıldı.

İkinci etkinlik 19:30’da il binasında yapıldı. Burada yapılan etkinlik; Chavez Yoldaş başta olmak üzere tüm kurtuluş savaşı ve devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Daha sonra Dünya ve Türkiye’deki Emekçi Kadınların mücadele tarihinden ve kadın yoldaşlarımızın mücadelesinden kesitlerin olduğu sinevizyon gösterimi yapıldı.

İl Kadın Komitesinden Yoldaşların yaptığı sunum ile devam eden etkinlik, bir yoldaşımızın bağlaması ile katkı sunduğu türkülerle sona erdi.

Her yaştan işçi ve emekçi kadınlarımızın yer aldığı bu eylemleri örgütlemekle görevli Komitemizin aktif çabası sonucu gerçekleştirdiğimiz iki eyleme de geniş bir katılım vardı.

 İstanbul:

“Mademki Yaşamın Yarısı Biziz Kavganın Yarısı da Biz Olacağız!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü eylemlerimiz; 8 Mart’ta yapılan Taksim’deki basın açıklaması, bildiri dağıtımı ve yürüyüşten sonra Kartal Belediyesi Hürriyet Mahallesi Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz salon etkinliğiyle devam etti.

İstanbul sokaklarına yapılan afişler, dağıtılan bildiriler ile halkımıza ve direniş çadırlarındaki direnişçi işçilere yaptığımız davetler kabul gördü. İstanbul’un dört bir yanından gelen halkımız, Yurtiçi Kargo direnişçileri, LC Waikiki-Meha direnişçileriyle salonumuz dolup taştı.

Salon girişinde asılan; kadın sorunu ve çözüm yollarıyla ilgili yapılan panorama ve Chavez Yoldaş’ın mücadelesinden kesitlerin oluşturduğu resim panosu ilgi çekiciydi.

Partimiz MYK Üyesi Safiye Arslan Yoldaş’ımız, Mart ayının katliamlar ve zaferlerle dolu bir mücadele ayı olduğunu belirterek, 05 Mart’ta bedence aramızdan ayrılan Chavez Yoldaş ve 8 Mart’ı yaratan 129 kadın işçi nezdinde tüm devrim şehitleri için saygı duruşuyla başlattı programımızı.

 Yoldaşımız sinevizyon gösterisinden sonra sözü Kocaeli İl Başkanı Sema Kopal Yoldaş’a verdi.

Sema Yoldaş; 8 Mart’ın burjuva kadınlarının günü olmadığını, ezilen, sömürülen, şiddete uğrayan Emekçi Kadınların günü olduğunu belirterek başladı konuşmasına.

Kadınlarımızın bir dönem ezilmediğini, bilhassa toplumu yöneten bir cinsiyet olduğunu, topluma önder olduğunu belirterek nasıl bugünkü aşamaya gelindiğini anlattı. Kapitalizmde kadının çifte sömürüye uğradığını, Şeriatın kadınlarımızı dört duvar arasına hapsettiğini de yaşanılan örneklerle açıkladı.

Günümüzde yaşanılan kadına yönelik şiddetin nedenlerini anlatarak kadınlarımızı Partimiz çatısı altında örgütlü mücadele etmeye çağıran ve sık sık atılan sloganlarla kesilen coşkulu bir sunuş yaptı yoldaşımız..

Daha sonra Yurtiçi Kargo Direnişçilerinden Kadriye Abla’ya söz verildi.

Kadriye Abla; işyerindeki çalışma koşullarının ağırlığını bu şartların iyileştirmesi için işyerine DİSK/Nakliyat-İş Sendikası’nın geleceğini duyduğunda hemen üye olduğunu bununla da gurur duyduğunu anlatarak Partimize direnişlerine verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Daha sonra direnişlerini zaferle sonuçlandırmış Meha Direnişi’nden Songül Arkadaş söz aldı.

Songül Arkadaş da; direniş döneminde yaşananları anlatarak, direniş sonrası hayata bakış açısının değiştiğini, yaşanan direnişlerin kendisini duygulandırdığını ve ziyarete gidip destek verdiğini söyledi.

Songül Arkadaş, İl Başkanımız Pınar Akbina Yoldaş’a ve DİSK Genel Başkan Yardımcısı Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’na teşekkür ederek, onu bir “baba” olarak gördüğünü anlatan duygulu bir konuşma yaptı.

“Ben Emekçi bir kadınım ve bununla gurur duyuyorum ve herkesi Kurtuluş Partisi’nde örgütlenmeye çağırıyorum” diyerek bitirdi konuşmasını Songül Arkadaş.

İstanbul Barosu Türk Halk Müziği Korosu’ndan arkadaşlar türküler söyledi bize.

Sonra Kurtuluş Partisi Gençliği’ndeydi sıra.

Söyledikleri türküler ve marşlarla, Halk Kurtuluşçu Liseliler’in gerçekleştirdiği oratoryo tarzındaki müzik, şiir ve tiyatro gösterisiyle coşkulu anlar yaşattılar dinleyicilerimize. 9 yaşındaki Yoldaş Berfin’in okuduğu “Ben Filistinli Çocuk” isimli şiir de programımızın anlamlı bölümlerindendi.

Programımıza ilk defa gelen bir kadın arkadaşın, gözyaşları içinde “ben böyle bir Parti olduğunu bilmiyordum. İyi ki sizlerle tanıştım. Çalışırken yaşadığım zorlukları anlattınız yeniden bana. Bundan sonra gelmek istiyorum” diye ilettiği samimi duyguları, etkinliğimizin katılan 200 kişiyi nasıl etkilediğini göstermeye yetiyordu.

Bir de sesimizi Halkın Kurtuluş Partisi olarak tüm halkımıza duyurduğumuz anda nelerin değişip dönüşebileceğini, halkımızın çektiği acıların nasıl sona ereceğini siz düşünün.

Öyleyse başta Kadınlarımız gelmek üzere tüm ezilen Halkımızı bir kez daha Partimiz çatısı altında örgütlenmeye çağırıyoruz.        

 

İzmir

 

Emperyalizme, Şeriata, Kadın Cinayetlerine karşı alanlardaydık

Kurtuluş Partili Kadınlar olarak, İzmir’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün de cefakâr, direngen, başkaldıran kadınlarımızın yolunda yürüyerek, AB ve ABD Emperyalizminin çıkarttığı kanlı savaşlara, işsizliğe, pahalılığa, zama, zulme, kadına şiddete, kadın cinayetlerine, ülkemizin götürülmek istendiği Ortaçağ karanlığına (ki kadınlarımız için cehennem demektir) karşı çıkmak ve Venezuela’nın Yiğit Evladı, Önderi Hugo Chavez’i anmak için, 8 Mart günü Konak Kemeraltı girişinde bir basın açıklaması yaptık.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili eylemimize; 05 Mart günü bedence aramızdan ayrılan, AB-D Emperyalistlerinin kâbusu, Dünya Emekçi Halklarının umudu Hugo Chavez Yoldaş’ı anarak başladık.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili merkezi basın açıklamamızı ise Kurtuluş Partili Kadınlar adına bir yoldaşımız yaptı.

Bu yıl da her yıl olduğu gibi, Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla 10 Mart Pazar günü bir salon etkinliği yaptık.

Bu etkinliğimiz de 05 Mart günü bedence aramızdan ayrılan Venezuela Başkanı Kumandan Chavez Yoldaş’ı anarak başladı.

Kadın Komitesi’nden bir yoldaşımız, Chavez’in Latin Amerika’dan estirdiği devrimci rüzgârların er geç ülkemizi ve bütün dünyayı saracağını ve Fidel’in dediği gibi, “insanlığın mutlaka tek bir sosyalist aile olacağı” günleri mücadelemizle getireceğimizi vurguladı.

Ardından Chavez Yoldaş, Clara Zetkin, Rosa Luxemburg ve kadın devrimci önderler, Birinci Kurtuluş Savaşı’nda cephe ve cephe gerisinde kahramanca savaşan kadınlar ve tüm devrim şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşu yaptık.

Etkinliğimiz, Liseli genç bir kadın yoldaşımızın, Partimizin kadın sorununa bakışını anlatmasıyla devam etti.

Bu sunumdan sonra Kadın Komitemizden başka bir arkadaşımız, Tefeci-Bezirgânlığın ideolojisi olan Şeriat konusunu kapsamlı bir şekilde anlattı.

Daha sonra Kültür-Sanat Komitemizin gündeme ilişkin hazırladığı sinevizyonu izledik.

İki arkadaşımızın seslendirdiği şiirler katılımcılara duygulu anlar yaşattı.

Yine, tamamı liseli genç kadın yoldaşlarımızdan oluşan bir tiyatro gösterisi yapıldı. Büyük coşku uyandıran ve heyecan yaratan bu gösteriden sonra etkinliğimiz sona erdi.

Biz Kurtuluş Partili Kadınlar olarak; Başta İşçi Sınıfımızın, genelde tüm halkımızın, özelde tüm kadınlarımızın yaşadığı acıları ortadan kaldırmak için, yerli yabancı Parababalarının sömürü ve zulmüne dur demek için, insanları eşit kardeş, sömürüsüz yaşayacakları bir ülkenin vatandaşları haline getirmek için, kurtuluşumuz için biricik yolun örgütlenmekten geçtiğine ve Kadın Sorununun kökten çözümünün de verilecek siyasi iktidar mücadelesiyle sağlanacağına ve bunun da tek yolunun Halkın Kurtuluş Partisi etrafından örgütlenmekten geçtiğine inanıyoruz. 10.03.2013

Kadın Erkek El Ele Kurtuluş Partisine!

Her Gün 8 Mart, Her Gün Mücadele!

8 Mart Kızıldır Kızıl Kalacak!

Yaşasın Dünya Emekçi Kadınlar Günü!

       

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz