HKP Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yıl kutlamalarının halka yasaklanmasına karşı Çanakkale’deydi

13.02.2015
556
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi Çanakkale Valiliği tarafından alınan Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı kutlamalarının yasaklanması kararını protesto etmek için Çanakkale Adliyesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.  Ardından “AB-D Emperyalizminin Uşağı Ortaçağcılar; Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı Kutlamalarını Halka Yasaklayamaz” yazılı bir ozalit, “Çanakkale Zaferi Tüm Mazlum Ulusların Emperyalizme Karşı İlk Zaferidir” yazılı dövizler ve flamalarla Çanakkale İdare Mahkemesi önüne yürüyüş yapıldı. Yürüyüş boyunca “Çanakkale Geçilmez, Geçilmeyecek”, “Emperyalistler, İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler” sloganları atıldı. Çanakkale İdare Mahkemesine yürütmenin durdurulması için dava açıldı.

HKP İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak’ın Çanakkale Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasının metni:

 AB-D Emperyalizminin İşbirlikçisi, Ortaçağcılar;

Çanakkale Zaferinin 100’üncü Yıldönümü Kutlamalarını Halka Yasaklayamazlar

Geçtiğimiz günlerde Çanakkale Valiliği’nin 31/12/2014 tarihli bir genelgesi ortaya çıktı. Bu genelge ile Valilik; Çanakkale Savaşlarının 100’üncü yıldönümünde; 18 Mart ve 24-25 Nisan 2015 günlerinde Mehmetçik Abidesi’nin bulunduğu Gelibolu Yarımadası’nın ziyaretçilere kapatılacağını açıklamakta..

Çanakkale Valiliği; yaptığı rezaletin farkında olacak ki, yazının girişinde Çanakkale Zaferine “övgü”ler düzmekte.  “Çanakkale Savaşları’nın 100. Yıldönümü ilimizde büyük coşku ili kutlanacaktır.” demekte.

Ancak hemen altında ise; Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı ve Valilik’in koordinasyonunda hazırlanan tören programları çerçevesinde “Gelibolu Tarihi Alanı’nın halkın ziyaretine kapatılacağının kararlaştırıldığı” açıklanmaktadır.

Neymiş; T. Erdoğan’ın ev sahipliğinde yapılacak törenlere  yurtdışından gelecek konuk sayısında artış olacakmış..

İyi de törenlere yurtdışından binlerce-onbinlerce insan mı geliyor ki?

Bundan önceki yıllarda da dışarıdan törenlere gelenler oluyordu. Halkımız da Çanakkale Zaferini akın akın kutluyordu.

Peki, bu yıl niçin yasaklıyorsunuz?

Çünkü sizler; Halk’tan korkuyorsunuz.

Çünkü sizler; aslında Çanakkale Zaferine düşmansınız. Bu zafer kutlamaları sayesinde, Antiemperyalist Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşımızın Emekçi Halklarımızın bilincinde canlanmasını istemiyorsunuz.

Dahası sizler, Çanakkale Zaferi’nin Kahraman Komutanı Mustafa Kemal’e ve O’nun kurduğu Cumhuriyet’e de karşısınız.  Çünkü siz; Vahdettinlerin,  Sait Mollaların, Ali Kemallerin torunlarısınız.

Davet ettiğiniz “konuk”ların büyük çoğunluğu, 1915’de Çanakkale önlerine gelen ve Boğazı geçebilselerdi İstanbul’u dolayısıyla tüm ülkemizi işgal etmek isteyen Batılı Emperyalistlerin temsilcileridir.

Oysa Çanakkale Zaferi; Emperyalistlere Karşı Mazlum Halkların İlk Zaferidir. Bu nedenle Çanakkale Zaferi Kutlamalarını Halka yasaklayamazsınız. Bu “yasağı” tanımıyoruz.

Bilindiği gibi Partimiz, yıllardan beri her yıl 18 Mart’larda Çanakkale’de Alternatif Kutlamalar düzenlemektedir. Çanakkale Zaferini; “mezarlarından kalkıp gelen evliyaların kazandığı” yalanını yayan ortaçağcı gericilere karşı, Zaferin sınıfsal, askeri ve tarihsel özelliklerini, Mazlum Halkların Batılı Emperyalistler karşısındaki destansı direnişlerini anlattık Halkımıza…

Bu yıl da anlatacağız.

Halkın Kurtuluş Partisi; geçmişte nasıl Çanakkale’ye gitmişse bu yıl da aynı şekilde Çanakkale Zaferini Kutlamaya gidecektir.

Yasaklamalar, engeller bizleri yolumuzda döndüremeyecektir.

Varsın bundan gayrısını Halkından korkanlar düşünsün. 14.05.2015

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz