Hayali gerçek yapan, umutsuzluktan yeni bir umut yaratan Uzel Direnişi, DİSK/Nakliyat-İş öncülüğünde zafer kazandı!

01.11.2022
262
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi olarak  bizlerin de başladığı günden itibaren sahiplendiği ve omuz verdiği  Uzel İşçileri, Türkiye İşçi Sınıfının yüzakı, Devrimci Sınıf Sendikacılığının Türkiye’deki bayraktarı Nakliyat-İş Sendikası’nın önderliğinde direnerek, çok zorlu bir mücadele sonucunda gasp edilen tazminat haklarını aldılar.

Uzel Direnişi, Türkiye İşçi Sınıfı Tarihine altın harflerle adını yazdıran bir direniş oldu. Ne Türkiye’de ne de dünyada bu özelliklere sahip bir direniş ve zafer yaşanmamıştır.

Neden mi bahsediyoruz?

Anlatalım:

Uzel Direnişi ilklerin direnişidir: Uzel Makina, ekonomik kriz ve aile içi anlaşmazlık nedeniyle 2008’de üretimini durdurdu. 2013 yılında iflas ederek kapandı ve işçilerin 5 aylık maaşları ile tazminatlarını ödemeden 2200 işçiyi kapının önüne koydu. İşte bu işçiler aradan ON BİR YIL geçtikten sonra Nakliyat-İş Sendikası’yla tanıştılar, güvendiler, onurları  ve hakları için direnişe başladılar. Toplamda geçen 15 yılın sonunda kazandılar.  Bu nedenle bir ilktir Uzel Direnişi.

Uzel Direnişi ilklerin direnişidir: Kapanan bir işyerinin işçileri yıllar sonra bir araya gelerek bir direniş başlatıyor, işyerinin kapısının önüne direniş çadırını kuruyor ve YEDİ GÜN YİRMİ DÖRT SAAT direniş çadırını bir an bile terk etmiyorlar. İşte böylesine kararlı devam eden tek direniştir.

Uzel Direnişi ilklerin direnişidir: Zafer kazandıkları güne kadar ne kar, ne yağmur, ne soğuk, ne sıcak ne de tüm dünyayı kasıp kavuran pandemi ve yasakları onları direniş çadırından bir an olsun bile uzaklaştıramadı. İşçilerin bayramlarda bile çadırı boş bırakmayarak, inanarak aylarca, yıllarca 7/24 direndiği tek direniştir.

Uzel Direnişi ilklerin direnişidir: Yaşları ellinin üzerinde bir çoğu emekli olmuş, torun sahibi olmuş, bu direnişçiler kendileri gelemedikleri zaman eşini-çocuklarını yerine nöbete gönderecek kadar sahiplenmişlerdi bu direnişi. Çoğu emekli olmuş sonradan toparlanarak direniş yapan tek işyeridir. Üstelik işyeri diye bir şey kalmamışken.

Uzel Direnişi ilklerin direnişidir: Uzel Makine İşçileri çalıştıkları yıllarda sarı gangster Türk-Metal Sendikası’nda örgütlüydüler. İşyeri kapandığında üyelerinin haklarını alacaklarına dair yemekhanede “Namus” sözü vermişlerdi. O sözü orda unutan bu sarı-gangster sendikaya kök söktürdü Uzel Makine İşçileri. Türk Metal’e tarihinde bir ilki yaşattılar. Türk-Metal’in Genel merkezine ve İstanbul şubesinin önüne siyah çelenk bırakarak Türk Metal’i tir tir titreten ilk direniş olmuştur. Sarı sendikacılığa karşı bir mücadele bayrağı oldu Uzel Direnişi.

Uzel Direnişi ilklerin direnişidir: İşçi Sınıfı dostlarını ve düşmanlarını ayıklayan bir direniş olmuştur. Direniş süresince sarı gangster Türk Metal Sendikası’nın ihanetine TÜRK-İŞ yönetimi de sahip çıkmıştır. Mevcut  DİSK  yönetimi ve DİSK’e bağlı sendikalar da direnişe sessiz kalarak  herhangi bir dayanışmada bulunmayarak sarı sendikacıların ihanetlerine ortak olmuşlardır, ne yazık ki..

Uzel Direnişi ilklerin direnişidir: Uzel Direnişi hem sarı sendikacılığa hem de Parababalarına karşı mücadelede tüm İşçi Sınıfına umut olmuştur. Birçok kişinin olacağına inanmadığı bir ilki gerçekleştirmiştir. İmkânsız denilen zaferi direne direne kazanmıştır. İnanan, direnen bir avuç insanın, örgütlü ve kararlı bir şekilde mücadele ettiğinde neleri başarabileceğini bir kez daha ispat etmiştir.

Tüm bu ilkler elbette ki kendi işkolunda olmamasına rağmen İsçi Sınıfına karşı duyduğu sorumluluk gereği Uzel İşçilerini sahiplenen, Devrimci Sınıf Sendikacılığı yapan Nakliyat-İş Sendikası sayesinde olmuştur. Başta Sendika Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu olmak üzere tüm sendika önderlerinin kararlı, inançlı tutumları ve yılmadan, umutsuzluğa kapılmadan, bir inanç abidesi gibi sağlam bir şekilde bu mücadeleyi devam ettirme azimleri bu başarıyı getirmiştir. İşçi Sınıfına olan inanç bu başarıyı getirmiştir. Bu direniş vazgeçmedikleri sürece her koşulda emekçilerin kazanacağını göstermiştir. Hem İşçi Sınıfı açısından hem de sendikacılık açısından Parababalarına karşı nasıl mücadele edileceğini dosta düşmana göstermiştir.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak bizler de en başından beri Uzel Direnişi’ni sahiplendik. Parti olarak omuz omuza mücadele ettiğimiz Uzel Direnişçilerini yalnız bırakmadık ve gücümüz oranında onlarla dayanışma içerisinde olduk. Onlar zafer kazanıncaya kadar da bu dayanışmamız devam etti.

Direne direne kazanan Uzel İşçileri ve onlara önderlik eden Nakliyat-İş sendikası  Türkiye İşçi Sınıfına örnek olmuşlardır.

Ne mutlu onlara ki onurları için mücadele ettiler ve kazandılar. İşçi Sınıfı Mücadele Tarihine yeni bir zafer armağan ettiler.

İşçiyiz, Haklıyız, Yeneceğiz!

1 Kasım 2022

HKP İstanbul İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz