HKP İzmir İl Örgütü olarak Laik Cumhuriyet’in 100. yılında Karşıyaka’dan seslendik: Gericilik Yenilecek, Cumhuriyet Yaşayacak!

29.10.2023
135
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü olarak Birinci Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’mızın zaferi sonucu kurulan Laik Cumhuriyet’imizin 100. Yılında; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerimize Karşıyaka İlçe Örgütümüzde saat 15.00’te başladık. İzmir İl Örgütü Kadın Komitemiz tarafından hazırlanan balonlarımızın İlçe Örgütümüzün balkonundan toplu biçimde yoldaşlarımızın çocukları tarafından havaya salınması görsel bir şölen oluşturdu. Bayram nedeniyle yoğun bir kalabalığın oluştuğu Çarşı Caddesinde, çocuklarımız ve halkımız, havadan yere doğru süzülen ve üzerlerinde Kalpaklı Mustafa Kemal görseli ile “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” , “Laik Cumhuriyet 100 Yaşında” yazılarının bulunduğu kırmızı balonları yakalamanın heyecanını yaşadılar.

Ardından, yoldaşlarımızla topluca Parti binamızın önüne indik.  29 Ekim yürüyüş kortejimizin başlangıç saati olan 17.00’ye kadar halkımıza Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı’nın 1968 yılında kaleme aldığı “Cumhuriyet Bayramı Nedir?” başlıklı makalesini dağıttık. Çocuklarımız ise yanı başımızda yaştaşlarına 29 Ekim balonlarımızı dağıtmaya devam ettiler.

29 Ekim yürüyüş kortejimiz, saat 17.00’de, Karşıyaka İlçe Örgütümüzün önünden eylemimizi gerçekleştireceğimiz Karşıyaka İZBAN önüne doğru yürüyüşe geçti. Yoldaşlarımızın yoğun katılımı ile gerçekleşen coşkulu yürüyüşümüz boyunca halkımız kortejimize destek verdi, alkışladı, sloganlarımıza katıldı, fotoğraflar çekti. Coşku ile attığımız sloganlarımız, taşıdığımız pankartlarımız, dövizlerimiz, bayrak ve flamalarımız halkımızın beğenisini kazandı.

Karşıyaka Çarşı boyunca, marşlar ve sloganlarımız eşliğinde, en önde “100 Önce Cumhuriyeti Kuranlar, ‘Katil Emperyalistler Ülkemizden Defolun Diyenlerdir’” dövizimiz, Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı’nın görseli ile “Cumhuriyet Demek, Türk Milletinin Bağrına Oturmuş Olan Emperyalizmle Saltanat’a Karşı Kurmuş Olduğu Bir Savunma Kalesidir” sözünün yer aldığı dövizimiz ve Kalpaklı Mustafa Kemal görselinin yer aldığı “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” yazılı pankartımız ile devam eden yürüyüşümüz, Karşıyaka İZBAN önünde 17.30’da sonlandı.

Yusuf Gençer Yoldaş’ımızın yaptığı açış konuşmasının ardından, Partimiz Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak, Partimiz adına 29 Ekim açıklamamızı yaptı. Halkımızın da ilgi ile izlediği açıklamasına Çolak, “Cumhuriyet’in; antiemperyalizm, tam bağımsızlık ve laiklik ilkelerini tümüyle benimsiyor ve savunuyoruz, savunacağız” vurgusu ile başladıktan sonra, Sovyetler Birliği’nin Kurtuluş Savaşı’mızın kazanılmasında çok önemli bir rol oynayan maddi ve teçhizat desteğine değindi. Asırlık Cumhuriyet’in temelinde Lenin ve ülkesi Sovyetler’in, sosyalizmin harcı olduğunu ancak ülkemizde 100. yılın en büyük yanlışının Mustafa Suphi ve Onbeşler’in kalleşçe katlettirilmesi olduğunu, bu kara günlere gelişimizin o olayla başladığını söyledi.

Ardından konuşmasına; “100 yıl önce Mustafa Kemal önderliğinde kurulan Laik Cumhuriyet; topraklarımızı işgal eden Emperyalist Yedi Düvele ve bu Emperyalist Canavarlara topraklarımızı, Halkımızı sunan Saltanat Sevicileri Ortaçağcı Gericilere karşı kurulan bir savunma kalesi idi.

Laik Cumhuriyet, bu kale, 1950’den beri gelen gerici iktidarlar ve özellikle 21 yıldır AKP iktidarları eliyle kerte kerte aşındırılarak, 100’üncü yılına geldiğinde yerle yeksan edilmiştir. Ant olsun ki halkımızın bu ağulu düşmanlarını yine geldikleri gibi, bu sefer bir daha gelmemek üzere, Tarihin lanetle anılacakları karanlık sayfalarına göndereceğiz” diyerek devam etti.

Çolak konuşmasını, “Bir asır önce Birinci Kuvayimilliyeci Atalarımız başardı, biz de başaracağız. Biz bu toprakların İkinci Kuvayimilliyecileriyiz. İkinci Kurtuluş Savaşçılarıyız. Gerçek Devrimcileriyiz” sözleriyle sonlandırdı.

Konuşmanın ardından, kortejimiz yine sloganlar eşliğinde İlçe Örgüt Binamızın önüne kadar yürüdü. Yürüyüşümüz boyunca “Yaşasın Laik Cumhuriyet”, “Bağımsızlık Bizim karakterimizdir”, “Mustafa Kemal Ölümsüzdür”, “Emperyalistler, İşbirlikçiler, Geldikleri Gibi Gidecekler”, “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi” sloganları attık.

Partimizin önünde sonlanan yürüyüşümüzden sonra, yoldaşlarımız tarafından hazırlanan Nazım Hikmet’in Kuvayimilliye Destanı’ndan bir bölümün kısa bir gösteri olarak sunulmasıyla 29 Ekim etkinliğimizi tamamladık.

29.10.2023

HKP İzmir İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz