Gerçek İnsan Gerçek Devrimci Orhan Özer Yoldaş unutulmadı, unutulmayacak!

20.02.2020
746
A+
A-

“Şu zulümler şu kötülülükler dünyasını

İnsancıl bir dünya yapalım, dedik.

Sonra da yel gibi gelip geçtik…”

Konya Devrimci Ortamının ulu çınarlarından Orhan Özer Yoldaş’ımızın mezarında yazan sözler, 2 yıl önce bedence aramızdan ayrılan Yoldaş’ımızın yaşamının özeti. Daha doğrusu bütün yaşamı. Bir insanı gerçek insan, bir devrimciyi gerçek devrimci yapan da insanlığın hayvanlıktan kurtuluş mücadelesine boylu boyunca atılmak. Son nefesine kadar bu mücadeleden vazgeçmemek, en ufak bir ikircikliğe düşmemek, insana yaraşır bir dünya için bilimli-bilinçli-inançlı-kararlı mücadeleyi bir an olsun bırakmamak.

İşte Orhan Özer Yoldaş’ımız, bu ulu çınar, İşçi Sınıfı mücadelesine kendini adamışlığından, en ufak bir inanç yitimine uğramamasından, insanlığın kurtuluş bilimini hep rehber edinmesinden, Kıvılcımlı Usta’sının yolundan düşmeden, yalpalamadan yürümesinden dolayı unutulmadı, unutulmayacak. Yere düşen tohumlar gibi meyveler vermeye, anılarıyla Devrimci Mücadelemizde yaşamaya devam edecek.

Konya topraklarında ömrünü devrimci kavgaya adamış Gerçek İnsan Gerçek Devrimci Orhan Özer Yoldaş’ımızı, bedence aramızdan ayrılışının ikinci yılında mezarıbaşında ona layık bir şekilde andık ve devraldığımız mücadele bayrağını dalgalandırdığımızı, sürekli dalgalandıracağımızı gösterdik.

Orhan Özer Yoldaş’ımızı Halkın Kurtuluş Partisi Konya İl Örgütü ve avukatlığını yaptığı DİSK Nakliyat-iş Sendikası’nın üyelerinin yoğun katılımıyla 20 Şubat 2020 Perşembe günü saat 12.30’da mezarı başında saygıyla ve özlemle andık.

Anmamız, Orhan Özer Yoldaş ve diğer devrim şehitlerimiz nezdinde saygı duruşuyla başladı.

Anma konuşmasını Partimiz İl Yöneticisi Mehmet Ünver Yoldaş yaptı.
Mehmet Yoldaş sözlerine; “İşçilerin Orhan babası, gençlerin amcası, Orhan Özer Yoldaş’ı bedence aramızdan ayrılışının yıldönümünde saygıyla anıyoruz, mücadelesi yolumuza ışık göstermeye devam ediyor” diyerek başladı.

Mehmet Yoldaş’ımız, Orhan Özer Yoldaş’ımızın, işçi örgütlenmelerinde sabah herkesten önce işyerinin önünde olduğunu, akşam herkesten sonra ayrıldığını, Konya işçilerinin saygıyla andığı yiğit bir devrimci olduğunu belirtti.

Orhan Özer Yoldaş’ımız, MYK üyeliğini, Konya İl Başkanlığını yaptığı Partimiz HKP için her türlü fedakârlığı yapan, mücadele ve kavgaya atılmaktan geri durmayan gerçek insan gerçek bir devrimciydi. 12 Eylül Faşist Darbesi döneminde bütün devrimcilerin davasına giren ve onlara sahip çıkan gerçek bir halkçı hukukçu kimliğine sahip yiğit bir önderdi. Konya’da antiemperyalist, antifeodal ve antişovenist mücadelede önderlik etmiş, yol göstermişti.

Bizler de ondan devraldığımız antiemperyalist, antifeodal ve antişovenist mücadele bayrağını dalgalandırmaya devam edeceğiz.

Mezarbaşı Anmamıza katılan bütün işçiler, 23 Şubat Pazar günü yapılacak salon anmasına da davet edildi. Bir işçi arkadaşınızın verdiği yanıt, Orhan Özer Yoldaş’ımızın uğruna yaşamını adadığı mücadelesinin boşa geçmediğinin göstergesiydi:

“Kime iyiliği dokunmadı ki, kimin yardımına koşmadı ki, elbette böyle bir insana karşı borcumuzun ödenmesidir, Ona karşı görevimizdir”.

İşte bu sözler sıradan bir insan için sarf edilmez. Bu sözler, zulümler, kötülülükler dünyasını, insancıl bir dünya yapma mücadelesinde en ön saflarda dövüşen Devrimciler için söylenir. Bu mücadelede en ön safta dövüşen Orhan Özer Yoldaş’ımız unutulmayacak!

20 Şubat 2020

HKP Konya İl Örgütü

 

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz