Gebze Kent Meydanı’nda haykırdık: Ders Zili Değil Dert Zili Çalıyor! Eğitim Asgari Ücrete Sığmıyor!

01.10.2023
133
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Kocaeli İl Örgütü olarak, 1 Ekim Pazar günü okulların açılmasıyla birlikte daha göze çarpan ve halkımızın gündeminden düşmeyen hayat pahalılığı ve çocuklarımızın beslenememesi  sorunlarını protesto etmek için Gebze Kent Meydanı’nda eylem yaptık.

Eylemde, “Ders Değil, Dert Zili Çalıyor! Eğitim Asgari Ücrete Sığmıyor!” yazılı pankartımızı ve dövizlerimizi açtık.

Eylemde, “Parasız Eğitim İstiyoruz!”, “Sermayeye Değil, Eğitime Bütçe!”, “AKP İşsizlik, Pahalılık, Zam, Zulüm Demektir!”, “Zam Zam Zam Ucuzluk Ne Zaman?”, “İşsizliğe, Pahalılığa, Zamma Zulme Son!”, “Örgütsüz Halk Köle Halktır, Örgütlü Halk Yenilmez!”, “İşsizlere İş, İşçilere Sendikal Güvence!” sloganlarını attık.

Eylemde basın açıklamasını HKP Gebze İlçe Başkanı Murat Kızıltaş gerçekleştirdi. Açıklamada artık okulların açılması ne çocuklarda ne de velilerde bir heyecan yaratmıyor, çünkü halkımız için ders zili değil dert zili çalıyor, denildi.

Kızıltaş yaptığı açıklamada, “Okul formaları yüzde 60 zamlandı. Kırtasiye malzemeleri enflasyon oranının üç katı kadar arttı. Servis ücretleri, benzinin litresinin 40 TL olmasıyla geçen seneye oranla en az 2 kat arttı. Toplu ulaşım keza öyle… Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) Ağustos ayı verilerine göre yıllık enflasyon oranını yüzde 128,05 olarak açıkladı. Birleşik Kamu-İş’in yaptığı çalışmaya göre, Eylül ayı için Yoksulluk Sınırı 41 bin 651 TL, Açlık Sınırı 14 bin 542 TL oldu. Asgari Ücret 11 bin 402 TL ile Açlık Sınırının da Yoksulluk Sınırının da altında kaldı. Yani Asgari Ücretle çalışan on milyonlarca çalışan hem aç hem de yoksul” dedi.

Açlıktan bayılan öğrencilerimizin basına yansıyan haberlerini hatırlatan Kızıltaş, çocuklarımız içerisinde proteinin, vitaminin olduğu besin gruplarını dengeli ve düzenli olarak tüketemiyor ne yazık ki… Karbonhidrat ve şeker ağırlıklı bir beslenme tarzı en ucuz beslenme olarak karşımıza çıkıyor. Çocuklarımız bedensel olarak da zihinsel olarak da gelişemiyor. AKP İktidarı döneminde bodurluk artmış durumda” diye konuştu.

Üniversite öğrencilerinin en önemli sorunlarından biri olan barınma sorununa da değinen Kızıltaş, halk çocuklarına tamamen kapandı artık üniversite kapıları. KYK yurtlarının aylık ücretleri 570 liraya dayanmış, bu yurtlara ulaşmak bile çok zor. Devlet yurduna yerleşemeyen öğrenciler fahiş fiyatlardaki özel yurtlara ya da eve de çıkamayınca Ortaçağcı tarikatların ağına düşüyorlar. AKP İktidarı tarafından her türlü maddi olanağın sunulduğu bu yılan yuvaları gençlerimizi bu şekilde kandırıp gericilik batağına çekmeye çalışıyorlar. AKP İktidarı üniversite öğrencilerinin barınma sorununu çözmek için yaygın bir şekilde ve yeter sayıda devlet yurdu yapmak yerine devletin olanaklarını kendisi gibi tarikatların emrine veriyor dedi.

Emeklilerin sorunlarına da değinen Kızıltaş, emeklilerin Asgari Ücretin de altında kalan 7500 TL’lik ücretle açlığa, sefalete mahkum edildiğini, kaderine terk edildiğini, söyledi.

Murat Kızıltaş açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Hayat pahalılığı almış başını gitmiş. Çarşı-pazar el yakar olmuş. Halkımız aş yerine taş kaynatıyor artık. İktidardaki AKP’giller kendi servetlerine servet katarken, işçi sınıfımız, emekçilerimiz ay sonunu getiremiyor uzun süredir. Et girmiyor nicedir milyonlarca insanımızın sofrasına. Kıt kanaat maaşlar, kiraya mı, beslenmeye mi, faturalara mı yoksa çocukların eğitimine mi yetsin? İsyan ediyoruz böyle bir yaşam tarzına, yaşamak denirse buna!

“Ülkemizin ve halkımızın bir nebze de olsa nefes alması için, bayır aşağı Ortaçağ karanlıklarına götürülmemesi için Cumhuriyet Tarihinin en kötücül iktidarı olan AKP’giller’den kurtulmaktan başka çaremiz yoktur. Hep deriz: Çok derdin tek ilacı örgütlü olmak ve öyle davranmaktır. Yalnız başına şikayet etmek hiçbir şeyi değiştirmiyor işte. Ama biz bir araya gelip boğazımızdan çalınan lokmanın hesabını sorduğumuzda bu ülkede çok şey değişecek. Halkın Kurtuluş Partisi’ne katıl! Umutsuz olma, güçsüz durma! Yeter ki birleştir ellerini bizimle! Gel beraber yürüyelim bu kahırlı ama onurlu yolda. En çok da evlatlarımız, geleceğimiz için…” diyen Kızıltaş, halkımızı Halkın Kurtuluş Partisi saflarında örgütlenmeye ve bize bu acılara yaşatanlara karşı birlikte mücadele etmeye çağırdı.

Eylemimiz sloganlar ve alkışlar eşliğinde sona erdi. Gebze Halkının eyleme ilgisi büyüktü. Sonuna kadar açıklamayı dinleyen, sloganlara katılan, alkışlayan insanlarımız inancımızı ve mücadeledeki kararlılığımızı daha da güçlendirdi.

Eylemden sonra Gebze Çamlık Parkı önünde bir süredir kendilerine reva görülen sefalet ücretine karşı imza kampanyalarını sürdüren emeklilerin standını ziyaret ettik. Burada da kısa bir konuşma ve sloganlarla emeklilerin hak mücadelesine desteğimizi dile getirdik.

01.10.2023

HKP Kocaeli İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz