Emperyalist İşgale Karşı İlk Kurşun Emri Adana’dan verildi

06.01.2019
718
A+
A-

Birinci Emperyalist Paylaşım Savaşı sonucu galip devletler, hasta yatağından bir daha kalkamayan, çöken Osmanlı’yı kendi aralarında paylaştılar. Mersin, Maraş, Antep, Urfa ile birlikte Adana da Fransızlara bırakıldı.

Onların işgalini kolaylaştırmak için, işbirlikçi İstanbul Hükümeti 23 Kasım 1918 tarihinde Sadrazam Ahmet İzzet Paşa imzasıyla Adana ve çevresinin düşmana bırakılmasını isteyen bir yazı yayınladı. Bu yazının üzerinden bir ay bile geçmeden 17 Aralık 1918’de Mondros Antlaşması hükümleri gereği Fransızlar Adana’ya girdiler. Adana ve çevresini, örgütledikleri Ermeni çeteleriyle birlikte yangın yerine çevirdiler.

Fransızlar gelmeden kısa bir süre önce, 31 Ekim 1918’de Alman subayı Liman von Sanders’in yetkilerini devralmak üzere Adana’ya gelen Mustafa Kemal, şehirde 11 gün kaldı. Yörenin ve halkın durumunu inceleyerek sadece mevcut durumla ilgili değil, ileriye dönük de uyarılarda bulundu. Fakat dikkate alan olmadı.

İşgalcilerin İskenderun’a da asker çıkarması üzerine Mustafa Kemal, zamanın hükümeti ve başbakanına çektiği telgrafla düşmana ateş açılacağını bildirdi. Ve dediğini de yaptı.

Gerçekten de Emperyalist Çakallara ilk kurşun, Dörtyollu Kara Mehmet Çavuş tarafından 19 Aralık 1918’de sıkıldı.

Adana’da verilen bu emir, Milli Mücadele’nin ilk emridir. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Mustafa Kemal’in 15 Mart 1923’te Adana ziyareti sırasında: “Bende bu vakiinin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur” sözlerinin nedeni budur.

Sonuçta Adana, bir avuç yurtsever insanın fikri ve bedeni emeğiyle kurtarıldı. Fransızlar geldikleri gibi gittiler. İşgalde kaldıkları süre boyunca Adana’da yaptıkları işkence, zulüm ve katliamlar Fransız Emperyalistlerinin ve İşbirlikçi-Hain İstanbul hükümetinin sicillerine kara bir leke olarak işlendi.

İçte ve dışta Yeni Sevr heveslilerinin, emperyalist işbirlikçilerinin sahnede olduğu şu günlerde, İkinci bir Kuvayimilliye hareketi olduğunda Adana halkı, o tarihsel deneyimiyle gene üzerine düşeni yapacaktır.

5 Ocak Kurtuluş Günü tüm Adanalılara kutlu olsun!

5 Ocak 2019

 

Halkın Kurtuluş Partisi

Adana İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz