Emine Erdoğan’ın Yemek tarifleri kitabına yüzbinlerce TL aktarılmasını yargıya taşıdık!

27.09.2021
444
A+
A-

AKP’giller’in yağması, kamu kaynaklarını peşkeşi, yolsuzlukları hız kesmeden devam ediyor. Son vurgunları Kaçak Saraylı’nın eşi olmaktan başka hiçbir sıfatı olmayan Emine Erdoğan’ın yazdığı iddia edilen Yemek tarifleri Kitabına, Kültür ve Turizm Bakanlığının yüzbinlerce TL parayı fütursuzca aktarması.

Piyasa; başında “Özgün”, “Geleneksel”, “Osmanlı”, “Türk”, “Türkiye” veya bölge adları olan yemek tarifleri kitaplarıyla dolu. Acaba, Kültür ve Turizm Bakanlığı bütün bu kitapların basımını da, tanıtımını da, dağıtımını da üstlendi mi?

Emine Erdoğan’ın yazdığı söylenen kitabın içinde ne varsa bu kitaplarda da var. Bunlar da hak ediyor gerekli yardımı. Ama AKP’giller’in Reisinin emir ve denetiminde olan Kültür ve Turizm Bakanlığının kriteri kitabın içeriği, özgünlüğü, bilimselliği filan değil. AKP’giller Türkiye’sinde tek kriter AKP’giller’in yandaşı olmak, onlara biat ediyor olmak. Hele hele AKP’giller’in Reisinin akrabası isen Devletin bütün araçları, kaynakları emrinde. Başta suç işlemek olmak üzere her şey serbest onlara. Anayasadan, Kanunlardan, tüzüklerden muaf AKP’giller…

Halkın Kurtuluş Partisi olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığının bu peşkeşini yargıya taşıdık. Emine Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı, bu peşkeşe göz yuman, sorumluluğu olan Bakanlık yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunduk. AKP’giller bu kadar da rahat olmasınlar. Bu suçları kayıt altına alınıyor. Günü gelince çıkacak ortaya, bir bir hesabı sorulacak.

Suç duyurusu sonrası Partimizin MYK Üyesi Adnan Okur Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır:

***

Değerli Halkımız;

Halkın Kurtuluş Partisi olarak bugün, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi olmaktan başka hiçbir sıfatı olmayan Emine Erdoğan’ın yazdığı iddia edilen kitabın basımı ve tanıtımı için, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 975 bin TL tutarındaki paranın peşkeş çekilmesini yargıya taşıdık.

Özgün olup olmadığı belli olmayan, bütün süreçleriyle tartışmalı bir kitap için, Kültür ve Turizm Bakanlığının 345 Asgari Ücretlinin toplam aylık geliri kadar bir kaynağı heba etmesi ne kadar hakkaniyetlidir?

Ne kadar doğrudur?

Ne kadar adaletlidir?

Ne kadar dürüstlüktür?

Halkın parası bu kadar rahat nasıl çarçur edilebiliyor?

Aynı içerikte yüzlerce yazılmış kitap varken, Emine Erdoğan “yazdı” diye bir kitaba yüzbinlerce lira akıtmak hangi ahlâka sığar?

Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu vurgunlara, bu adaletsizliklere, Kamunun kaynaklarının heba edilmesine sessiz kalamazdık. İnsanlarımız geçim sıkıntısı çekerken, işsizlik almış başını gitmişken, insanlarımız bilimsel olarak yeterli gıdasını alamazken, Halkımızla dalga geçer gibi “Lezzet dünyasında kendini ön sıralara yerleştirenlerin, tüm dünyanın kalplerini kazandıkları aşikârdır” diyen, kendi halkının kalbini, sevgisini kazanmak gibi bir derdi olmayan birinin yazdığı iddia edilen kitap için paraların saçılmasını içimize sindiremezdik.

Başta Kültür ve Turizm Bakanı olmak üzere Bakanlık yetkilileri hakkında “Görevi Kötüye Kullanmak”, Emine Erdoğan hakkında da “Kamu Görevlisi Üzerinde Nüfuz Sahibi Olduğundan Bahisle Kendine Menfaat Temin Etmek” suçlarını işledikleri için suç duyurusunda bulunduk.

HKP olarak AKP’giller’in bu suçunu da kayıt altına aldırdık. Bu devran hukuktan, adaletten, halktan yana döndüğünde, emri vicdanından ve hukuktan alan hakimler ve savcılar ayrıca bir iddianame hazırlamak durumunda kalmayacaklar. O günler geldiğinde suç duyurularımız kayıtlardan çıkarılacak, AKP’giller’in yüzlerine okunacak iddianameye dönüşecektir.

27 Eylül 2021

HKP Genel Merkezi

Suç Duyurusu Dilekçesini aynen yayımlıyoruz:

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 

SUÇ DUYURUSUNDA

BULUNAN : HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI

Karanfil Sokak No:24/15 Kızılay/ANKARA

VEKİLLERİ : Av. Metin BAYYAR – Av. Ayhan ERKAN – Av. Ali Serdar ÇINGI

Av. Tacettin ÇOLAK – Av. Sait KIRAN – Av. Azime Ayça OKUR

Av. Halil AĞIRGÖL – Av. Pınar AKBİNA – Av. Doğan ERKAN

Korkut Reis Mah. Sezenler Cad. No:4/15 Sıhhiye/ANKARA

 

ŞÜPHELİLER                     : 1- Emine Erdoğan

2- Mehmet Nuri Ersoy (Kültür ve Turizm Bakanı)

3- Kültür ve Turizm Bakan Yardımcıları

4- Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Yönetim

       Kurulu Üyeleri

5- Ali Odabaş (Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Genel

       Müdür Vekili

6- Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Genel Müdür

     Yardımcıları

7- Kitap Projesine onay veren Soruşturma sırasında tespit edilecek

       Diğer Kültür ve Turizm Bakanlığı Yetkilileri

 

SUÇ : 1- Görevi Kötüye Kullanma (TCK. Md. 257)

2- Nüfuz Ticareti (TCK. Md. 255)

  

SUÇ TARİHİ            : 4 Eylül 2021 ve izleyen günler

 

AÇIKLAMALAR :

 

Ekonomi tanımı, üniversitelerin iktisat, işletme, ekonomi vb. bölümlerinin ilk dersinin konusudur. Ve bu alanda eğitim gören her öğrencinin aklında yer eden klasik tanım da: “Kıt kaynakların maksimum kullanımı”dır. AKP iktidarı ile birlikte, neredeyse bütün değerler ters yüz edildi, tanımlar da dâhil. Artık ekonominin AKP Türkiye’sindeki tanımı; “Kıt kaynakların yakınlara, yandaşlara maksimum dağıtımı”dır.

Suç duyurumuza konu olan olay tam da bu tanım çerçevesine girmekte. Cumhurbaşkanlığı Makamında oturan AKP Genel Başkanı’nın eşi olmaktan başka hiçbir sıfatı olmayan ve suç duyurumuzun şüphelileri arasında yer alan Emine Erdoğan’ın yazdığı iddia edilen, özgün bir yönünün olup olmadığı belli olmayan kitabın tanıtımı, basımı ve dağıtımı için, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yüz binlerce lira harcanabilmektedir.

Kitap özgün müdür?

Özgünlüğü konusunda, gerek Türk Tarihi, gerek geleneksel Türk Yemekleri konusunda uzman olan kişilerin görüşlerine başvurulmuş mudur?

Bu kitap; millî, manevî, tarihî, kültürel ve turistik değerleri araştırmaya, geliştirmeye, korumaya, yaşatmaya, millî bütünlüğün güçlenmesine ve ekonomik gelişmeye katkıda bulunmaya hizmet edecek bir kitap mıdır?

Böylesine soru işaretlerinin olduğu bir kitabın basımı için 275 bin TL, tanıtımı için 700 bin TL paranın aktarılması hangi ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır?

Asgari ücretin 2.825 TL 90 Kuruş, açlık sınırının 2.926 TL 72 Kuruş olduğu gerçeği gün gibi ortadayken, her şeyiyle tartışmalı bir kitap için Devletin bir Bakanlığı tarafından 345 Asgari Ücretlinin toplam aylık geliri kadar bir kaynağın aktarılması ne kadar hakkaniyetlidir?

Asgari Ücretin sefalet ücreti olarak adlandırıldığı; milyonlarca insanın açlık sınırında yaşadığı; bilimsel, kültürel değeri bütün otoriteler tarafından kabul edilen yazarçizerlerin kitaplarının, yazarlar tarafından büyük fedakârlıklarla zar zor bastırılabildiği bir Türkiye’de; “Lezzet dünyasında kendini ön sıralara yerleştirenlerin, tüm dünyanın kalplerini kazandıkları aşikârdır” demek emekçi halkın antipatisini, tepkisini ve hatta nefretini kazanmak demektir.

Emekçi Halkın sırtından yapılan peşkeşleri, soygunları, vurgunları, kamunun kaynaklarının peşkeş çekilmesini, heba edilmesini kamucu olma sıfatıyla yargıya taşıyan Müvekkil Partinin bu suç duyurusu; açlık sınırında yaşayan emekçilere karşı sorumluluğunun da bir gereğidir.

Aynı sorumlulukla hareket etmesi gereken Savcılara da ihbar niteliğindedir.

Müvekkil Partinin suç duyurusuna konu Gazete Haberleri ve Linkleri:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabının basımı için 275 bin TL harcandığı, İstanbul Cam ve Billur Müzesi’nde düzenlenen tanıtım toplantısı için de 700 bin TL’lik sözleşme imzalandığı öğrenildi. Böylece kitabın toplam maliyeti yaklaşık 1 milyon TL’yi bulmuş oldu.

“İki ayrı ihale düzenlendi

“Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nca da desteklenen kitap projesi için basım ve tanıtıma yönelik iki ayrı ihale düzenlendi. Kitabın basımı için yapılan ihale Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nce 3 Haziran 2021 tarihinde pazarlık yöntemi ile gerçekleştirildi. Bakanlık, üç matbaa firmasının teklif verdiği ihale sonucunda 8 Temmuz’da Ofset Filmcilik ve Matbaacılık isimli şirket ile 275 bin TL’lik sözleşme imzaladı. Genel Müdürlük, 27 Ağustos’ta da tanıtım organizasyonuna yönelik bir ihale açtı. Yine aynı şekilde pazarlık yönteminin kullanıldığı ihalenin yaklaşık maliyeti 789 bin 250 TL olarak hesaplandı. İhale sonucunda 1 Eylül’de Pera Etkinlik isimli şirketle 700 bin TL’lik sözleşme imzalandı.”

(https://t24.com.tr/haber/emine-erdogan-in-tarif-kitabinin-maliyeti-ortaya-cikti-basimina-275-bin-tanitimina-700-bin-tl-harcandi,981113)

“Emine Erdoğan’ın, “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” isimli kitabının basım ve tanıtım harcamaları kamu kaynaklarından yapıldı. İhalesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca gerçekleştirilen kitap, 250 bin TL’ye bastırılırken 700 bin TL’lik de tanıtım anlaşması yapıldı. Yurttaşlar Türkiye’de giderek derinleşen ekonomik krizin altında ezilirken “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabının kamuya maliyeti 1 milyon TL’ye yaklaştı.

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın, “Şefler için eşsiz bir kılavuz olacağına inanıyorum” diyerek tanıttığı, “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” isimli kitabı için Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi kullanıldı.”

(https://www.birgun.net/haber/emine-erdogan-in-kitabinin-masrafini-bakanlik-karsiladi-359904)

 

SUÇ NİTELEMESİ :

A.Kültür ve Turizm Bakanlığının Görev ve Yetkilerinin (a) maddesi “Millî, manevî, tarihî, kültürel ve turistik değerleri araştırmak, geliştirmek, korumak, yaşatmak, değerlendirmek, yaymak, tanıtmak, benimsetmek ve bu suretle millî bütünlüğün güçlenmesine ve ekonomik gelişmeye katkıda bulunmak”tır. Bu “Kitap Projesi”nin tanıtımı için ihaleler açan Kültür ve Turizm Bakanlığı, aynı içerikteki yüzlerce kitap için aynı ihaleleri açmıyor. Ancak Cumhurbaşkanlığı makamında oturan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi olmaktan başka hiçbir sıfatı olmayan şüpheli Emine Erdoğan’ın yazdığı iddia edilen ve bu alanda özgün olup olmadığı belli olmayan bir kitap için Bakanlığın bütçesinden yukarıdaki linklerde görüleceği üzere 1 milyon TL’ye yakın para aktarılıyor.

Emine Erdoğan dışında kalan Kültür ve Turizm Bakanı başta olmak üzere diğer yetkililer açıkça kamunun zararına neden olmuşlar, şüpheli Emine Erdoğan’a haksız bir menfaat sağlamışlardır. Şüpheli Kültür ve Turizm Bakanlığı Yetkililerinin bu fiilleri; TCK 257’de düzenlenen görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olma suçuna vücut vermektedir.

B.Şüpheli Emine Erdoğan ise Cumhurbaşkanlığı makamında oturan eşinin nüfuzunu kullanmak suretiyle yazdığı iddia edilen kitabın basımını, tanıtımını, eşinin ne yazık ki emir ve talimatı dışında hareket edemeyen Kültür ve Turizm Bakanlığına yaptırmıştır. Dolayısıyla şüpheli Emine Erdoğan’ın bu fiili TCK 255’de tanımlanan; “Kamu görevlisi üzerinde nüfuz sahibi olduğundan bahisle, haksız bir işin gördürülmesi amacıyla girişimde bulunması için, doğrudan veya aracılar vasıtasıyla, kendisine veya bir başkasına menfaat temin” etme suçuna vücut vermektedir.

SONUÇ VE İSTEM :Yukarıda açıkladığımız ve Cumhuriyet Savcılığınca re’sen araştırılacak sebeplerle, şüphelilerin eylemlerine uyan suçlardan yargılanıp cezalandırılması amacıyla haklarında gerekli soruşturmanın yürütülerek Kamu Davası açılmasını Müvekkil Parti adına vekâleten talep ediyoruz. 27/09/2021

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNAN

HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI VEKİLLERİ

Av. Meyin Bayyar Av. Sait Kıran Av. Azime Ayça Okur Av. Doğan Erkan

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz