Newroz Ateşi Halkların Kurtuluş Mücadelesini Aydınlatıyor!

20.03.2014
627
A+
A-

newroz-resim

Mitolojiye göre Dehak, Kürt Halkını ezip sömüren zalim bir hükümdardır. Kibriyle her geçen gün halkına daha fazla zulmeden Dehak’ın iki omuz başında iki yılan başı çıkar. Dehak bu durumdan kurtulmak için büyücülerin tavsiyeleri gereği olarak her gün iki Kürt gencinin beynini omuzlarında çıkan yılanlara yedirmeye başlar. Dehak’ın zulümlerinden usanan halk, sonunda dayanamaz ve Demirci Kawa önderliğinde ayaklanır. Kawa, Dehak’ı öldürür ve sarayını ateşe verir. İşte o gün Kürt Halkı bu zulümden kurtuluşunu ateşler yakarak, halaylar çekerek kutlar. Her yıl 21 Mart’ta kutlanan “Yenigün” anlamına gelen Newroz günü bunun simgesidir. 21 Mart aynı zamanda diğer tüm Ortadoğu ve Asya Halkları için de yaşamın yeniden başlamasının, zaferin ve mutluluğun sembolüdür.

Günümüzde kendi ülkesinde tutsak edilen, sömürülen ve ezilen Kürt Halkının, 21 Mart’ı Direniş günü olarak kabul etmesi bundandır.

Ülkemizde bin yıldır birlikte yaşadığımız, bu vatanı ortak yurt edindiğimiz halde, ne yazık ki dil, vatan, kültür ve ekonomik boyutuyla var olan bir halk on yıllarca yok sayılmıştır. Bu sorunu görmezden gelmek, yok saymak Kürt Halkının daha fazla sömürülmesinden ve ezilmesinden başka bir sonuç doğurmamıştır. İlk başta yok sayılan, görmezden gelinen bu büyük siyasi mesele bugün ise AB-D Emperyalizmin kanlı ellerine teslim edilmiştir. Günümüzde birlikte devrimci çözümü hayata geçirecek örgütlülüğe ulaşamadığımız için bu sorunu Emperyalistler kendi usullerince çözmektedirler. Sonuç olarak da Kürt Meselesi kullanılarak ülkemiz ve Ortadoğu, halkların daha fazla birbirine kırdırılacağı Yeni Sevr bataklığına doğru sürüklenmektedir.

Bu nedenle ne yok sayılarak, ne de kendi cellâtlarımıza teslim edilerek ülkemizin en büyük siyasi sorunu olan Kürt Meselesi çözülemez. Bu sorun Kürtlerin ve Türklerin gerçek çıkarları doğrultusunda devrimci prensiplerle çözülebilir. Bunun yöntemi Partimizin Kurucusu Hikmet Kıvılcımlı tarafından 1930’lu yıllarda ortaya konulmuştur.

Buna göre, gerçekten halklar yararına olan, emperyalistlerin tüm oyunlarını bozacak olan biricik yol, eşit kardeşlik prensibi temelinde kurulacak Kürt ve Türk Halk Cumhuriyeti’dir. Kürt ve Türk Halklarını sağlam bir kale gibi koruyacak olan ancak bu güçlü Demokratik Halk İktidarı olacaktır. Bunun dışındaki bütün yollar parçalanmaya, halkları ayrışmaya götürür. Batılı emperyalist çakalların değirmenine su taşır.

Bu çözümün insani temelleri mevcuttur ve güçlüdür. Malazgirt’te, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda Kürtler ve Türkler birlikte savaşarak Anadolu’yu ortak yurt edinmiştir. Yaşadığımız çağın zalimlerine karşı Kawa’nın yaktığı ateş Türk, Kürt, Arap bütün Haziran Direnişi çocuklarının elinde yükselmiştir. O ateş Ali’dedir, Medeni’dedir, Ethem’dedir, Berkin’dedir.

Bu nedenledir ki Newroz bizim için, şimdiki Dehak’lara karşı, Ülkemizi ve Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren Emperyalizme ve onların yerli ortaklarına karşı ortak mücadele günüdür. Ezilen tüm halkların zulme karşı başkaldırı, isyan günüdür.

Halkın Kurtuluş Partisi Kürt ve Türk Halkının bu mücadelesi zaferle sonuçlanana kadar yılmadan savaşacaktır. 20.01.2014

 

Bimrî Koledarî, Bimrî Zordestî! Kahrolsun Kölelik, Kahrolsun Zulüm!

Newroz Pîroz Be! Newroz Kutlu Olsun!

Bijî Bratîya Gelan Kurd û Tirk! Yaşasın Kürt ve Türk Halklarının Kardeşliği!

 

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

ETİKETLER: ,
İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz