DEVRİM ŞEHİTLERİ TEĞMEN KUBİLAY, BEKÇİ HASAN ve ŞEVKİ İZMİR MENEMEN’DE ANILDI

23.12.2018
802
A+
A-

23 Aralık 1930 tarihinde Mustafa Kemal ve Kuvayı Milliye düşmanı Ortaçağcı gericiler tarafından katledilen Teğmen Kubilay, bekçiler Hasan ve Şevki’ yi Menemen’de yaptığımız bir yürüyüşle andık.

HKP İzmir İl Örgütü olarak 23 Aralık Pazar günü saat 9.00’da Menemen tren istasyonundan başlayan yürüyüşle ve sloganlarla Kubilay anıtının bulunduğu alana geldik. Burada hazırladığımız bildirileri dağıttık ve bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Anıt girişinde parti adına yaptığımız açıklamayı İl Başkanımız Av.Tacettin Çolak okudu.

Daha sonra, ADD’ nin Menemen Cumhuriyet Meydanında düzenlemiş olduğu “İRTİCAYA GEÇİT YOK” mitingine katıldık. Yürüyüş ve miting sırasında sık sık, “Teğmen Kubilay Ölümsüzdür”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, “Şeriat Ortaçağdır”,” Devrim Şehidi Kubilay Ölümsüzdür”, “Emperyalistler İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler”, sloganları atıldı. 23.12.2018

Okunan Açıklama:

DEVRİM ŞEHİDİ TEĞMEN KUBİLAY ÖLÜMSÜZDÜR

Bugün, bundan 88 yıl önce, Mustafa Kemal, Laiklik ve Cumhuriyet Devrimlerinin amansız düşmanı Ortaçağcı gericiler tarafından katledilen Teğmen Kubilay, bekçi Hasan ve Şevki Bey’in şehit edilişlerinin yıldönümü. Bundan 88 yıl önce Birinci Antiemperyalist Kurtuluş Savaşımızın sonucu kurulan Cumhuriyetimizin daha ilk yılları, yurdumuz işgal edildiğinde işgal kuvvetleri ile aynı safta yer alan zihniyet, zaferden sonra bile boş durmamış ve Menemen’de gerici bir isyanın başını çekmek istemişlerdi. Ancak gerçek bir yurtsever öğretmen Teğmen Kubilay elindeki az sayıda kuvvetle Ortaçağcı gericilerin karşısına geçmiştir. Yaşanan çatışmada üç Devrim Şehidi hunharca katledilerek şehit edilmişlerdir.

 Laiklik, Cumhuriyet Devrimleri ve Mustafa Kemal düşmanı bu Ortaçağcı güruh yıllar geçmesine rağmen boş durmamış bu emellerini ABD Emperyalist çakalının emelleriyle birleştirmiş, Çorum, Maraş, Sivas katliamlarını yapmış, aralarında Bahriye Üçok, Turan Dursun, Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Muammer Aksoy gibi aydınların olduğu aydınlarımızın onlarcasını katletmiştir. Yüreği halkının mutluluğu için çarpan binlerce devrimci gencimizi katletmiştir. 12 Mart ve 12 Eylül faşist darbeleri ile desteklenmiş ve bugün iktidar edilmişlerdir. Ergenekon ve Balyoz adlı CIA+FETO+AKP operasyonları ile kendilerine karşı direnç oluşturabilecek Mustafa Kemalci, Laik subaylar ordudan atılmış onun yerine tören paşaları getirilmiştir. Ve bugün 16 yıllık AKP iktidarında devletin her tarafına nüfuz eder hale gelmiştir. Üniversiteler akıl ve bilimden uzak Ortaçağcı rektörlere teslim edilmiştir. Eğitim bilimsel ve laik olmaktan uzaklaştırılmıştır. Yani 1930’da ulaşamadıkları emellerine AKP iktidarı ile ulaşmışlardır. Ve ülkemiz hızla faşist din devletine doğru götürülmektedir. ABD-AB Emperyalistleri, Birinci Antiemperyalist Kurtuluş Savaşımızla yırtıp attığımız Sevr planını AKP iktidarı ile yeniden yaşama geçirmektedir. Kubilay’ın katledilmesinden 88 yıl sonra Ortaçağcı gericiler amaçlarına ulaşmış olmanın verdiği rahatlıkla davranıyorlar. Ne Anayasa ne yasalar umurlarında değil. Ne bilim, ne laiklik ne özgürlük umurlarında değil. CIA-PENTAGON, Muaviye, Yezit İslamıyla samimi içten Müslüman insanlarımızı kandırıp dünya menfaati sağlıyorlar.

İşte bu ahval ve şerait içindeyiz. Devrim Şehidi Teğmen Kubilay ve arkadaşlarının katledilişlerinin 88. Yılında anarken, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifemiz; “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” diyen Birinci Antiemperyalist Kurtuluş Savaşımızın önderi Mustafa Kemal’in ve Kuvayımilliyecilerin ruhuyla “İstiklal ve Cumhuriyetimizi korumak ve savunmaktır”. Ve şimdi Teğmen Kubilay olma zamanıdır. Sayımızın azlığına, düşmanın çokluğuna bakmadan, yılmadan mücadele etmektir. Yurdumuzun Ortaçağın karanlığına gömülmek istenmesine karşı ışık olmaktır. Ezilen halkımızla, işçi sınıfımızla, yoksul köylümüzle, sivil-asker gençliğimizle, Kürt kardeşlerimizle birlikte el ele verip bu karanlıktan kurtulmak için örgütlü mücadele edip gerçek halk iktidarını kurmanın zamanıdır. Bu karanlık günlerden kurtuluşumuzun tek çaresi budur.  Unutmayalım; Laiklik yoksa bilim, özgürlük, demokrasi yoktur.

Bir kez daha katledilişinin 88. Yılında Devrim Şehidi Kahraman Teğmen Kubilay ve arkadaşları Bekçi Hasan ve Şevki Bey’i saygıyla anıyoruz. Halkız, haklıyız, yeneceğiz! 23.12.2018

DEVRİM ŞEHİDİ TEĞMEN KUBİLAY ve ARKADAŞLARI ÖLÜMSÜZDÜR!

LAİKLİK YOKSA BİLİM, ÖZGÜRLÜK, DEMOKRASİ YOKTUR!

HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz