Edip Yuva, Edip Amcamız, anısıyla, mücadelesiyle, bizlere hediyesi devrimci evlatları ve torunlarıyla hep yaşayacak!

23.12.2018
743
A+
A-

Nüfustaki adı Hüseyin ama Samandağ yöresinin Edip Amcası, Edip Ağabeyi ve Edip arkadaşıydı. Neredeyse yöresinde tanımayan yoktu Edip Yuva’yı. Nasıl tanınmasın ki? Yöresindeki Arap, Türk, Kürt, Süryani, Sünni, Alevi, Hıristiyan bütün insanların sevgisini kazanmıştı. Ayırt etmeksizin severdi hepsini.

Bir kere gerçek bir insandı. İnsan sevgisiyle, mücadelesiyle, bu ülkenin Gerçek Devrimcilerine olan inancıyla hak ediyordu gerçek insan olmayı.

Ama gençliğinden son anına kadar bir tek şeye tahammülsüzdü. Faşistlere ve Halklarımızı Ortaçağ Karanlığına götürmeye yeminli Ortaçağcı Gericilere. Onlara karşı sürekli mücadele içerisinde oldu. Samandağ’da faşistlerin gemi azıya aldığı dönemlerde Antifaşist mücadelenin en ön saflarındaydı.

Çocuklarına da, çocukları aracılığıyla torunlarına da aktardı bu mücadelesini.

Sadece mücadelesini mi?

Mücadelesiyle birlikte insan sevgisini, vicdanlı olmayı, ahlâklı olmayı. Bundan daha güzel bir miras bırakılabilir mi evlatlara?

Evlatları, torunları Edip Yuva’nın sağlığında gösterdiler O’na layık olduklarını. Bu ülkenin en Yurtsever, en mücadeleci, en Halkçı, en Devrimci, en bilimli-bilinçli-inançlı-kararlı, cesaret vatanını bir an olsun bile terk etmeyen, korkmayan, yılmayan, insan-hayvan-doğa sevgisini mücadelesine temel yapan Halkın Kurtuluş Partisi saflarındalar.

Edip Amcamız da gördü, yılların verdiği tecrübeyle, HKP’nin bu ülkede gerçek bir devrimci mücadele yürüttüğünü. Gördü bilgeliğiyle bu Partinin yöneticilerinin ve üyelerinin gerçek insanlardan, Gerçek Devrimcilerden, gerçek Halkseverlerden oluştuğunu. O yüzden tereddüt etmedi Kars İl Başkanı olmakta. O yüzden tereddüt etmedi, Bingöl’den Milletvekili adayı olmakta. Partimizi tanıtmak, çocuklarının, torunlarının partili olduğunu söylemek hep gururlandırdı Edip Amcamızı.

Şairimizin de dediği gibi:

Güç iştir çünkü bir tarihi insan gibi yaşamak

Bir hayatı insan gibi tamamlamak güç iştir”

Edip Yuva, Edip Amcamız insan gibi yaşadı, insan gibi tamamladı bu dünyadaki serüvenini. Zor bir işti insan gibi tamamlamak bir hayatı, o, bu zoru başardı. Ne mutlu ona. Ne Mutlu evlatlarına, torunlarına.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak bir yöneticimizi, bir Milletvekili adayımızı bedence kaybetmenin üzüntüsünü taşıyoruz.

Yoldaşlarımızın, Samandağ Halkının başı sağ olsun.

23 Aralık 2018

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

 

 

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz