Çocuklarımızı okumaya gönderiyoruz, ölüme değil!

26.10.2023
133
A+
A-

Bugün güne yine acı bir haberle uyandık.

Dün gece saatlerinde Aydın’ın Efeler ilçesindeki Işıklı Mahallesi’nde yer alan Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda onlarca öğrenciyi taşıyan asansörün halatı koptu.

16 kişinin bindiği asansör halat kopması sonucu 5’inci kattan -1’nci kata düştü. Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4’üncü Sınıf Öğrencisi Zeren Ertaş hayatını kaybederken, 15 öğrenci ise yaralandı.

Olay sonrası öğrenciler yurt önünde toplanarak yurt yönetimini KYK’yi protesto ettiler. Öğrenciler, yurdun asansörünün sık sık arızalandığını ve denetlenmediğini söylediler. Ayrıca bu arızalı asansör hakkında yurt yönetimine defalarca uyarılarda bulunmalarına rağmen hiçbir şey yapılmadığını belirttiler.

Halkımızın kıt kanaat geçindiği gelirinden, kendi lokmasından kısıp okutmaya çalıştığı halk çocukları barınacak yurt bulamıyor. Yurt bulabilen “şanslı” azınlık da bakımsız yurtlarda canları pahasına barınmak zorunda kalıyorlar.

Çocuklarımızı okumaya gönderiyoruz, ölüme değil!

AKP’giller İktidarı tüm kurumları olduğu gibi, Kredi Yurtlar Kurumu’nu da, buraya bağlı yurtları da işin ehli olmayan liyakatsiz yöneticilere-yandaşlara emanet ettiler. Üniversite eğitimini tamamlamak için ailesinden uzakta başka bir ilde kalmak zorunda kalan öğrencilerin barınma ihtiyaçlarına gözlerini kapattılar. Ortaçağcı tarikatların yurtları ve evleri ülkemizin dört bir yanını sardı. Çocuklarımız bu yurtlara ve evlere mahkûm ediliyor.

Kredi Yurtlar Kurumu’nda kalabilen sınırlı sayıdaki öğrenciye de karınlarını doyuracak, yaşlarının gerektirdiği besinleri almalarını sağlayacak öğünler verilmiyor. Çocuklarımız okula aç gelip aç gidiyor.

Anne babalar çocuklarını okula gönderirken korkarlar, otobüste-dolmuşta, yolda yürürken başlarına bir şey gelmesin diye yürekleri ağızlarında onlardan gelecek bir haberi bekler, yurda ulaştığını öğrenince rahatlarlardı. Şimdi artık çocuklarımız yurtlarda da güvende değil. Yüzlerce hatta binlerce öğrencinin kullandığı yurtlarda en önemli güvenlik kurallarından asansör güvenliğinin sağlanmaması, arızalı asansörlerin öğrencilerin kullanımına açık olması, bile bile çocukları ölüme göndermektir.

Tek bildikleri ve en iyi bildikleri din alıp satarak küplerini doldurmak olan AKP’giller’in emekçi halkımıza ve halk çocuklarımıza yaşattığı bir büyük acı daha yüreklerimizi yaktı. Hayatının baharında gencecik bir kızımız asansör faciasında yaşamını yitirdi. Göz göre göre gelen bu cinayetin sorumlusu yurt yönetimi, Kredi Yurtlar Kurumu ve asıl olarak da bütün bu kurumların içini boşaltarak işlemez-çalışmaz hale getiren halk düşmanı AKP’giller iktidarıdır.

Sorumlular yargılanmalı ve en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

Öğrencilerimizin haklı eylemlerini destekliyoruz.

Yaşamını yitiren çocuğumuzun ailesine, yakınlarına ve tüm sevenlerine baş sağlığı ve sabır diliyoruz.

26.10.2023

Kurtuluş Partili Kadınlar

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz