Partimiz, Siyonist İsrail’in Filistin Halkını Soykırıma uğratmaya yönelik saldırılarını Uluslararası Ceza Mahkemesine taşıdı!

23.10.2023
100
A+
A-

ABD’nin Ortadoğu’daki ileri karakolu Siyonist İsrail’in Filistin Halkına yönelik olarak sürdürdüğü katliamlardan dolayı Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurduk.

Halkçı Hukukçu Yoldaşlarımız; İsrail Devleti, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ve İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi hakkında Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM)’ye suç duyurusunda bulundu.

Dilekçede, “İsrail Devleti’nin, 1948 yılından beri yayılmacı bir politika izleyerek Filistin halkına yönelik nasıl imha, yok etme politikaları izlediği herkes tarafından bilinmektedir. Bugüne kadar hiçbir uluslararası örgüt veya kurum bu insanlık dışı yöntemlerle uygulanan yayılmacılığı durduramamıştır” denildi.

İsrail’in Gazze Şeridi’nde doğrudan sivilleri hedef alan saldırılarına dikkat çekilen dilekçede, “Filistin halkına yönelik saldırılarda uluslararası alanda yasaklanmış nitelikteki misket bombası ve fosfor bombası gibi silahlar kullanılmaktadır. Yalnızca bu silahların kullanımı bile evrensel insan hakları kurallarının ihlali demek. Açık ve pervasız şekilde İsrail devleti bu silahları kullanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

“SAVAŞ VE SOYKIRIM SUÇU İŞLENİYOR”

İsrail Devleti’nin savaş ve soykırım suçu işlediği belirtilen dilekçede, “İsrailli yetkililer, gerçekleştirdikleri insanlık suçunu, bir plan ve birliktelik dâhilinde, belirli bir topluluğu, Filistin halkını imha etmeye dönük amaçlarını ortaya koymaktadırlar. Bu eylemler, uluslararası hukukun, Roma statüsü ve Cenevre Sözleşmesi’nin yasakladığı hem savaş suçu hem de soykırım suçuna cevaz vermektedir” denildi.

Dilekçenin devamında şunlar kaydedildi: “Bu acımasız, insanlık dışı saldırıların, özellikle Amerika Birleşik Devletleri tarafından açık ya da dolaylı biçimde İsrail’e destek verme; teşvik etme politikalarından kaynaklandığı da açıktır. Ancak artık insanlığın acısı tüm bu politik ve ekonomik çıkarların önüne geçmelidir. Çünkü Filistinlilerin acısı, tüm insanlığın acısıdır.”

Suç duyurumuza ilişkin Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan Genel Sekreter Yardımcımız Av. Sait Kıran Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır:

Değerli Basın Emekçileri; 14 Mayıs 1948’de ABD’nin Ortadoğu’daki ileri karakolu, petrol bekçisi olarak kurulan Siyonist İsrail Devleti o günden bu yana Filistin Halkına karşı saldırılarda bulunmakta, savaş suçu, soykırım suçu işlemektedir. En son başlattığı harekâtta resmi açıklamalara göre şu ana kadar 5 bine yakın insan katledilmiş. Bunun 1800’den fazlası çocuktur. Uluslararası savaş kurallarına göre yasaklanmış misket bombaları ve fosfor bombaları kullanmakta büyük bir katliam yaşatmaktadır.

Biz Halkın Kurtuluş Partisi olarak; Uluslararası Ceza Mahkemesini göreve çağırmak için başvuruda bulunuyoruz.

Şu anda İsrail Devleti, İsrail Devleti Cumhurbaşkanı olan Yitzak Hertzog, İsrail Devleti Başbakanı Benjamin Netanyahu, İsrail Devleti Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail Devleti Dışişleri Bakanı Eli Cohen ve İsrail Devleti Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi hakkında savaş suçu işledikleri ve soykırım suçu işledikleri gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesine başvurduk. Umuyoruz ki Uluslararası Ceza Mahkemesi bu konuda kendine düşen görevi yerine getirir. Siyasi davranmaz, gerçekten bir hukuk kurumu olarak davranır ve İsrail Devleti’nin bu savaş suçunu ve soykırım suçunu yargılar ve onları mahkûm eder.

Ama ne olursa olsun Halkın Kurtuluş Partisi olarak şuna inanıyoruz: Filistin Halkının haklı ve meşru mücadelesi engellenemeyecek. Meşru olmayan Katil, Siyonist İsrail er geç yıkılacak. Ve bütün sorumluları Filistin Halkına karşı işledikleri savaş suçlarından ve soykırım suçundan Nürnberg benzeri bir mahkemede er geç yargılanacaklar ve hak ettikleri cezaya çarptırılacaklar, efendileri, ağababaları, ABD Emperyalistleri ile birlikte.

Filistin Halkının Mücadelesini Destekliyoruz!

Filistin Halkı Yalnız Değildir!

Bu Katliam, Bu Soykırım Suçu Durdurulsun!

23 Ekim 2023

HKP Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz