CarrefourSA İşçileri hakları, ekmekleri, onurları için direniyor

27.07.2014
540
A+
A-

Ümraniye CarrefourSA İşçileri, işyerlerine gittiklerinde işyerinin kapalı olması nedeniyle işbaşı yapamamışlardı. İşçilere işyerinin kapanması ile ilgili yasal olarak yapılması gereken herhangi bir bildirim yapılmamış ve yasal tazminat hakları ödenmemiştir.

İşçiler ve aileleri bu durumu  protesto etmek ve yasal haklarını almak için  CarrefourSa İçerenköy/Kozyatağı önünde 1 saatlik oturma eyleminin ardından basın açıklaması yaptılar.

İşçiler 26 Temmuz Cumartesi günü saat 11:00’da İçerenköy/Kozyatağı CarrefourSA önünde toplandılar. İşçileri özel güvenlik elemanları ve polis karşıladı. İşçiler, CarrefourSA yetkilileri ile görüşmek istediklerini dile getirdiler. Yetkili hiç kimsenin olmadığı yanıtını alan işçiler oturma eylemini başlattılar.

DİSK Nakliyat-İş Sendikası’nın destek verdiği eylemde “Ekmeğimizi, Haklarımız,Onurumuz için Mücadele Ediyoruz, Kazanacağız! Ümraniye CarrefourSA İşçileri” ozaliti ve “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, “CarrefourSa İşçisiyiz Kazanacağız, Tazminat Hakkımız Gasp edilemez” dövizleri açıldı.

Eylemde “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”, “Direne Direne Kazanacağız”, “İşçiyiz Haklıyzı Kazanacağız” sloganları atıldı.

Eylemde DİSK/Nakliyat İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir konuşma yaptı.

Küçükosmanoğlu konuşmasında, işçilerin yıllardır CarrefourSA’da çalıştığını ifade ederek, “Carrefoursa’yı CarrefourSA yapan, alınteri ile gece gündüz demeden çalışan, ayakta tutan arkadaşlarımız yıllardan beri düşük ücretle çalıştıkları yetmiyormuş gibi mağaza kapandıktan sonra hiçbir hakları ödenmeden kapı dışarı edilmek istenmektedir”, dedi.

CarrefourSA yönetiminin yasal olarak hangi gerekçeyle işçilere işbaşı yaptırmadığını ve farklı mağazalara gönderdiğini yazılı olarak bildirmek zorunda olduğunu vurguladı.

Küçükosmanoğlu, CarrefourSA yönetiminin işçileri ne olduğu belirsiz bir belgeye imza atmaya zorlandığını ifade etti. İmza atmayan işçilerin tehdit edildiğini ve başka mağazalara sürüleceğini belirtti. İmza atmayı kabul eden  işçilerin olduğunu ancak gönderildikleri mağazaya gittiklerinde “yanlışlık olmuş, bizde açık yok” denilerek işe alınmadıklarını belirtti. İşçilerin hakları üzerinde oyun oynandığını belirten Küçükosmanoğlu, “Yağma yok burası dağ başı değil, buna izin verilemez”,dedi.

Küçükosmanoğlu, CarrefourSA’da Türk-İş’e bağlı Tez Koop-İş Sendikası’nın örgütlü olduğunu belirterek “bu işin bu noktaya gelmesinin bir nedeni de TÜRK-İŞ’e bağlı Tez Koop-İş Sendikası’dır. Tez Koop-İş Sendikası’nın yaptığı sarı sendikacılıktır.  Ama işçiler sahipsiz değildir. CarrefourSA İşçileri  haklarını alana dek yanlarında olacağız”, dedi.

CarrefourSa İşçileri yaptıkları bu eylemle  mücadelenin ilk adımını atıldığını  haklarının verilmemesi durumunda bayram sonrası CarrefourSa’nın tüm mağazalarının eylem alanına çevireceklerini belirtiler. İşçiler Sloganlarla  eyleme son verdiler.

Biz de Kurtuluş Partililer olarak yerli-yabancı Parababalarının zulmüne karşı direnişe geçen CarrefourSA İşçilerini yalnız bırakmadık. Bundan sonraki tüm eylemlerinde de bu haklı mücadeleyi yürüten CarrefourSA İşçilerini yalnız bırakmayacağız. 27.07.2014

İstanbul’dan

Kurtuluş Partili İşçiler

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz