Balıkesir’de emekliler sokağa çıktı: Her Yer Taksim, Her Yer Direniş

07.11.2013
489
A+
A-

 

 

Balıkesir’de DİSK’e bağlı Emekli-Sen üyesi emekliler dün TÜİK önünde basın açıklaması yaptı. Yeşilli Meydanı’nda düzenledikleri eylemle hükümeti ve bankaları protesto ettiler.

Eyleme katılan yaklaşık 50 emekli, “AK Parti Şaşırma, Sabrımızı Taşırma”, “Gemileri Yaktık, Geri Dönüş Yok”, “Promosyon Hakkımız, Söke Söke Alırız” diye slogan attı. Gezi olaylarına da göndermede bulunan emekliler “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş” diye haykırdılar.

Daha sonra bankaların emeklilere maaş promosyonu ödemesi için imza kampanyası başlatıldı. Bir hafta sürecek kampanya sonrası toplanan imzaların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına iletileceği açıklanırken emekliler olaysız dağıldı.

Eylemde konuşan DİSK Emekli-Sen Balıkesir Şube Başkanı Dr. Bekir Ceylan, 2007´de kamu çalışanlarına promosyon verilmesi için çıkarılan başbakanlık genelgesini anımsatırken, emeklinin promosyon sorununun hala çözülmediğini söyledi.

Ceylan “Bilindiği gibi, emeklilere maaş ödeyen bankaların, zorunlu müşterileri olan emeklilere promosyon vermeleri konusu altı yıldan fazla bir zamandır tartışılmaktadır. Bizde emeklilerin temsilcisi sendika olarak, müteakip defalar yaptığımız eylem ve açıklamalarla, emeklilerin parasını çalıştırıp bundan gelir sağlayan bankaların, bu gelirin cüzi bir kısmını, promosyon olarak emeklilere vermeleri talebini dile getirdik ve hükümeti bu sorunu çözmeye çağırdık. Konunun muhatabı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı bugüne kadar, zaman zaman emeklilere promosyon verilmesi için çalışmalar yapıyoruz açıklamaları yaptı ise de sorun çözülmedi ve emeklilere promosyon verilmedi” diye konuştu.

 

“Hükümeti ve bankaları protesto ediyoruz”

Milyonlarca emeklinin maaşını ödeyerek muazzam gelir elde ederken, ancak yılda bir maaş yerine sadece 70 lira promosyon vermeyi uygun bulan bankaların emeklilerle alay ettiğini dile getiren Ceylan hükümete seslendi.

Ceylan,Yandaş medyanın da desteği ile popülizme ve seçim yatırımına ve insanların duygularını sömürmeye devam ettiğiniz açıktır. Sizi bir kez daha uyarıyoruz. 6 yıldır uygulatamadığınız başbakanlık genelgesi ortada iken, emeklilerin ve bu ülkenin diğer emekçi kesimlerinden çeşitli adlar altında para alarak, kârlarını yıldan yıla katlayan bankaların, emeklilerle alay etmesine daha fazla seyirci kalamazsınız. Hiçbir pazarlığa gerek yok. Yapacağınız tek şey kendi genelgenizi uygulatmak ve emeklilere, kamu çalışanlarına verilen promosyon verilmesini sağlamaktır. 2007 yılında çalışanlara promosyon verilmesi genelgesi çıktığı halde, bugüne kadar emeklilere promosyon verilmesini sağlamayıp, bankalarla pazarlık yapan hükümet ile çalışanların maaşlarını ödemek için birbirleriyle kıyasıya yarışan bankaları protesto ediyoruz” dedi.

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz