Asgari Ücret, Asgari Geçim Endeksinden Aşağı Olmamalıdır. En Az 25.400 Lira Olmalıdır!

27.11.2022
159
A+
A-

İstanbul

Halkın Kurtuluş Partisi olarak, 2023 Asgari Ücreti sefalet ücreti olmasın insanca yaşayabileceğimiz bir ücret olsun diyerek İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir eylem gerçekleştirdik.

Bakırköy’de bir araya gelen üyelerimiz  “Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın”, “Asgari Ücret Yoksulluk Sınırı Olan 25.400 TL’nin Altında Olamaz” diyerek Asgari Ücretin sefalet ücreti olmaması gerektiğini dile getirdi.

Eylemimizde ayrıca Konya’da “Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi”nde insanlıktan nasibini almamış bir alçağın zavallı bir köpeği kafasına kürekle defalarca vurarak katletmesi nedeni ile partimizin Konya’da konuyla ilgili basın açıklaması ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi. Bu canavarca katliam nedeni ile partimizin açıklamasını Yusuf Emre Kap yoldaşımız okudu. Bu katliamı yapanların peşini bırakmayacağımızı ve takipçisi olacağımız ifade edildi.

Daha sonra Asgari Ücretle ilgili basın açıklamasına geçildi. Açıklama İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Bin yoldaşımız tarafından yapıldı.

Eylem boyunca İşsizliğe, Pahalılığa, Zamma Zulme Son”, “AKP, İşsizlik, Pahalılık, Zam, Zulüm Demektir!”, “Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Zam Zam Ucuzluk Ne zaman”, “Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın”  sloganlarımızı haykırdık.

İzmir

HKP İzmir İl Örgütü olarak Asgari Ücret ile ilgili İzmir Karşıyaka’da eylem yaptık. Asgari Ücret tartışmalarının milyonlarca çalışanı ilgilendirdiği bugünlerde, Partimizin konuyla ilgili görüşlerini ve önerilerini halkımızla paylaştık.

27 Kasım 2022 Pazar günü saat 18.00’da Karşıyaka İZBAN İstasyonu önünde toplanan Partili Yoldaşlarımızla birlikte halkımızın yoğun ilgisi altında eylemimizi yaptık.

Sürekli yapılan zamlar nedeniyle alım gücümüzün katbekat düştüğü bugünlerde, tartışılan rakamların gerçeklikten ne kadar uzak olduğunu örneklerle anlattık.

Eylemimizde Partimiz adına açıklamayı İşçi Komitemizden Fahri Kaya Yoldaş yaptı.

Eylemimiz sırasında ‘‘Sefalet Ücreti İstemiyoruz’’, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “İşsizliğe Pahalılığa Zamma Zulme Son”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek”, “Örgütsüz Halk Köle Halktır, Örgütlü Halk Yenilmez” sloganları atıldı.

Partimizin Asgari Ücret Bildirisi aşağıdadır:

Sefalet Ücreti Değil, İnsanca Yaşanacak Bir Asgari Ücret İstiyoruz!

Yeni Asgari Ücretin açıklanmasına az bir zaman kaldı. 2022 Temmuz ayında açıklanan Asgari Ücret net 5.500 TL olarak belirlenmişti. AKP’giller’in uyguladığı ekonomik politikalar nedeniyle yaşanan İşsizlik ve Pahalılık Cehenneminin her gün daha da çok katlanarak devam etmesi sonucu; AKP’giller’in reisi tarafından astronomik bir artış gibi gösterilen bu Asgari Ücret, reel anlamda enflasyondan kaynaklı hemen kuşa dönmüştü.

Aslında her ne kadar teknik olarak adı Asgari Ücret olsa da asgari olmaktan çıkmış ortalama işçi ücreti haline gelmiştir. Asgari Ücret civarında ücret alanların sayısı yaklaşık 9,5 milyondur. Dolayısıyla saptanan ücret Asgari değil, Ortalama ücrettir. Asgari Ücret neredeyse tüm toplumun ücreti haline gelmiştir.

Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi BİSAM, Kasım 2022’ye ait “Açlık-Yoksulluk Araştırması” da dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 8 bin 657 liraya, yoksulluk sınırının ise 25 bin 422 liraya ulaştığını açıkladı.

Yine Türk-İş, 2022 Ekim ayı açlık sınırını 7 bin 425 ve yoksulluk sınırıysa 24 bin 185 olarak açıklamıştı. Bu rakamları her ay düzenli bir şekilde açıklayan ve Asgari Ücret Tespit Komisyonunda işçi tarafını temsilen aynı Türk-İş net 5,500 TL Asgari Ücreti iyi bir artış yapıldı diye savunma yüzsüzlüğünü göstermişti.

Geçen yıl olduğu gibi bu sene de konfederasyonların (DİSK’te dâhil olmak üzere) Asgari Ücret önerileri Asgari Geçim Endeksi’nin çok altında. İçinde bulunduğumuz sendikalar faciasında sarı sendikalar, İşçi Sınıfının gerçek bir örgütlülüğe sahip olmamasından da faydalanarak; kimseyle karşı karşıya gelmeden, bol maaşlı koltuklarını koruma derdindeler. Üyeleri için mücadele etmek gibi bir dertleri yoktur ne yazık ki.

Değerli Halkımız,

Açlık ve yoksulluk rakamları da gösteriyor ki halkımız, işsizlik ve pahalılık cehenneminde her gün biraz daha fazla yanmaktadır. Bugün gıda fiyatlarındaki yüksek artıştan kaynaklı her 4 çocuktan biri okula aç gidiyor. Yetersiz beslenmeden kaynaklı çocuklarda gelişim bozuklukları artmaktadır. Akaryakıt, elektrik, doğalgaz, gıda, giyim, vergi ve harçlara yani iğneden ipliğe her gün yeni zamlar geliyor.  Kiralardaki artış, artık normal geliri olan bir vatandaşı bile oldukça zorlamaktadır. Bu pahalılık cehenneminde emekliler, memurlar, işçiler, öğrenciler inim inim inlemektedir.

Halkımız bu acıları çekerken AKP’giller küplerini doldurmaya, üç-beş-on yerden maaş almaya devam ediyor. Bir yandan da ekonomik krizden korunmak için tasarruf adı altında tavsiyelerde bulunuyorlar. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yayınladığı kitapçıkta yurttaşlara ‘tasarruf’ tavsiyelerinde bulundu. Tavsiyeler arasında, “Duş alırken banyoya kum saati koyun”, “Duş süresi 4 dakikayı geçmesin” gibi ipe sapa gelmez önerilerle halkımızla alay ediliyor.

Öte yandan halkımıza tasarruf tavsiye edenlerin reislerinin savurganlığı ise dudak uçuklatıyor. Bugün Kaçak Saray’ın bir günlük masrafı 10 milyondur. Bu rakamla mevcut Asgari Ücrete göre bir günlük harcamayla 1818 kişi istihdam edilebilir. Bu durumla mevcut Asgari Ücrete göre bir ayda 54.545 asgari ücretliyi istihdam edebilirsiniz.

Kısacası halkımızın açlıktan ölmesi AKP’giller’in umurunda değil. AKP’giller vurgunlarına, soygunlarına, şatafatlı yaşamlarına hiç hız kesmeden devam ediyor.

Halkımız her gün biraz daha yoksullaşırken Finans -Kapitalin kubbesi olan bankaların kârları yüzde 400 üzerine  çıkıyor. Yani AKP’giller’in uyguladıkları ekonomik politikalar sonucu yoksul daha da yoksullaşırken zengin daha da zenginleşiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Tüketici Fiyat Endeksi 2022 Ekim ayında enflasyonun yüzde 3,54 artarak, yıllık bazda enflasyonun yüzde 85,51 olduğunu açıkladı.

Ekonomist ve akademisyenlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), göre ise Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Ekim ayında yüzde 7,18 artmış, yıllık enflasyon ise yüzde 185,34 olarak gerçekleşmiştir.

Bir tarafta AKP’giller’in baskısı altında enflasyonu yüzde 85.51 olarak açıklayan TÜİK var. Diğer yanda namuslu-bağımsız ekonomist ve akademisyenlerin oluşturduğu ENAG enflasyonu yüzde 185,34 açıklıyor.

Şimdi halkımıza soruyoruz. Sizin yaşadığınız enflasyon hangisi? Hangi açıklama günümüz yaşam koşullarına ve sizin ekonomik koşullarınıza uyuyor?

Kırmızı etin kilosu 200 liraya, tavuk etinin kilosu 100 liraya dayanmışken, çocuklarımıza bir litre sütü alamaz duruma gelmişken, bir ekmek 5 liraya satılırken, aldığımız maaşın nerdeyse tamamını kira-elektrik ve doğalgaza yatırırken, soframızdan her gün lokmalar, yemekler azalırken işte bizi yönetenler lüks ve şatafat içerisinde yaşıyorlar.

Değerli Halkımız,

İşte biz Kurtuluş Partililer gerçek vatanseverler olarak halkımızın bu yoksulluk ve pahalılık cehenneminden kurtulup refah içerisinde yaşaması için mücadele eden tek partiyiz.

HKP Programı’nda: “Asgari Ücret; Normal Geçim Endeksinden aşağı düşmeyecek. Normal geçim endeksi de üretimimizin verimindeki artışa paralel olarak yükseltilecek”tir, denir.

Bu rakam, “Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen ‘yoksulluk sınırı’dır”.

Yani yukarıda aktardığımız birçok araştırmaya göre de bugünkü ortalama rakam; 25.400 Türk Lirasıdır.

Dolayısıyla da 2023 yılı için belirlenecek Asgari Ücret dört kişilik bir ailenin Asgari Geçim Endeksinden aşağı olmamalıdır: EN AZ 25.400 lira OLMALIDIR!

Bu ülkenin kaynakları buna yeter de artar bile yeter ki kaynaklar adil dağıtılsın.

Onun içindir ki, bu soygunlar, vurgunlar düzeni yerine Halkın İktidarı kurulmalıdır. Bunu yapacak olan bu ülkenin tek ve gerçek yurtsever partisi Halkın Kurtuluş Partisi’dir. Ancak o zaman halkımız sömürü ve soygun düzeninden kurtulur.

Bunun için, sevgili halkımız, çok derdin tek ilacı, HKP’yle birlikte mücadele ederek bu halk düşmanı AKP İktidarından kurtulmaktır. Yoksa işsizlik de, pahalılık da, zamlar da, zulümler de sona ermeyecektir.

 

Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek!

Sefalet Ücreti Değil, İnsanca Yaşam Ücreti!

İşsizliğe Pahalılığa Zamma Zulme Son!

Kahrolsun Parababaları Düzeni!

Halkız Haklıyız Yeneceğiz!

 27.11.2022

HKP Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz