Al birini vur ötekine: AKP’giller iğneden ipliğe, İBB ulaşıma fahiş zamlar yapıyor! Çözüm: Demokratik Halk İktidarı…

08.04.2022
201
A+
A-

ABD-AB Emperyalistlerinin ülkemizdeki baş işbirlikçisi AKP iktidarının yarattığı zamlar cehennemi artık yangına dönüşmüş durumdadır. Ülkemizde her geçen gün iğneden ipliğe her şeye zam gelmektedir. Ancak bu zamların yanında, emekçilerin, işçilerin ücretinde bir artış yaşanmamaktadır. Özetle zamlar deve, ücretler pire kalmaktadır!

AKP iktidarının daha birkaç ay önce asgari ücrette yaptığı komik artış yapıldığı sırada dahi insanca yaşanabilecek ücretin çok altında idi. Geldiğimiz gün itibari ile ise markette, manavda, alışverişte fayda sağlayabilecek bir değeri kalmamıştır. Çünkü Aralık ayından bugüne ülkemizde pahalılık katbekat artarak devam etmiştir. Halkımız temel gıda ve temel insani ihtiyaçlarını dahi alamaz, karşılayamaz haldedir. Daha geçtiğimiz aylarda AKP’giller, elektrikten doğalgaza, benzinden ulaşıma, köprü geçişlerinden emlak vergilerine, ehliyet harçlarına yani iğneden ipliğe her şeye fahiş miktarda zamlar yapmıştı. O zamların somut sonucunu da kış aylarında evlere gelen doğalgaz faturası ile yaşayıp görmüş olduk. Yine artan ulaşım maliyetleri de özellikle şehirlerarası yolculuk yapan vatandaşları, öğrencileri de çok zor duruma düşürdü. Bir önceki seneye göre şehirlerarası otobüs biletleri fiyatları iki katına hatta daha fazlasına çıktı.

İşte AKP’nin yarattığı bu zamlar cehennemi düzeninde ayakta kalmaya, kıt kanaat geçinmeye çalışan emekçi halkımıza bir darbe de İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından vuruldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi şehir içi ulaşıma yüzde kırk zam kararı aldı. Bizler, Halkın Kurtuluş Partisi olarak hangi sebeple olursa olsun, halkımızın çektiği sıkıntıları, yoksulluğu arttıracak, halkımızı daha da zor duruma sokacak bu zamların tamamına amasız ve fakatsız karşıyız.

İBB, ulaşıma zam yapmak zorunda olduğunu zam yapılmadan önce defalarca dile getirmiştir. Bilindiği gibi İBB’nin 2022 yılı bütçesi, İmamoğlu’nun bizzat kendi açıklamasına göre 43.6 milyar TL’dir.

Böylesine devasa bir bütçeye sahip olan İBB, zaten AKP’giller’in yarattığı pahalılık cehenneminde inim inim inleyen halkımıza yüklenmek dışında başka bir seçenek bulamamış mıdır?

Ya da böyle bir çabaya girişmiş midir?

Halkçı bir anlayışla yönetilen bir belediyede koşullar ne kadar zor olursa olsun, belediye hizmetlerinin maliyetlerinin halkın sırtına yüklenmesi ilk seçenek olamaz. Yapılan yüzde 40’lık fahiş zam göstermektedir ki İBB, halkçı bir anlayışla yönetilmemektedir.

Bir avuç Parababası ve kapitalist sömürücü her geçen gün halkın sırtından geçinip zenginleşirken, halkımız açlığı, yoksulluğu ve bu durumu iyice katmerleştiren zamları hak etmemektedir.

Unutulmamalıdır ki, ulaşım temel bir insani haktır ve tartışmasız bir şekilde ücretsiz olmalıdır. Partimizin de temel hedefi budur. O yüzden İBB’nin hangi gerekçe ile olursa olsun yaptığı bu zam kabul edilmemeli, haklı görülmemeli ancak tüm bu zamların temel sebebi olan AKP iktidarının rolü arka plana atılmamalıdır.

Çünkü AKP iktidarı, ABD Emperyalizmi tarafından iktidara getirildiği günden bu yana halka ihanet etmekte, halkın yararına tek bir iş yapmamaktadır. Özellikle son yıllarda da ülkemizi iyiden iyiye yoksulluk ve pahalılık cehennemine çevirmiştir. Ve halkımız her geçen gün artan düzeyde bu cehennemi yaşamaktadır.

Ancak bu gidişin elbet bir sonu olacak. Bu zamların, soygunların hesabı Demokratik Halk İktidarında sorulacak. Açlığa, yoksulluğa, kan ve gözyaşına mahkûm edilen İşçi Sınıfımız ve Emekçi Halkımız ABD-AB Emperyalistlerini ve işbirlikçilerini yenecek!

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

8 Nisan 2022

Halkın Kurtuluş Partisi

İstanbul İl Örgütü