AKP’giller’in Ortaçağcı- gerici politikalarına karşı HKP’li kadın ve erkekler omuz omuza 8 Mart’ta alanlardaydık!

13.03.2023
199
A+
A-

Kurtuluş Partili kadınlar ve erkekler olarak bu 8 Mart’ta da yine kol kola, omuz omuza bir kez daha AKP’giller’in kadın ve çocuk düşmanı politikalarını, halk düşmanı uygulamalarını haykırdık alanlarda. Bir kez daha “yıkacağız bu köhne düzeni” sözünü verdik halkımıza. Bir kez daha haykırdık Demokratik Halk İktidarını kuracağımızı.

6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketinin acısı ile karşıladık bu 8 Mart’ı. Halkın Kurtuluş Partisi olarak bir taraftan bölgedeki halkımıza özellikle de kadınlarımıza destek olmaya çalışırken bir taraftan da deprem felaketinin asıl sorumluları olan AKP’giller ve onların yandaşlarından hesap soracağımızı 8 Mart vesilesiyle bir kez daha alanlarda haykırdık.

8 Mart’ın 166. yıl dönümünde 8 Mart’ı yaratanların fedakârlıklarını, direnişlerini, mücadelelerini unutmadık, unutmadığımızı ve mutlaka nihai amacına ulaştıracağımızı haykırdık alanlarda.

ANKARA

Ankara’da ilk olarak basın açıklamamızı 8 Mart günü Genel Merkez binamızın önünde saat 19.00’da gerçekleştirdik. Partimiz adına basın açıklamasını Ankara İl Yöneticimiz ve Merkezi Kadın Çocuk Komitesi Üyesi Meliha Kuşçu Yoldaş’ımız yaptı. Eylemde “Kadınlar, Bizim Kadınlarımız Uyanın! Ayağa Kalkın! Ortaçağcı Kölelik Düzenine Götürülüyoruz” yazılı pankart açıldı. Eylemimiz sloganlarla sona erdi.

12 Mart Pazar günü ise Parti Genel Merkez binamızda bir salon etkinliği düzenledik.

Etkinliğimiz, Ankara İl Yöneticimiz Meliha Kuşçu Yoldaş’ımızın açış konuşması ve Adıyaman Gölbaşı’ndan depremzede bir kadın yoldaşımızın duygularını anlattığı etkileyici yazısını okumasıyla başladı. Ankara İl Yöneticisi ve Merkezi Kadın Çocuk Komitesi üyesi Reycan Çakır Yoldaş’ımız, 8 Mart’a ve Kadın Sorunu’na dair eylemlerimizde haykırdığımız sloganlarımızın, bildiri ve açıklamalarımızdaki şiarlarımızın laf olsun diye söylenmiş, kulağa hoş gelen uyaklı söz öbekleri olmadığını açıklayan bir konuşma yaptı. Tüm slogan ve şiarlarımızın, özün tüm derinliğini ve gerçekliğini süzerek bizlere aktardığını, anlattığını yani bizim Kadın Sorununa bakışımızı ve mücadele hattımızı yansıttığını vurguladı. Etkinliğimiz Ankara Kadın Çocuk Komitesi üyesi yoldaşlarımızın söylediği türkülerle devam etti. Etkinliğimiz soru ve cevaplarla yapılan sohbetin ardından sona erdi.

BURSA

Bursa’da, 8 Mart eylemimizi saat 18.00’de Bursa Kent Meydanı’nda gerçekleştirdik. Yağmur altında yaptığımız eylemde, “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” pankartı açıldı. Basın açıklamasını Bursa İl Yöneticimiz ve Merkezi Kadın Çocuk Komitesi Üyesi Göksel Söğüt Yoldaş’ımız yaptı.

12 Mart Pazar günü ise Bursa İl Örgütü binamızda, 8 Mart ile ilgili salon etkinliğimizi yaptık.  Yöneticiliğini HKP Bursa İl Yönetim Kurulu üyesi Göksel Söğüt Yoldaş’ın yaptığı etkinliğimiz sinevizyonla başladı. Ardından HKP Bursa İl Yönetim Kurulu üyesi Zeynep Yağlı Yoldaş’ımız kadın sorununun tarihçesini, günümüz sınıflı toplumlarında kadının nasıl ezildiğini ve kadının kurtuluşunun işçi sınıfının kurtuluşundan bağımsız olamayacağını ortaya koyan konuşmasını yaptı.

İSTANBUL

İstanbul’da ilk eylemimiz 5 Mart Pazar günü Kadıköy’de bildiri dağıtımı ile başladı. Kadın ve erkek yoldaşlarımız 8 Mart’ın tarihçesini, anlam ve önemini anlatan bildirilerimizi Kadıköy halkı ile buluşturdular.

8 Mart Çarşamba günü ise saat 19.30’da Kadıköy İskele’de basın açıklamamızı gerçekleştirdik. “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gün” ve “Enkazların Altında Bile Yaşamı Doğuran Kadınlarız Biz! Ve Her 8 Mart’ta Kahrolası Sömürü Düzenine Karşı Bilenir Öfkemiz” yazılı pankartlarımızın açıldığı eylemde çeşitli dövizler taşındı. Basın açıklamamız, hakları için canlarını feda eden 129 kadın işçi ve toplumsal mücadelelerde bedence aramızdan ayrılan devrimciler için saygı duruşu ile başladı. Ardından Kadın Çocuk Komitesi Üyesi Sema Yuva Yoldaş’ımız bir şiir seslendirdi. Eylemde, Kurtuluş Partisi Gençliği’nden Berfin Arabulan Yoldaş’ımız basın metnini okudu.

Kadıköy halkının ilgi ile izleyip, dinlediği eylemimiz atılan sloganlarla sona erdi.

 

8 Mart’la ilgili son etkinliğimizi 12 Mart Pazar günü Birleşik Metal-İş Sendikasının Eğitim Salonunda gerçekleştirdik. Yöneticiliğini Merkezi Kadın Çocuk Komitesi Üyesi Safiye Arslan’ın yaptığı “Enkaz Altında Kalan Türkiye ve Kadın Mücadelesi” konulu konferansta konuşmayı İstanbul İl Başkanımız Av. Pınar Akbina yaptı. Saygı duruşu ve sinevizyonla başlayan etkinliğimizde şiirler okundu. Ayrıca deprem bölgesinden gelen, depremi yaşayan Bengisu Keklik Yoldaş’ımız söz alarak deprem anında ve sonrasında neler yaşadıklarını anlattı. Örgütlü ve partili olmanın önemine vurgu yaptı.

Ana konuşmayı yapan Pınar Akbina Yoldaş’ımız deprem felaketinin nedenlerine ve sonuçlarına değinerek parti olarak hem hukuki alanda başta AKP’giller olmak üzere tüm sorumlulardan hesap sormak için açtığımız davaları hem de deprem bölgelerinde yaptığımız çalışmaları anlattı.

21 yıldır AKP’giller’in ve onların arka bahçesi olan tarikatların kadın ve çocuklar üzerinden yürüttükleri kirli siyaset nedeni ile kadınların toplumdaki değerinin iyice azaldığını, kadın cinayetlerinin, çocuk gelinlerin yani çocuk istismarının giderek arttığını, parti olarak bu alanda da davalar açtığımızı ve Hiranur Vakfı’nda 6 yaşında evlendirilen kızımızın olayında olduğu gibi, açılan önemli davaları da takip ettiğimizi belirtti.

Akbina, yapılan araştırmalarda dünya genelinde yaşanan depremlerde daha çok kadınların hayatını kaybettiğini, bunun nedeninin ise kadınların inançları ve gelenekleri gereği giydikleri giysiler olduğuna vurgu yaptı. Giysilerin içerisinde ya rahat hareket edemediklerinden ya da depremden hemen sonra ev giysileri ile dışarı çıkamadıklarından depremlerde yaşamını yitiren kadınların sayısının erkeklere oranla daha fazla olduğunu söyledi. Ayrıca kadınların çocuklarını korumak içgüdüsü ile onların üzerine kapanmalarının yaşamlarını yitirmede çok önemli bir etmen olduğunu belirtti.

Konuşmasını deprem bölgelerinde kadınların durumuna değinerek sürdüren yoldaşımız, genel olarak kadınların sosyal yaşamda yaşadıkları sorunları ve çözüm yollarını anlatarak bir kez daha örgütlü mücadelenin önemini bilincimize çıkartmış oldu. Parti olarak seçimlere de katılacağımızı açıkladıktan sonra, kadın-erkek herkesi partimiz çatısında örgütlenmeye ve seçim çalışmalarına katılmaya davet ederek konuşmasını bitirdi.

Salon etkinliğimiz coşkulu sloganlarımızla sona erdi.

İZMİR

İzmir’de ilk olarak 5 Mart Pazar günü il binamızda salon etkinliği düzenledik. Etkinliğimizin açışını İzmir Kadın Çocuk Komitesi üyesi yoldaşımız yaptı. AKP’giller’in enkazları altında ezilerek, donarak can veren halkımız ve tüm Devrim Şehitleri için yaptığımız saygı duruşunun ardından kendisi de Adıyaman’lı olan ve depremde pek çok yakınını kaybeden yoldaşımız, 8 Mart’ın neden emekçi kadınlar günü olduğuna değindiği konuşmasını, asıl felaketin deprem değil, AKP’giller iktidarı olduğuna vurgu yaparak sonlandırdı. Sinevizyon gösterimimizin ardından, deprem bölgesini dolaşarak gözlemler yapan HKP Genel Sekreter Yardımcsı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak, bu gözlemlerine ilişkin değerlendirmelerini paylaştığı bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Partimizin, deprem sürecinde işledikleri suçlar dahil olmak üzere AKP’giller’in peşini bırakmayacağını ve mutlaka hesap soracağını belirtti. Söz alan diğer yoldaşlarımız günün anlam ve önemine vurgu yaparak, 6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketini, ülkemizin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik durum değerlendirdiler.

8 Mart günü saat 18.00’de ise alan eylemimizi yaptık. Karşıyaka İlçe Örgütümüz önünde oluşturduğumuz kortejimiz, Karşıyaka Çarşı Girişine kadar pankartlarımız, dövizlerimiz ve coşkulu sloganlar eşliğinde yürüdü. Eylemde “Selam Olsun 8 Mart’ı Yaratanlara, Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”, “Kadınlar, Bizim Kadınlarımız Uyanın! Ayağa Kalkın!  Ortaçağcı Kölelik Düzenine Götürülüyoruz” yazılı pankartlar açıldı. Eylem alanında, Partimiz adına basın açıklamasını Kadın Çocuk Komitesi Üyesi Birsen Adeka Yoldaş’ımız yaptı.

Ardından, HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak Yoldaş’ımız da kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında 8 Mart’ın anlam ve önemine değinen yoldaşımız, 8 Mart’ın sadece emekçi kadınlar günü olmadığını aynı zamanda emekçi erkeklerin de günü olduğunu belirtti. Ülkemizde laikliğin kaybedilmesinin kadının esaret altına girmesi demek olduğunu, bu nedenle laikliğin kadının özgürlüğü olduğunu ifade etti. 20 yıllık AKP iktidarında kadınların sosyal yaşamdan, üretimden uzaklaştırılması gibi pek çok adımlar atıldığını, bu nedenle de İstanbul Sözleşmesi’nin öneminin büyük olduğunu belirtti. Ancak AKP’giller’in imzalamakla övündükleri sözleşmeden Ortaçağcı zihniyetleri gereği bir çırpıda çıktıklarını, sonrasında da kadınlara yönelik şiddet, cinayet ve saldırıların arttığını bu saldırılarda AKP’nin payının büyük olduğunu söyledi. Ülkemizin güneydoğusunda 11 ilimizde yaşanan deprem felaketine de değinen yoldaşımız, orada en çok etkilenenlerin başta kadınlar olmak üzere çocuklar olduğunu, kadınların her bir evladı için ayrı ayrı acı çektiğini, orada yaşanan bu acıların nedeninin yine AKP diktatörlüğü olduğunu belirtti. Seçimlerde oy toplamak için kaçak yapıları affettiklerini, bu nedenle insanların hayatını kaybettiğini ancak bu olayı da Allaha havale ettiklerini ifade etti. Kadının üretime katılması, toplumsal yaşama katılması gerektiğini belirten Yoldaşımız; “türbana, çarşafa girmek isteyen, bir erkeğin dört eşinden biri olmak isteyen kadınlar varsa onların yolu açık olsun” dedi. Yoldaşımız “Ancak modern kadın, devrimci kadın bu Ortaçağcı gericiliğe isyan eden kadındır. Ve erkekler olarak biz hep onların yanlarında omuz omuza mücadele etmeye hazırız” diyerek sözlerini bitirdi.

Atılan sloganların ardından eylemimiz sona erdi.

KONYA

Konya’da yoldaşlarımız 8 Mart için hazırlanan afişimizin stickerlarını şehrin değişik bölgelerinde yaparak Konya halkı ile partimizi bir kez daha buluşturdular.

Basın açıklamalarımızda, Merkezi Kadın Çocuk Komitemizin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için hazırladığı bildiri okundu. Eylemlerimizde “Şeriat Ortaçağdır”, “Laiklik Kadının Özgürlüğüdür”, “Yaşasın 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü”, “Kadın Erkek El Ele Kurtuluş Partisine”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek”, “Ne Şeriat Ne Feminizm Kurtuluşumuz Sosyalizmde”, “Kadının Kurtuluşu Devrimde Sosyalizmde”Her Gün 8 Mart Her Gün Mücadele” “AKP Depremin Enkazında Kalacak”, “Kadına Şiddete Hayır”, “Örgütsüz Halk Köle Halktır, Örgütlü Halk Yenilmez”, “AKP İşsizlik Pahalılık Zam Zulüm Demektir”, “Deprem Değil Kâr Hırsı Öldürür” sloganları atıldı.

Bizler Kurtuluş Partililer olarak kadın erkek el ele örgütlü mücadelemizi vereceğiz ve Demokratik Halk Devrimini gerçekleştireceğiz. Kadının kurtuluşu işçi sınıfımızın kurtuluşundan bağımsız olmayacağı için işçi sınıfımızla birlikte kurtuluşa giden yolda kararlıca yürümeye devam edeceğiz.

Halkız Haklıyız Yeneceğiz!

Şan Olsun 8 Mart’ı Yaratan New York’lu Dokuma İşçilerine

13.03.2023

Halkın Kurtuluş Partisi

Merkezi Kadın Çocuk Komitesi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz