AKP’giller’in memur ve memur emeklisi arasında uçurumlar yaratan uygulamasını yargıya taşıdık

14.08.2023
129
A+
A-

AKP’giller seçim sonrası emekçi halkımızı zaten yakmakta olan işsizlik pahalılık zam zulüm cehenneminin hararetini daha da arttırdılar.

Benzine, mazota zamları otomatiğe bağladılar. Neredeyse her gün benzine mazota zam haberiyle yatıyoruz, zam haberiyle uyanıyoruz. Doğalgaza gelen zamlar ekim ayından itibaren konutlarımızı ısıtmak için kaloriferlerimizi açtığımızda acısını göstermeye başlayacak.

Akaryakıta gelen günlük zamlar, çarşıyı, pazarı, marketi de etkiliyor. Bugün aldığımız malı ertesi gün aynı fiyata alamıyoruz artık. Her gün değişen etiketlere alıştırdılar bizleri.

Kırmızı et artık emekçilerin gider kaleminden çıktı. Beyaz et, yumurta giderleri ise alışveriş listesinin en alt seviyelerinde.

Özellikle büyükşehirlerde 10 binden-15 binden aşağıya kiralık ev bulmanın mümkünü yok artık.

Temel gıdamız ekmek birçok ilde 10 TL’ye kadar çıkmış durumda.

Döviz artık tutulamıyor. Euro 30 TL’yi geçti. Dolar, bekle ben de geliyorum, diyor.

Böyle bir durumda bile AKP’giller, kendi yarattıkları ekonomik felaketin faturasını ücretli-maaşlı kesime ve de özellikle emeklilere kesiyor. Temmuz ayında yapılan “zamlarla” memur ve emeklisi arasındaki maaş farkı Türkiye tarihinde şu ana kadar görülmemiş oranlara ulaştı.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu adaletsizliği, bu haksızlığı, bu eşitsizliği yargıya taşıdık.

Konu ile ilgili olarak MYK Üyemiz Adnan Okur ve Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanımız Av. Ayça Okur Yoldaşların Danıştayda açılan dava sonrası yaptığı açıklamalar aşağıdadır:

***

Adnan Okur Yoldaş’ın yaptığı açıklama:

Değerli Halkımız;

ABD ve AB Emperyalistleri yapımı AKP’giller yaşamın her alanını emekçi halkımız için cehenneme çevirmeye devam ediyor. Çürütmedikleri, satmadıkları, çökertmedikleri ne bir değer kaldı ne de kurum.

Bağımsız Araştırma Grubu ENAG’ın açıkladığı %122,88 yıllık enflasyon bile çarşıda, pazarda, markette her gün karşılaştığımız gerçek enflasyonun çok altında. Bizi yakan, her gün karşılaştığımız gerçek enflasyon %300.

Böylesine ağır ekonomik bir tabloda AKP’giller emeklilere, “Sizin yaşadığınız yeter, daha fazla da yaşamayın, ekonomiye yük olmayın” diyorlar. Özellikle son memur ve memur emeklilerine yapılan maaş zamlarında adil olmayan, hiçbir hakkaniyete dayanmayan, eşitsiz, insan haklarına aykırı yaklaşım, AKP’giller’in emeklileri yok etme, yok sayma stratejisine evirildiklerini gösteriyor. Memurlara yapılan 8.077 TL zammın emeklilere yapılmamasının başka açıklaması olamaz.

Emekli olunca kira ödenmiyor mu?

Emekli olunca eve yiyecek içecek alınmıyor mu?

Emekli olunca ulaşım parasız mı?

Emekli olunca aile, çocuk yardımı ödenmiyor. Emekli olunca emekliler aileyi dağıtıp çocuklarını evlatlıktan mı reddediyorlar?

Zaten ücretli maaşlı kesimi sefalet ücretine mahkûm ediyorsunuz, emeklilerin maaşlarını bu sefalet ücretine bile yaklaştırmıyorsunuz.

Ben 25 yıl Maliye Bakanlığında çalıştıktan sonra emekli oldum. Son gelen zamlarla emekli maaşım 12.076 Lira. Evet şanslıyım, ama en düşük 7.500 lira emekli maaşı alana göre şanslıyım. Diğer taraftan TÜRK-İŞ, Temmuz ayı için açlık sınırını 11 bin 658 TL, yoksulluk sınırını ise 37 bin 974 TL olarak açıkladı. Ağustos ayında çarşıdan pazardan biliyoruz ki benim maaşım açlık sınırının çok altında kalacak.

Oysa 2003 yılında en düşük emekli maaşı net asgari ücretten yüzde 47 fazlaydı. Bugün en düşük emekli maaşı asgari ücretin çok altında kaldı. Görüldüğü gibi emekliler açlığa, yoksulluğa, ölüme mahkûm edilmiştir.

Bugün AKP’giller’in memura uyguladığı 8.077 TL seyyanen zammın memur emeklilerine uygulanmamasının; hukuka, Anayasaya, yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle Halkın Kurtuluş Partisi ve emekli bir memur olarak iptali için Danıştayda dava açmış bulunuyoruz.

Bu ülkenin en halksever, en vatansever Partisi Halkın Kurtuluş Partisi olarak kuracağımız Halkın İktidarında Parababalarının sömürü ve yağma düzeni ortadan kaldırılacak. Halkın İktidarında işsizliğin, pahalılığın, zammın, zulmün, sömürünün bulunmadığı, insana yaraşan bir hayat sunulacak halkımıza. İnanıyoruz o günler gelecek.

Av. Ayça Okur Yoldaş’ın yaptığı açıklama:

Açmış olduğumuz dava, hem Anayasa’nın sosyal devlet ilkesine hem eşitlik ilkesine hem de kanunların Anayasaya uygunluk ilkesine aykırı bir işlem olmaktadır. Bundan mağdur olan tüm emeklilerimiz adına, Halkın Kurtuluş Partisi adına ve emekli memur Merkez Yürütme Kurulu üyesi Adnan Okur adına da dava açmış olduk. Halkımız için olumlu bir sonuç çıkmasını umut ediyoruz.

14 Ağustos 2023

HKP Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz