AKP’giller’in kolluk kuvvetleri Anıtkabir’i Mustafa Kemal’e yasaklamaya devam ediyor!

10.11.2020
565
A+
A-

Antiemperyalist Birinci Kurtuluş Savaşı’mızın ölümsüz Önderi Mustafa Kemal’in bedence aramızdan ayrılışının 82’nci yıldönümünde, AKP’giller Anıtkabir’i bir kez daha Mustafa Kemal’e yasaklayarak üzerinde Mustafa Kemal’i en iyi ifade eden sözünün, “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” veciz sözünün bulunduğu flamalarımızla Anıtkabir’e yürüyüşümüzü bir kez daha kolluk kuvvetleri eliyle engelledi.

Bilindiği gibi Partimiz HKP, son üç yıla kadar her Ulusal Bayramlarda ve 10 Kasım’da, üzerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün kalpaklı portresinin ve söz konusu sözünün yazılı olduğu bayraklarla Anıtkabir’i ziyaret ediyordu.

Ulusal Bayramlar dışında Mustafa Kemal’in bedence aramızdan ayrılışının yıl dönümü olan 10 Kasım’da da Anıtkabir’e yürümek ve Laik Cumhuriyet’in kurucusunu anmak isteyen Partimizin Anıtkabir Kapısının önüne dahi yürümelerinin engellenmesi üzerine parti yöneticilerimiz ve polis arasında tartışma yaşandı.

HKP’liler adına HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve Ankara İl Başkanı Av. Sait Kıran’ın yürüttüğü tartışmada Kıran; kendisine “Anıtkabir yolunu işgal ediyorsunuz” diyerek provakasyon yaratmak isteyen polise; “Elimizde Mustafa Kemal bayrakları ile neyi işgal edeceğiz? Ülke 24 tane ABD Üssü ile zaten işgal edilmiş” diyerek yanıt verdi.

AKP’giller’in Polisinin engellediği noktada bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Polisin bunu da engelleme girişimine izin vermeyen HKP’liler bu alanda basın açıklamasını yaptılar.

Av. Sait Kıran açıklamasında, “Sevr’i yaşama geçiremeyen emperyalistler, Mustafa Kemal’in Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızı zaferle sonuçlandırarak Tarihin çöplüğüne gönderdiği Sevr’i, BOP adı altında, Yeni Sevr olarak yaşama geçirmek istiyorlar. Ne yazık ki Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşı’mız döneminde emperyalistlerle işbirliği yapan İstanbul’daki Padişah ve Damat Ferit Hükümetinin benzerleri, bugün Yeni Sevr’i yaşama geçirmek için görev almış durumdalar. BOP’un Eşbaşkanlığı ile övünenler gerçekte Türkiye’mizde Yeni Sevr’in yaşama geçirilmesi için görev aldık diye övünmektedirler” ifadelerine yer verdi.

Kıran açıklamasının devamında, “Mustafa Kemal’i bugün unutturmaya çalışanlar, ulusal günlerimizi unutturmak için her türlü çabayı gösterenler boşa gösteriyorlar. Akıntıya karşı kürek sallıyorlar. Tarih bazen yavaşlatılır, bazen kazanımlar geri alınmış gibi gözükür, ama tarihin ilerleyişi her zaman ileriye doğrudur. Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızda elde ettiğimiz kazanımlar, Cumhuriyet değerleri bugün ayaklar altına alınmış olabilir. Ama hep söylüyoruz; ABD-AB Emperyalistleri ve yerli işbirlikçileri erken zafer sarhoşluğuna kapılmasınlar. Nasıl her türlü olanaksızlığa rağmen Mustafa Kemal’in önderliğinde halkımız yoktan var ederek, bulup buluşturarak tümüyle yok edildiği sanılan ordusunu yeniden kurarak, emperyalistleri ve yerli işbirlikçilerini yenilgiye uğratmışsa, İkinci Kurtuluş Savaşımızı da er geç zafere ulaştıracağız” şeklinde konuştu.

Mustafa Kemal’e konulan yasağa da değinen Kıran, “O gün geldiğinde bu topraklarda gerçek Demokratik Halk İktidarı kurulduğunda, bugün Mustafa Kemal’e yasak uygulayanlar, Mustafa Kemal’in huzuruna, Mustafa Kemal’in portresi ile ve Mustafa Kemal’in antiemperyalist, bağımsızlıkçı niteliğini en veciz biçimde, en kısa biçimde gösteren “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözüne yasak koyanlar, Mustafa Kemal’in mücadelesine, Cumhuriyet’in kazanımlarına saldırılanlar, onları yok etmek için her türlü çabayı gösterenler, emperyalistlerle işbirliği yapanlar, bağımsız mahkemelerde mevcut yasalarımızla, emri sadece yasalardan ve bağımsız vicdanından alan bağımsız mahkemeler önünde yargılanacaklar ve hakettikleri cezayı alacaklardır!” dedi.

Kıran basın açıklamasını, “Mustafa Kemal’in huzurunda bu konuda söz veriyoruz. Mustafa Kemal’e, Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşı’mıza, onun kazanımlarına el kaldıranlar mutlaka hak ettikleri cezayı bulacaklardır, göreceklerdir. Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu uğurda mücadeleye devam ediyoruz, devam edeceğiz. Halkız Haklıyız Yeneceğiz!” sözleriyle tamamladı.

Basın Açıklaması sırasında, “Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye”, “Emperyalistler, İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler”, “Mustafa Kemal Ölümsüzdür”, “Bağımsızlık Bizim Karakterimizdir” sloganları atıldı.

 

10 Kasım 2020

HKP Ankara İl Örgütü

***

HKP İzmir İl Örgütü, aramızdan ayrılışının 82’nci yıldönümünde Mustafa Kemal’i Andı

HKP İzmir İl Örgütü, bedence aramızdan ayrılan Birinci Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’mızın Önderi Mustafa Kemal’i Karşıyaka Çarşı’da yaptığı bir eylemle andı.

Başını AKP’giller’in çektiği, Mustafa Kemal ve Laik Cumhuriyet düşmanı Ortaçağcı gericilerin her gün saldırısına uğrayan Mustafa Kemal’e ve Birinci Kuvayimilliyecilere gerçek anlamıyla sahip çıkan tek parti olan HKP, 10 Kasım’da da öyle yaptı. “Bağımsızlık Benim Karakterimdir”, “Emperyalistler İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler” sözlerinin yer aldığı, Mustafa Kemal’in kalpaklı portresinin yer aldığı pankartların açıldığı eyleme İzmir halkının yoğun ilgisi vardı. Anma eylemine Ruhi Su’nun müthiş sesinden “Ankara’nın Taşına Bak” türküsüyle başlandı.

Anma sırasında HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak Mustafa Kemal’i anlatan ve O’na niye sahip çıktığımızı, çıkmamız gerektiğini açıklayan bir konuşma yaptı. Tacettin Çolak konuşmasında özetle şunları dile getirdi:

“Mustafa Kemal’in Çanakkale’de gösterdiği kahramanlık ve askeri dehası, Kurtuluş Savaşı’mızın zaferle taçlanmasında göstermiş olduğu askeri ve siyasi önderliği, dünya mazlum halklarına yol göstermiş, dünyadaki birçok devrimci öndere örnek olmuştur.

“Halkın Kurtuluş Partisi olarak bizler de bu ülkenin İkinci Kurtuluş Savaşçıları olarak, halkımızın sosyal kurtuluşunu zafere ulaştırıp Halkın İktidarını kuracağız.”

Eylem sırasında sık sık “Mustafa Kemal Ölümsüzdür”, “Emperyalistler İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler”, “Demokratik Laik Tam Bağımsız Türkiye”, “Bağımsızlık Bizim Karakterimizdir”, “Davamız Halkların Kurtuluş Davasıdır”, “Yeni Sevre Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşı’mız” sloganları atıldı.

Eylemimiz, “HKP olarak Mustafa Kemal’e ve Kuvayı Milliyecilere sahip çıkmaya devam edeceğiz” sözleriyle bitirildi.

10 Kasım 2020

HKP İzmir İl Örgütü

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz