AKP’giller’in “Asgari Ücret tespiti” ortaoyunu sürerken Bakanlık önünde haykırdık: Asgari Ücret en az 45 bin 686 TL olmalıdır!

01.12.2023
85
A+
A-

Kamu malı hırsızı, halk düşmanı AKP’giller’in kendileri zevküsefa içinde yaşarken; çalışan, üreten, değer yaratan halkımızı işsizliğe, pahalılığa, zamma, zulme mahkûm etmeye devam ediyor. AKP’giller her zaman yaptıkları gibi “Asgari Ücret tespiti” adı altında ortaoyunu oynayarak halkımıza Sefalet Ücretini reva görmeye hazırlanıyor.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde “Asgari Ücret Sefalet Ücreti olmasın!”, diyerek halkımızın gerçekten insanca yaşayabileceği bir Asgari Ücret talebinde bulunduk.

Eylemde, “Asgari Ücret sefalet ücreti olmasın, insanca yaşanacak ücret istiyoruz” yazılı pankartımızı ve “Sefalet ücretine hayır” yazılı dövizimizi taşıdık. “Sefalet Ücreti İstemiyoruz”, “Gün Gelecek Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek”, “AKP; İşsizlik, Pahalılık, Zam, Zulüm demektir”, “Kahrolsun Sarı Sendikacılık” sloganlarını attık.

Eylemde basın açıklamasını Genel Sekreter Yardımcımız Av. Sait Kıran Yoldaş gerçekleştirdi. Av. Sait Kıran yaptığı açıklamada Asgari Ücret Tespit Komisyonunun görüşmelerini “ortaoyunu” olarak nitelendirdi. Kıran, “Bu kapalı kapılar ardında gerçekleşen ortaoyunundan işçinin ve emekçinin yararına bir sonuç çıkmayacağı açıktır. Geçmiş yıllarda mikrofonun açık olduğunun farkında olmayan Sarı-Gangster TÜRK-İş’in Genel Başkanı Ergün Atalay’ın Çalışma Bakanına fısıldadığı “Uzarsa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle”, sözleri bunun kanıtıdır”, dedi.

***

Genel Sekreter Yardımcımız Av. Sait Kıran, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:

Aslında her ne kadar teknik olarak adı Asgari Ücret olsa da, bu ücret Asgari Ücret olmaktan çıkmış, ortalama işçi ücreti haline gelmiştir. Asgari Ücret civarında ücret alanların sayısı 9,5 milyondur. Dolayısıyla belirlenen ücret Asgari Ücret değil, ortalama ücrettir. Asgari Ücret neredeyse tüm çalışanların ortalama ücreti haline gelmiştir.

Buna bağlı olarak emeklilerimiz de açlık sınırının altında maaşlara mahkûm edilmiştir. 13,5 milyon emeklinin yaklaşık 7-8 milyonu en düşük emekli aylığı olan 7 bin 500 TL almaktadır. Bu rakam, bugünkü açlık sınırı olan 14.025 TL’nin yarısını ifade eder. Yani AKP’giller, emeklilerimizi hiçbir ihtiyaçlarını karşılayamayacakları koşullara, açlığa, yoksulluğa mahkûm etmektedirler. Öte yandan AKP’giller’in çocuklara bayram şekeri verircesine bir kereliğine verdikleri 5 bin TL’lik ikramiye, emeklilerimizle alenen dalga geçtiklerinin bir göstergesidir.

Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM), Ekim 2023’e ait “Açlık-Yoksulluk Araştırması”nda dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 12 bin 928 TL’ye, yoksulluk sınırının ise 44 bin 718 TL’ye ulaştığını açıkladı. TÜRK-İş, Kasım 2023’e ait “Açlık-Yoksulluk Araştırması”nda ise açlık sınırı 14 bin 25 TL, yoksulluk sınırı 45 bin 686 TL açıklandı. Dolayısıyla 2024 yılı için belirlenecek Asgari Ücret dört kişilik bir ailenin asgari geçim endeksinden yani 45 bin 686 TL’den aşağı olmamalıdır.

Halkımız, işsizlik ve pahalılık cehenneminde her gün inim inim inlemekteyken, AKP’giller’in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Ülkemizde, Asgari Ücret net 11.402,32 TL olup bu kapsamda çalışıp aşırı yoksulluk veya açlık sınırı içinde yaşayan kişi bulunmamaktadır” diyebiliyor.

AKP’giller küplerini doldurmaya, yandaş bürokratları “huzur hakkı” adı altında üç-beş yerden maaş almaya devam ederken, Kaçak Saray’ın bir günlük masrafı, 1362 Asgari Ücret tutarı olan 15 milyon 533 bin 688 lirayı bulmaktadır. Hal böyleyken işçiler, emekçiler; Sefalet Ücreti olan 11 bin 402 TL’ye, emekliler ise 7 bin 500 TL’ye mahkûm ediliyorlar. İşçiler ve emekliler sadaka değil, insanca yaşayacakları bir ücret/maaş istiyor.

HKP Programı’nda; “Asgari Ücret; Normal Geçim Endeksinden aşağı düşmeyecek. Normal Geçim endeksi de üretimimizin verimindeki artışa paralel olarak yükseltilecek”, denir. Bu rakam, “Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen ‘yoksulluk sınırı’dır.”

Yani yukarıda aktardığımız birçok araştırmaya göre de bugünkü Normal Geçim Endeksi; en az 45.686 TL’dir. Yani Asgari Ücret en az 45.686 TL olmalıdır.

Ayrıca Asgari Ücret Tespit Yönetmeliğinde; “Asgari ücret işçilere normal bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim ,sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücrettir” denilmektedir. Ama yönetmelikteki bu kriterlere bile hiçbir dönem uyulmamıştır.

Bizler Halkın Kurtuluş Partisi olarak başta İşçi Sınıfımız olmak üzere tüm çalışan kesimlerin ve emeklilerin insanca yaşayabilecekleri bir ücret ve çalışma koşulları için mücadele ediyoruz. Bu koşulları şu an içinde yaşadığımız Parababaları düzeninde sağlamak mümkün değildir. İnsanca yaşayabileceğimiz bir düzen için Devrimci Demokratik Halk İktidarını kuracağız. Herkesin eşit, mutlu, sağlıklı yaşayabileceği düzeni kuruncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Başta İşçi Sınıfımız gelmek üzere tüm emekçi halkımızı ve emeklilerimizi, Halkın Kurtuluş Partisi saflarında mücadele etmeye davet ediyoruz.

1 Aralık 2023

HKP Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz