AKP’giller-Patronlar-Sarı Sendikacılar el ele verdiler Asgari Ücret, Rezalet Ücreti oldu!

22.12.2022
244
A+
A-

Aralık ayının başından bu yana sürdürüle gelen Asgari Ücret Ortaoyununda son perde bildiğimiz gibi bitti. Öyle ki komisyon bile devre dışı bırakıldı, tek belirleyici AKP’giller’in reisi oldu. 20 yıldır emekçi halkımızı İşsizlik ve Pahalılık Cehenneminde inletenler patronların her dediğini yapıyor. Böylece işçi düşmanlığı bir kez daha tescillenmiş oluyor.

Bugün açıklanan 8.506 TL’lik Asgari Ücret bekâr bir işçinin yaşam maliyetini bile karşılamaz durumdadır. Dört kişilik bir ailenin Açlık Sınırının bile altındadır. Bunun adı insafsızlıktır, vicdansızlıktır, emekçi halkımıza ihanettir!

Bu durumun bir sorumlusu da Sarı TÜRK-İŞ yöneticileridir. Onlar da bu süreçte yaptıkları açıklamalarla Parababalarının ve AKP’giller’in ekmeğine yağ sürmüşlerdir. Zaten görevleri de bu görüşmelerde figüran rolü oynamaktı. İyi oynadılar…

Parti Programı’mızda belirttiğimiz gibi; “Asgari Ücret; normal geçim endeksinden aşağı düşmeyecek. Normal geçim endeksi de üretimimizin verimindeki artışa paralel olarak yükseltilecek”tir.

Bu rakam, “Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen ‘yoksulluk sınırı’dır.”

Yani birçok araştırmaya göre bugünkü ortalama rakam 25.400 Türk Lirasıdır. Ayrıca bu rakam her ay Asgari Geçim Endeksine göre de güncellenmelidir.

Onun içindir ki, bu soygunlar, vurgunlar düzeni yerine Halkın İktidarı kurulmalıdır. Ancak o zaman halkımız sömürü ve soygun düzeninden kurtulur.

Bunu yapacak olan bu ülkenin tek ve gerçek yurtsever partisi; Halkın Kurtuluş Partisi’dir. Bunun için, sevgili halkımız, çok derdin tek ilacı, HKP’yle birlikte mücadele ederek bu halk düşmanı AKP İktidarından kurtulmaktır. Yoksa işsizlik de, pahalılık da, zamlar da, zulümler de sona ermeyecektir.

Partimiz önderliğinde kurulacak Halk İktidarında:

Asgari Ücret Rezaletine Son Vereceğiz!

Hayat Pahalılığını Durduracağız!

 

Sefalet Ücretine Hayır!

AKP İşsizlik Pahalılık Zam Zulüm Demektir!

 

22.12.2022

 

HKP
Merkezi İşçi Komitesi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz