ABD Emperyalizminin Taşeronu Olmayacağız! >>> 20.01.2013

24.01.2013
502
A+
A-

130120175340

Ortadoğu’nun Geleceğine Ortadoğu Halkları Karar Versin!

Bursa’da “ABD Emperyalizminin taşeronu olmayacağız! Suriye’de emperyalist müdahaleye hayır! Ortadoğu’nun geleceğine Ortadoğu halkları karar versin!” adlı bir yürüyüş ve basın açıklaması 20 Ocak pazar günü gerçekleştirildi. Katılımcıların saat 14.00’da Fomara Meydanında toplanmasıyla başladı, yürüyüş. Fomara Meydanı’ndan başlayan yürüyüş Kent Meydanında sona erdi. Yürüyüş ve basın açıklaması süresince “Katil ABD Ortadoğu’dan Defol”, “Katil ABD İşbirlikçi AKP”, “İnsanca Yaşam Demokratik Türkiye” “Kahrolsun Emperyalizm Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları atıldı.

Türkiye genelinde aldıkları karar gereği eylem çağrısını DİSK, KESK, TMMOB ve TTB yaptı. Basın açıklamasını KESK dönem sözcüsü ve SES Bursa Şube Başkanı Ergin Uygun okudu.

Basın açıklaması ve yürüyüşe çeşitli siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri katılarak destek verdiler.

Halkın Kurtuluş Partisi Bursa İl Örgütü de yürüyüş ve basın açıklamasına bayrak ve sloganlarıyla katılarak coşku kattı.  

Bursa’dan Kurtuluş Partililer

*****************************************************************

İzmir

Halkın Kurtuluş Partisi olarak bizlerin de katıldığı eylem, 20 Ocak Pazar günü saat 15.00’da başladı. Konak eski Sümerbank önünde toplanan DİSK, KESK, TTB, TMMOB İzmir Temsilcilikleri ve siyasi partiler burada kortej oluşturarak Belçika Konsolosluğu önüne doğru yürüyüşe geçtiler. Bizler de yürüyüş kolunda bayraklarımızla dövizimizle yer aldık. Yürüyüş boyunca sloganlarımızı haykırdık. Belçika Büyükelçiliği önünde kurumlar adına ortak basın açıklaması okundu. Çeşitli sloganlar atıldı

Biz Kurtuluş Partililer de yürüyüş boyunca sık sık “Katil NATO Ortadoğudan Defol”, “Katil NATO Suriye’den Defol”, “AKP İşsizlik Pahalılık Zam Zulüm Demektir”, “Tayyip Patriot Elinde Patlasın”, “Emperyalistler İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler”, “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi”, “Yeni Sevr’e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşımız”, “Suriye Halkı Yalnız Değildir”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Hoşt Amerika Puşt Amerika” sloganları attık. Eylem bitiminde aynı sloganları atarak parti binamıza kadar yürüyüş yaparak geri döndük.

İzmir’ den Kurtuluş Partililer

***********************************************************************

Gaziantep

Gaziantep’te Suriye’ye emperyalist müdahaleye hayır eylemi

Gaziantep Suriye’deki savaştan en çok etkilenen illerden biri.  ABD ve AB Emperyalistlerinin Ortadoğu planları gereği Suriye’de Beşşar Esad iktidarının devrilmesi gerekiyor.

Beşşar Esad, emperyalistlerin müdahalesine karşı iki yıldır direniyor. AKP Hükümetinin Suriye’deki çakallar ordusuna verdiği destek baştan beri biliniyor. Eğer bu destek olmaz ise bu savaşın daha fazla sürmeyeceğini herkes biliyor. Olan Suriye Halklarına oluyor. Çoluk çocuk on binlerce Suriyeli bu savaşta hayatını kaybetti. Yüz binlerce Suriyeli yerinden yurdundan oldu.

Gaziantep’te, iki yıla yakın süredir devam eden Suriye’deki bu emperyalist müdahaleye karşı herhangi bir güçlü eylem yapılmıyordu. Bulunduğumuz kitle örgütlerinde Kurtuluş Partililer olarak bunun gereğini bir yılı aşkın süredir sürekli belirtiyorduk. İlk kez DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den oluşan dört örgüt merkezi olarak Gaziantep’te miting yapma kararı aldı.

Gaziantep Valiliği, aynı günlerde Tayyip Erdoğan Gaziantep’e geleceği için güvenlik gerekçesiyle mitinge 20 Ocak günü için izin vermedi. Bunun üzerine yürüyüş ve basın açıklaması yapma kararı alındı.

20 Ocak günü, bin beş yüz kişi Kırkayak Parkı’nda toplandı. Kitle buradan yaklaşık bir kilometrelik bir yürüyüş ile Maarif kavşağı üzerindeki Demokrasi Meydanı’na ulaştı.  Dört örgütün merkez temsilcileri ve üyeleri, partiler yürüyüş ve basın açıklamasına katıldı. Parti olarak bayrak ve flamalarımızla yürüyüş ve basın açıklamasına katıldık. Sloganlarımızla mitinge soluk kattık. “Kahrolsun ABD emperyalizmi”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol”, “Katil ABD işbirlikçi AKP”, “Suriye ile savaş istemiyoruz” sloganları en çok atılan sloganlar oldu.

Gaziantep’te halk gerçekten de Suriye ile savaş istemiyor. Patriotların şehrimize konmasını istemiyor. Halkın Suriye’deki emperyalist müdahaleye karşı yapılan eylemlere katılımını sağlamak gerekiyor. Bu savaş şimdiden Gaziantep’i ciddi şekilde etkiliyor. Suriyeli mültecilerin şehir içinde rahatsızlık yaratan bir yoğunluğu var. Hastaneler Suriye’den gelen yaralılarla dolu.  Valilik birtakım gerici vakıf ve derneklerle işbirliği içinde bu mültecilere yardımı organize etmeye çalışıyor. Kayıt dışı pek çok Suriyeli Gaziantep’te yaşıyor. Bir kısım Suriyeli yasal olmayan bir şekilde ucuz işçi olarak çalışıyor.  

Suriye’deki emperyalistlerin desteğini alan çakallar ordusuyla Suriye Halkı arasındaki savaşın bir an önce bitmesi Gaziantep halkı için elzem bir durumdur. AB-D Emperyalistlerinin öncülüğünde, Tayyipgiller’in desteğinde gelişen bu savaşa karşı, Gaziantep Halkının yeni eylemleri örgütlemesi, mücadeleyi yükseltmesi gerekir. Bu konuda elimizden geleni yapacağız.

 

Gaziantep’ten Kurtuluş Partililer

*********************************************************************

İskenderun

İskenderun’da Patriotları protesto ettik

Dünya Halklarına,Ortadoğu Halklarına ve bugün özelde Suriye Halklarına kan, ölüm, gözyaşı ve yoksulluktan başka bir şey getirmeyen emperyalistlere ve işbirlikçileri Muaviye-Yezit beslemelerine, bir gün tarihin çöplüğüne atılacaklarını ve zalimliklerine, ihanetlerine boyun eğmediğimizi göstermek ve onlara karşı kinimizi haykırmak için 21 Ocak’ta eylemdeydik.

İskenderun’da öncelikle halkımızla birlikte yapılacak eylemden önce Parti olarak İskenderun Limanı’na, Patriot sevkiyatlarının yapıldığı B Kapısı’na gittik. Limanda bizi Fethullah Gülen ve Tayippgiller’in kolluk güçleri karşıladı. Kapılara doğru yönelmemize izin vermediler. Bizler de kendilerine barikatı bize değil Coni alçaklarına kurmaları gerektiğini haykırdık.

Eylem süresince AB-D Emperyalistlerinin ne dünya halklarına,  ne Ortadoğu Halklarına, ne Suriye, ne de Türkiye Halklarına demokrasi getirmediğini, gelen bu gemilerin kan, zulüm, ihanet, yoksulluk ve ölüm taşıdığını haykırdık.

AB-D Emperyalistlerinin yerüstü ve yeraltı kaynaklarını sömürmek için geldiği Ortadoğu’ya Demokrasi getirmediğini,bu demagojininen sıradan insanlara bile yutturulamadığını,Birinci Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’nı vermiş halkların evlatları olduğumuzu ve bu ülkede İkinci Kurtuluş Savaşı’nı vererek,birincisinde olduğu gibi ama bu sefer geri dönmemek üzere, onları inlerine göndereceğimizi haykırdık. Partimizin öncülüğünde gerçekleştireceğimiz İkinci Kurtuluş Savaşı’mızı Demokratik Halk Devrimiyle taçlandıracağımızı, Yeni Sevr haritalarını, Sevr’de olduğu gibi yüzlerine fırlatacağımızı; bu toprakların, Kurtuluş Savaşı’mızın ilk kurşununun atıldığı yerlerden olduğunu hatırlattık.

Bugün için ordu-casus-dolar-medya güçlerine güvendiklerini bu yüzden de zalimlikyaptıklarını, insanlığın ise zalimliğe sürgit boyun eğecek yük hayvanı olmadığını, daha önce olduğu gibi bugün de göstereceğini dile getirdik ve tüm gücünüze rağmen yeneceğiz, çünkü biz halkız, haklıyız, kazanacağız diye haykırdık.

Ve eylemde sık sık “Emperyalistlerİşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Kahrolsun Emperyalizm Yaşasın Sosyalizm”,“Katil NATO Vatanımdan Defol”, “Katil AB-D Türkiye’den Defol”, “Hoşt Hoşt Amerika Puşt Puşt Amerika”, “Katil AB-D Ortadoğu’dan Defol”, “Gün Gelecek Devran Dönecek Tayipgiller Halka Hesap Verecek”,“Yankee Go Home”,“Ruh ve el Dem nefdi Suriyaa” sloganları atıldı. Halkımızın desteği ve ilgisi yoğundu.

Limandan ayrılarak halkımızla gerçekleştireceğimiz eylemimiz için İskenderun merkeze geri döndük. Eylemi başlatacağımız Havuzlu Çarşı’ya sloganlarla yürüdük. Havuzlu Çarşı’da toplanmaya başlayan halkımız bizi alkışlarla ve attığımız sloganlara eşlik ederek karşıladı.

Basın açıklamamızı orada gerçekleştirdik. Tüm coşku ve emperyalizme olan kinimizi haykırarak patriotların gelişini protesto ettik.

Basın açıklamasından sonra bayraklar ve flamalarla yürüyüşe geçilmek istendiğinde yaşanan kısa bir arbededen sonra polis barikatları açarak yürüyüşe izin vermek zorunda kaldı. Limana kadar sloganlar eşliğinde yürüdük.Orada da kısa konuşmalardan sonra eylemimizi sonlandırdık.

 

Yaşasın Halkların Kardeşliği!

Katil AB-D Suriye’den Defol!

Halkız Haklıyız Kazanacağız!

Hatay’dan Kurtuluş Partililer

***********************************************************************

Konya

Emperyalistler-İşbirlikçiler Suriye’den kanlı ellerinizi çekin!

DİSK, KESK, TMMOB, TBB,“NATO’ya ve Patriot Füzelerine Hayır!” demek için tüm Türkiye’de kitlesel basın açıklamaları kararı aldı.

Bu çerçevede DİSK Konya İl Temsilciliği 20 Ocak Pazar günü Zafer Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi.İl Temsilciliğimizönünden Zafer Meydanı’na kortej halinde sloganlarla yürüyüşe geçtik. Zafer Meydanı’nda basın açıklamasını DİSK Konya İl Temsilcisi Ali Özçelik okudu.

A. Özçelik konuşmasında,AB-D EmperyalistlerininOrtadoğu’ya özgürlük adı altında kan ve gözyaşından başka bir şey getirmediğini, halkların bir arada yaşama ümitlerini yok ettiğini dile getirdi.

AB-D Emperyalistlerinin AKP iktidarını koçbaşı olarak kullandığını ve Tayyipgiller’in “bölgesel aktör” adı altında daha işbirlikçi hale geldiğini, Irak ve Libya’da yaptığı ihanetlerin aynısını hatta daha fazlasını Suriye’de de gösterdiğini belirtti.

A. Özçelik, Antiemperyalist emek örgütleri olarak Patriot “savunma” füzelerine karşı olduklarını vurgulayarak, işbirlikçilere, emperyalizmin taşeronlarına, bu ülkenin topraklarını NATO toprakları sananlara karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz diyerek sözlerine son verdi.

Basın açıklamasına Partimiz HKP, CHP, TKP ve Halkevleri de katıldı.

Basın açıklamamız“Katil ABD Ortadoğu’dan Defol”, “Emperyalistler- İşbirlikçiler Geldikleri gibi gidecekler”, “Katil ABD işbirlikçi AKP”, “Tayyip Patriot Elinde Patlasın” sloganları ile son buldu.

Konya’dan Kurtuluş Partili İşçiler

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz