14 Mayıs Seçimlerine yönelik milletvekili aday listemizi YSK’ye teslim ettik

08.04.2023
272
A+
A-

 

“ABD-AB Emperyalistlerine ve yerli uşaklarına, Parababalarının vurgun ve sömürü düzenine karşı Demokratik Halk İktidarı” sloganımızla katılacağımız 14 Mayıs Seçimlerine yönelik 600 milletvekili adayımızdan oluşan listeyi Yüksek Seçim Kuruluna teslim ettik. 81 ilde, 87 seçim çevresinde katılacağımız seçimlerde 600 milletvekili adayımızın 350’si işçi kardeşlerimizden, 200’ü kadınlarımızdan oluşmaktadır. 54 seçim çevresinde ilk sıradaki adaylarımız kadınlardır.

YSK’ye milletvekili aday listemizi teslim ettikten sonra Genel Sekreter Yardımcımız ve Ankara İl Başkanımız Av. Sait Kıran ve Merkez Disiplin Kurulu Başkanımız Av. Ayça Okur, YSK’de bir basın açıklaması yaptı. Yoldaşlarımız açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

***

Av. Sait Kıran: Halkın Kurtuluş Partisi olarak mevcut AKP’giller iktidarının halkımıza, ülkemize yaşattığı zulme karşı mücadele etmek için uzun yıllardır uğraşıyoruz. Bütün haksızlıklarına, yolsuzluklarına, yasa dışılıklarına karşı gerek hukuki, gerek fiili mücadelemizi yürüttük, yürütmeye devam ediyoruz. Bu çerçevede halkımıza ulaşabilmek, bu mevcut iktidarın ve Meclisteki Amerikancı burjuva muhalefetin gerçek kurtuluş sağlayamayacağını, halkımızın sorunlarının çözümünün gerçek demokratik bir Halk İktidarında olduğunu haykırmak, bu uğurda halkımıza düşüncelerimizi açıklamak için tüm ülkede, 87 seçim çevresinde 600 milletvekili adayıyla başvurmuş bulunuyoruz.

Seçim mekanizmasının antidemokratik olduğunu, özellikle Meclis içi muhalefeti engellemeye yönelik pek çok yasal ve fiili engeller olduğunu biliyoruz. Biz halkımıza kendimizi anlatmak, halkımız tarafından anlaşılmak için mücadele ediyoruz. Çünkü inanıyoruz ki bu halkın gerçek kurtuluş yolunu Halkın Kurtuluş Partisi olarak biz savunuyoruz. İkbal için değil, koltuk için değil, dünyalık edinmek için değil, gerçekten bu halka hizmet etmek için mücadele eden Halkın Kurtuluş Partisi, er geç bu mücadelesinde başarıya ulaşacak. Halkımız bizi anlayacak ve gerçek demokratik bir halk iktidarı kuracağız. Bunun mücadelesini veriyoruz.

Bu çerçevede kısaca bir iki bilgi vereyim. Şu an adaylarımızın büyük çoğunluğu işçi. 600 adayımızın 350’si işçi. 200 adayımız kadın yoldaşlardan oluşuyor. Diğer ayrıntıları kadın yoldaşım anlatacak. Ve biz mutlaka bu halkın kazanacağını, İkinci bir Kurtuluş Savaşı’nı gündeme getiren Halkın Kurtuluş Partisi’nin mücadelesinin zafere ulaşacağını ve bu ülkede gerçek bir halk iktidarının kurulacağına inanıyoruz. Bu doğrultuda mücadelemize devam ediyoruz.

Halkın Kurtuluş Partisi İkinci Kuvayimilliye bayrağını yüksekte tutmaya devam ediyor. Koşullar ne kadar kötü olursa olsun, ne kadar baskılar uygulanırsa uygulansın, Mustafa Kemal’in, “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır”, anlayışıyla hareket eden Halkın Kurtuluş Partisi baskılardan, terörden yılmayacaktır, mücadelesine devam edecektir. Er geç zafer bizim olacaktır, buna inanıyoruz.

Teşekkür ederim.

Av. Ayça Okur: Değerli Basın Emekçileri, Halkın Kurtuluş Partisi kadınları adına da birkaç sözümüz olacak. 14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecek seçimlerde, Halkın Kurtuluş Partisi 87 seçim çevresinde, 54 birimde birinci sıraya kadınları yerleştirdi. 600 milletvekili adayının 200 tanesi kadınlardan oluşmakta ve toplumun her kesiminden kadınlar. Başta işçiler gelmek üzere, ev emekçisi kadınlarımız gelmek üzere çalışan, mühendis, mimar kadınlarımız gelmek üzere listemizde yerlerini, layık oldukları yerlerini aldılar. Bu konuda en hassas uygulamayı yapan parti olan Halkın Kurtuluş Partisi Programı aynen şöyle diyor:

“Kafaları en çağdaş bilimle, demokratik ve laik kültürle donatılan kadınlarımız elbette sosyal hayatın her alanında aktif bir biçimde çalışmak isteyecek ve toplumda hak ettikleri yeri alacaklardır. Tabiî bu siyaset yapmayı da kendiliğinden içerir. Doğaldır ki bu alanda da erkeklerle yarışacaklardır. Böylelikle kurtarılmayı, yardım edilmeyi bekleyen ve uman zayıf, güvensiz insanlar olmaktan çıkacaklar, en insancıl ideoloji sahibi kurtarıcılar, topluma yön vericiler olacaklardır.”

İşte Partimizin Programından aldığımız güçten hareketle, milletvekilliğinde, 14 Mayıs seçimlerinde, 200 milletvekiliyle kadınlar da aday. Teşekkür ederiz.

***

600 milletvekilinden oluşan aday listemizi görmek için lütfen tıklayın:

HKP 14 Mayıs 2023-Aday Listesi

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz