Yaşanan İzmir Depremi Katliamından ve adım adım yaklaşan İstanbul Depreminde kaybedileceği öngörülen yüz binlerce candan sorumlu olan AKP’giller ve Yeni CHP’yi Kadıköy’de protesto ettik!

15.11.2020
430
A+
A-

Ülkemizin somut bir gerçekliği olan deprem konusunda, namuslu bilim insanları yıllardır uyarıyorlar, İstanbul’da ve İzmir’de şiddetli depremlerin olacağı ve buna karşı yerel yönetimlerin ve merkezi idarenin hazırlıklı olması gerektiğiyle ilgili uyarılar peş peşe geliyor.

Ama geçtiğimiz 30 Ekim’de İzmir Deprem Cinayetinde de görüldüğü gibi 18 yıldır devletin iktidar koltuğunu, tüm kamu kurumlarını işgal eden AKP’giller de, 1999 yılından bu yana 21 yıldır İzmir’de, bir süredir de başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin deprem riski taşıyan çeşitli illerindeki Belediyeleri elinde bulunduran Yeni CHP de bu  felaketlere karşı hiçbir tedbir almadı.

HKP İstanbul İl Örgütü olarak, adım adım gelen İstanbul deprem felaketi konusunda uyarıda bulunmak ve tedbir almayanlardan hesap sormak için Kadıköy’de Süreyya Operası önünde basın açıklaması gerçekleştirdik. Partimiz adına açıklamayı yapan HKP Merkez Komite üyesi Safiye Arslan, yaşanan bu deprem felaketlerinde Parababalarının ve onların temsilcisi olan iktidarların kâr ve rant hırsı uğruna on binlerce masum insanımızı yitirdiğimizi dile getirdi.

Açıklamanın devamında, İstanbul’da yaşanacağı söylenen feci depreme karşı tam çeyrek yüzyıldır hiçbir önlem alınmadığını, 70 Milyarı TL’yi aşkın Deprem Vergisinin dahi depreme hazırlık için kullanılmadığını ifade etti.

Büyük deprem felaketinin gerçekleşmesi durumunda İstanbul’un ve İstanbul Halkının yaşayacağı korkunç yıkımı, aylarca, yıllarca yaşanmaya devam edecek kâbus dolu günleri, somut örneklerle anlatan Safiye Aslan Yoldaş; Oysa 28 Ocak 2020 tarihinde (yani bu yılın başında) Küba’da 7,7 büyüklüğünde bir deprem oldu. Fakat hiç can kaybı yaşanmadı. Çünkü Küba’daki Komünist Parti önderliğindeki Halkın İktidarı, gerçekten halk iktidarıdır. Halkının güvenliğini, sağlığını, mutluluğunu, refahını ve eğitimini ve ülkesinin bağımsızlığını, onurunu savunmayı biricik görev edinmiştir kendisine.” dedi.

Sözlerinin devamında: “Devletler, hükümetler ve belediyeler de tıpkı askerlikteki komutanlar gibi, yaptıklarından da yapmadıklarından da sorumludurlar!..

“Bu insanlarımızın canlarından olmasının birincil sorumluları Parababaları iktidarlarıdır. Son 18 yıl için konuşmak gerekirse AKP iktidarıdır. İnsanlarımızın bir arayış içerisinde olmasından dolayı belediye seçimlerinde oy verdikleri ancak yaklaşan deprem felaketi karşısında göstermelik bir iki şovdan başka bir şey yapmayan Yeni CHP’li belediye başkanları, yetkilileridir.” diyen yoldaşımız, insanlarımızın daha güvenli, daha kaliteli, daha onurlu bir yaşam sürmelerinin ancak Devrimci Demokratik Halk İktidarıyla, bu iktidarın halkımıza armağan edeceği Sosyalizmle mümkün olacağını belirtti.

“Deprem Değil, Önlemsizlik Öldürür”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek”, “Deprem Vergisi Önlem İçin Harcansın”, “Depreme Bütçe, Halka Güvence”, sloganları eşliğindeki basın açıklamamızı, halkımızı mücadeleye davet ederek sonlandırdık.

15 Kasım 2020

İstanbul’dan Kurtuluş Partililer

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz