Türkan Bayyar Yoldaş’ımızı, bedence aramızdan ayrılışının birinci yılında mezarı başında andık

05.01.2024
29
A+
A-

Tam bir yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladık Türkan Bayyar Yoldaş’ımızı. Partimize, İdeolojimize, önderliğimize olan inancını hiçbir zaman kaybetmedi. Ve bu sevgisini, inancını, kararlılığını son nefesine kadar da korudu. O nedenledir ki kaybı bedencedir. O nedenledir ki anısı İkinci Kurtuluş Savaşı’mızı zafere ulaştırıncaya kadar mücadelemizde yaşamaya devam edecek.

12 Eylül Faşist Diktatörlüğünün en azgın dönemlerinde bile sevgili Yoldaşlarını saklayan bir Yoldaş’ımızdı Türkan Ablamız. İşte o nedenledir ki Yoldaş’ımız, Ablamız unutulmayacak, unutturulmayacak.

Partimizin örgütlenme çalışmalarında İl/İlçe yöneticiliklerini ikirciksiz kabul eden bir Yoldaş’ımızdı Eğitim Emekçisi Türkan Ablamız. İşte o nedenledir ki Devrim Mücadelesine katkı koyan bir komünist olarak anılacak.

Türkan Bayyar Yoldaş Ölümsüzdür!

Devrim Şehitleri Ölümsüzdür!

Mezarı başında Ankara İl Başkanı Sait Kıran Yoldaş’ımız ve Türkan Ablamızın sevgili eşi, Yoldaş’ı Genel Başkan Yardımcımız Metin Bayyar Yoldaş’ımızın yaptığı konuşmalar:

Sait Kıran: Bir yıl önce bugün Türkan Ablamızı, Türkan Yoldaş’ımızı sonsuzluğa uğurladık. O bir Eğitim Emekçisiydi, ömrünün büyük bir kısmını genç çocuklarımızın eğitimine harcamıştı. Bir devrimciydi, bir anneydi. Son nefesine kadar komünist olarak yaşadı, komünist olarak öldü. Öldüğü gün itibarıyla da Partimizin Eskişehir/Mihalıççık İlçe Başkanıydı. En son o görevi yürütüyordu.

12 Eylül’den hemen sonra hareketimizle tanışmış, o günden son nefesini verdiği tarihe kadar örgütlü saflarda mücadele yürütmüş bir Yoldaş’ımızdı. Genel Başkanımızın hep söylediği gibi, “Dünyaya insan olarak gelir herkes fakat herkes insan olarak bu dünyadan sonsuzluğa göçmez.” Nadir insanlar, insan olarak geldikleri bu dünyadan, insan olarak son nefesini verirler. Türkan Ablamız, Türkan Yoldaş’ımız da bu insanlardan. İnsan olarak geldiği bu dünyadan, son nefesine kadar insan olmanın hakkını verdi, insan olmanın gereğini yaptı, mücadelesini verdi ve insan olarak aramızdan sonsuzluğa uğurlandı.

Kendisi Halkın Kurtuluş Partisi’nin mücadelesinde, devrim mücadelesinde sonsuza kadar yaşamaya devam edecek.

Türkan Bayyar Yoldaş ölümsüzdür. Şimdi hepinizi Türkan Bayyar Yoldaş nezdinde, tüm devrim şehitleri için saygı duruşuna davet ediyorum.

Metin Bayyar: Devrimci Hareketimizle ilk tanıştığımız dönemden partileşme sürecine kadar Devrimci Hareketimizin içerisinde hiç ikirciksiz, mücadelemize katılmıştı. Mücadelesinde yılgınlığa yer vermedi, eşi olarak benim önümde engel olmadı aksine teşvik etmişti.

Kıvılcımlı Ustamız’ın anma etkinliklerinde, 1 Mayıs eylemlerimizde yer aldı. Mahallemizde insanlarla ilişkisinde olsun, Yoldaşlarla olan ilişkilerinde olsun herkesi sıcak bir sevgiyle kucaklamış biriydi. O yönüyle eşim olmasına rağmen aynı zamanda da Yoldaş’ım gibi davranmıştır.

Fazla söze gerek yok. Genel Başkan’ımızın mezar başında söylemiş olduğu, şimdi Sait’in de bahsettiği gibi, ölümünden, fiziki olarak bu dünyadan ayrılmasından daha çok bizlerin anılarında yaşamasına neden olan, arkasında bıraktığı anıları, yaptığı işleri, sıcak ilişkileri, sevecenliği ve yaptığı işlerdir. Asıl olan arkanızda bıraktığınız iyi şeylerdir. Türkan da bu iyi şeyleri bırakan Yoldaşlarımızdan biriydi.

Pankreas Kanseri gibi çok ölümcül, kurtuluşu olmayan bir hastalığa direndi. Biliyorsunuz bizim Yoldaşlarımızdan bir kısmını 3,5- 4 ay içerisinde alıverdi o hastalık. Gözü kör olsun bu hastalığın ama Türkan 2,5 seneye yakın, 2020’nin Eylül’ünden 2023’ün Ocak ayına kadar mücadele etti. Bu mücadelenin özünde de iki tane torunu ona moral kaynağı oldu.

5 Ocak 2024

HKP Ankara İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz