TÜRGEV’in peşkeşleri AİHM’e taşındı

10.11.2016
567
A+
A-

AKP’giller’in Kaçaksaraylı reisinin kızı Esra Albayrak ve oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) resmi kurumlar ve belediyeler tarafından peşkeş çekilen kamu arazileri ile ilgili tüm sorumlular hakkında yaptığımız suç duyurularına karşı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “işlemden Kaldırma Kararı” vermesi üzerine Anayasa Mahkemesi’ne gitmiştik.
Geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi ise “kişi bakımından yetkisizlik” kararı vererek başvurumuzu reddetmişti. İşte Türkiye’deki hukuk yollarının tükenmesi üzerine bu sefer konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürdük. 09.11.2016 tarihli başvurumuzda daha önce Konya’da da benzer bir suç duyurusunda bulunduğumuzu; Konya Valiliği’nin bu suç duyurusuna karşılık olarak TÜRGEV’den 5 bin TL. Ecr-i Misil bedeli alınmasına karar verdiğini, ancak İstanbul’daki suç duyurularımıza karşın “İşlemden Kaldırma Kararı” verildiğini, bunun da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin Etkili Başvuru Hakkını (m.13), Adil Yargılanma Hakkının (m.6) ve Dernek Kurma ve Toplantı Özgürlüğü (m.11) maddelerinin ihlali anlamına geldiğini belirttik.
Ayrıca başvuruda “…Milyonlarca vatandaşı açlık ve yoksulluk sınırları altında yaşayan bir ülkede tüm vatandaşları ilgilendiren ve akıllara sığmayan yolsuzlukların yapıldığı ve ülke ekonomisini ciddi şekilde etkilediği iddia edilen bir olayda müvekkil Parti üyelerinin de zarar gördüğü aşikardır. Nitekim müvekkil parti üyeleri ağırlıklı olarak işçi, emekçi insanlardan oluş” tuğundan bahisle Anayasa Mahkemesi’nin “kişi yönünden yetkisizlik” kararını çürüttük.
AKPgillerin tüm yolsuzluklarına, vurgunlarına, zulümlerine karşı mücadelemiz sürecektir. Eninde sonunda yaptıklarının hesabını vereceklerdir! 09.11.2016

Halkçı Hukukçular

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz