Tokat Turhal Çaylı Köyünde doğa katliamına izin vermeyeceğiz!

13.06.2022
393
A+
A-

Tokat’ın Turhal İlçesine bağlı Çaylı Köyünde taş ocağı açmak için ağaç ve doğa kıyımı yapılmasına karşı Partimiz yöneticilerinin de içinde olduğu Çaylı Çevre Komisyonunun başlattığı taş ocağı karşıtı mücadele sürüyor.

Bilindiği üzere AKP’li Turhal Belediyesi, Çaylı köyü Eğertepe mevkiinde hiçbir yasal izin dahi çıkmadan taş ocağı açmak için girişimlere başlamıştı. Bunun üzerine Çaylı köyünden olan Partimiz yöneticileri, köy halkı ve muhtarlık ile birlikte olaya müdahale etmiş ve bu aşamada çalışmalar durmuştu. Köy halkı kurulan komisyon önderliğinde ulusal basında da yer aldığı üzere konu ile ilgili Eğertepe mevkiinde ve Turhal Belediyesi önünde eylemler yapmıştı.

Doğası, ormanları ve doğal alanı bakımından ülkemizin birçok yeri gibi benzeri bulunmaz olan bu topraklar da ne yazık ki şimdi AKP’giller’in ve Parababalarının kâr hırsı yüzünden yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Gözlerini kâr hırsı bürüyen Parababaları, doğayı ve hayvanları yok edecek bu katliam projesini yalanlarla gizlemişlerdir.

Projenin yapımını üstlenen Turhal Belediyesi, ÇED sürecinden kaçabilmek ve taş ocağı yapmak istedikleri bölgede yaşayan köylülere bilgi vermemek için bilimsel araştırmalara göre yılda en az 410.000 ton malzeme çıkarılacak olan bu bölgeye proje tanıtım dosyası isimli raporda yönetmelikte belirtilen sınır değer 400.000 ton aşılmasın ve “ÇED GEREKLİDİR” kararı çıkmasın diye 390.000 ton yazmışlardır.

Bunun sebebi şudur:

Eğer ki taş ocağı yapılacak alandan 400.000 ton ve üzerinde malzeme çıkarılması gerekiyorsa kanunlara göre burada ÇED yani çevresel etki değerlendirmesi raporu oluşturulmalı, bölgede yaşayan insanlarla bilgilendirme toplantıları yapılmalı ve şeffaf bir süreç yürütülmelidir. İşte AKP’giller ve Parababaları tam da bu yüzden yapılacak taş ocağı alanından yılda 390.000 ton malzeme çıkarılacaktır diye gerçeklerden uzak bir rapor hazırlamış ve böylece ÇED sürecinden kurtulmayı planlamıştır.

Parti yöneticilerimiz konuyu derinlemesine araştırdıklarında AKP’nin akçeli işleri ile karşılaşmıştırlar. AKP’li Turhal Belediyesi 1 yılı aşkın bir süre önce ana faaliyeti kaldırım taşları vb. gibi taşlar üretmek olan bir inşaat şirketinin hisselerini satın almış, Belediye Başkanını tek yetkili kılmış ve bu şirketle mermer fuarlarına katılıp basına bu taşları pazarlayacağına dair röportajlar bile vermeye başlamışlardır.

Bu düzenbazlığın başından itibaren farkında olan Partimiz konu ile ilgili suç duyurusunda bulunmuş, yöneticilerimiz ise bu gerçek dışı bilgilerden oluşan rapor sonucu verilen “ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR” kararına karşı Tokat İdare Mahkemesinde dava açmış ve sürecin takipçisi olmuştur.

6 Haziran Pazartesi günü Partimiz yöneticilerinin “ÇED Gerekli Değildir” kararına karşı açmış olduğu davada bilirkişi incelemesi de yapılmıştır. Bu incelemeye Çaylı köyü sakinlerinin yanı sıra partimiz avukatı, üyeleri ve yöneticileri de katıldı. Bilirkişilere Partimiz yöneticileri, Avukatları, Köy muhtarı ve Avukatı, proje tanıtım dosyasında bulunan birçok çelişkiyi kanıtları ile sundu. Taş ocağı yapılmak istenen bölgedeki tarım alanlarını, sulak alanları, hayvanların otladığı alanları, köylü halkın yaşadığı evleri gezdirdi. Taş ocağı yapılacak alana kadar yakın bu yerleşimlerin ve doğal arazilerin olması sonucunda eğer ki bilirkişiler raporlarını bilim ışığında yaparlarsa “ÇED GEREKLİDİR” kararının çıkması için hiçbir engel yoktur.

AKP’giller’in ve onların yandaşı olan her türlü şirketin ülkemizin kıymetli doğasına karşı ne kadar büyük kötülükler yaptığı gün gibi ortadadır. AKP’giller daha birkaç sene önce aynı şimdi Tokat’ta giriştikleri doğa katliamında olduğu gibi Kaz Dağlarımız için de böyle bir katliama girişmişlerdi. Ancak halkımızın Kaz Dağlarımıza sahip çıkması sonucunda vazgeçmek zorunda kalmışlardı. İşte şimdiki hedefimiz de Tokat Turhal Çaylı Köyünde yapılacak bu çevre katliamının önüne geçmek için mücadele etmektir. Doğamızı, çevremizi, yaşam alanlarımızı korumaktır.

İşte tüm bu nedenlerle Halkın Kurtuluş Partisi olarak Parti Program ve Tüzüğümüzün “Çevreye ve Doğaya Saygı” maddesi gereğince de bu doğa katliamına karşı mücadeleye Çaylı köylüleriyle beraber girdik. Bizim mücadelemiz cennet ülkemizin bir avuç Parababası tarafından yok edilmesine karşı verilen bir mücadeledir. Bizim mücadelemiz geleceğimiz olan çocuklarımıza daha yaşanılabilir dünya bırakma mücadelesidir. Biliyoruz ki eninde sonunda halkın adaleti gerçekleşecek ve cennet ülkemizi cehenneme çeviren Parababaları düzeni son bulacaktır.

13 Haziran 2022

Çaylı Köyünden

Kurtuluş Partililer

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz