Sefalet Ücreti değil, insanca yaşanacak bir Asgari Ücret istiyoruz!

03.06.2023
173
A+
A-

Temmuz ayında geçerli olacak yeni bir Asgari Ücret artışı konuşulmaya başlandı. AKP’giller’in uyguladığı ekonomik politikalar nedeniyle, yılda bir kez açıklanan Asgari Ücret, artık Ocak ve Temmuz aylarında açıklanır hale geldi. 2022 Aralık ayında 2023 yılı için açıklanan Asgari Ücret, net 8 bin 506 TL olarak belirlenmişti AKP’giller’in Reisi tarafından astronomik bir artış gibi gösterilen bu Asgari Ücret, reel anlamda enflasyondan kaynaklı hemen kuşa dönmüştü.

Aslında her ne kadar teknik olarak adı Asgari Ücret olsa da, bu ücret asgari olmaktan çıkmış, ortalama işçi ücreti haline gelmiştir. Asgari Ücret civarında ücret alanların sayısı yaklaşık 9,5 milyondur. Dolayısıyla saptanan ücret Asgari değil, Ortalama ücrettir. Asgari Ücret neredeyse tüm toplumun ücreti haline gelmiştir. Buna bağlı olarak emeklilerimiz de düşük ücretlere mahkûm edilmiştir.

Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi BİSAM, Nisan 2023’e ait “Açlık-Yoksulluk Araştırması”nda dört kişilik bir ailenin Açlık Sınırının 9 bin 814 liraya, Yoksulluk Sınırının ise 33 bin 948 liraya ulaştığını açıkladı.

Yine Türk-İş, 2023 Mayıs ayı Açlık Sınırını 10 bin 362, yoksulluk sınırıysa 33 bin 752 olarak açıkladı. Bu rakamları her ay düzenli bir şekilde açıklayan ve Asgari Ücret Tespit Komisyonunda işçi tarafını temsilen aynı Türk-İş gerekli mücadeleyi ne masada ne de sahada gösteriyor.

İçinde bulunduğumuz sendikalar faciasında sarı sendikalar, İşçi Sınıfının gerçek bir örgütlülüğe sahip olmamasından da faydalanarak; kimseyle karşı karşıya gelmeden, bol maaşlı koltuklarını koruma derdindeler. Üyeleri için mücadele etmek gibi bir dertleri yoktur ne yazık ki. Bu nedenledir ki, bugüne kadar DİSK de dahil olmak üzere Temmuz ayı için Asgari Ücret önerisini açıklayan bir işçi konfederasyonu olmadı. Buna karşı mücadele de göstermiyorlar.

 

Değerli Halkımız;

Bu dönem AKP’giller yeni bir aldatmaca yöntemi bulmuştur. Asgari Ücretin 500 Dolar bazına getirileceği söylemiyle Asgari Ücretlilerin dövizin yükselmesine karşı korunacağı algısı yaratmak istemektedir AKP’giller. Ne olursa olsun, sonuçta çocuklara bayram harçlığı verir gibi Asgari Ücretli İşçi Sınıfımızı bir kez daha açlığa mahkûm edecekleri ücret belirleyeceklerdir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Tüketici Fiyat Endeksinin 2023 Nisan ayında yüzde 2,39 arttığını, yıllık bazda enflasyonun yüzde 43,68 olduğunu açıkladı.

Gerçekler ortada…

Namuslu ekonomist ve akademisyenlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG)’a göre ise Tüketici Fiyat Endeksi Nisan ayında yüzde 4,86 artmış, yıllık enflasyon ise yüzde 105,19 olarak gerçekleşmiştir.

Bir tarafta AKP’giller’in baskısı altında enflasyonu yüzde 43,68 olarak açıklayan TÜİK var. Diğer yanda namuslu-bağımsız ekonomist ve akademisyenlerin oluşturduğu ENAG enflasyonu yüzde 105,34 olarak açıklıyor.

Şimdi halkımıza soruyoruz:

Sizin yaşadığınız enflasyon hangisi?

Hangi açıklama günümüz yaşam koşullarına ve sizin ekonomik koşullarınıza uyuyor?

 

Değerli Halkımız;

Açlık ve yoksulluk rakamları da gösteriyor ki halkımız, işsizlik ve pahalılık cehenneminde her gün biraz daha fazla yanmaktadır. Bugün gıda fiyatlarındaki yüksek artıştan kaynaklı her 4 çocuktan biri okula aç gidiyor. Yetersiz beslenmeden kaynaklı çocuklarda gelişim bozuklukları artmaktadır. Akaryakıt, elektrik, doğalgaz, gıda, giyim, vergi ve harçlara, yani iğneden ipliğe her gün yeni zamlar geliyor.   Kiralardaki artış, artık normal geliri olan bir vatandaşı bile oldukça zorlamaktadır. Bu pahalılık cehenneminde emekliler, memurlar, işçiler, öğrenciler inim inim inlemektedir. AKP’giller’in seçim sonuçlarıyla birlikte daha fazla zam yapacakları bilinen ve beklenen bir durumdur.

 

Değerli Halkımız;

İşte biz Halkın Kurtuluş Partililer, Gerçek Vatanseverler olarak halkımızın bu yoksulluk ve pahalılık cehenneminden kurtulup refah içerisinde yaşaması için mücadele eden tek partiyiz.

HKP Programı’nda; “Asgari Ücret; Normal Geçim Endeksinden aşağı düşmeyecek. Normal geçim endeksi de üretimimizin verimindeki artışa paralel olarak yükseltilecek”, denir.

Bu rakam, “Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen ‘yoksulluk sınırı’dır.”

Yani yukarıda aktardığımız birçok araştırmaya göre de bugünkü ortalama rakam; 33.752,00 Türk Lirasıdır.

Dolayısıyla da 2023 yılı Temmuz ayında geçerli olmak üzere belirlenecek Asgari Ücret, dört kişilik bir ailenin Asgari Geçim Endeksinden aşağı olmamalıdır: En az 33.752,00 lira OLMALIDIR!

Gün Gelecek, Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek!

Sefalet Ücreti Değil, İnsanca Yaşam Ücreti!

İşsizliğe, Pahalılığa, Zamma, Zulme Son!

Kahrolsun Parababaları Düzeni!

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

3 Haziran 2023

HKP Merkezi İşçi Örgütleri Komitesi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz