Saray da, ABD Büyükelçiliği İnşaatı da kaçaktır, yıkılmalıdır!

31.08.2020
728
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) olarak, Ankara’nın Çukurambar Malcolm X Sokağı üzerinde bulunan ve kaçak olduğu mahkeme kararlarıyla kesinleşen ABD Büyükelçiliği İnşaatı önünde eylem yaptık.

Eylemde, “Emperyalist ABD’nin Kaçak Büyükelçilik Binası Yıkılsın!” yazılı pankartımız ve Mustafa Kemal’in kalpaklı resminin ve sözlerinin bulunduğu; “Bağımsızlık Benim Karakterimdir”, “Emperyalistler, İşbirlikçiler, Geldikleri Gibi Gidecekler” yazılı bayraklarımızı açtık.

“Kaçak konumdadır ve yıkılması gerekir”

Açıklamamızı Genel Sekreter Yardımcımız ve Ankara İl Başkanı’mız Av. Sait Kıran gerçekleştirdi.

Kıran açıklamasında; “Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından verilen 2016/4419 sayılı kararla birlikte Atatürk Orman Çiftliği’nde çıkan bütün yapılaşmaların kaçak olduğu yargı kararı ile kesinleşmiştir. Bugün Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı da ABD Büyükelçiliği de Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu kararı karşısında artık kaçak konumundadır ve yıkılması gerekir. Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu çerçevede Tarım ve Orman Bakanlığı’na, Ankara Valiliği’ne ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na yazılı başvuruda bulunarak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun kararı gereğinin yerine getirilmesini, verilen inşaat ruhsatlarının iptal edilmesini ve bu kaçak yapıların derhal yıkılmasını talep ettik. Halkın Kurtuluş Partisi olarak bunun takipçisi olacağız” ifadelerine yer verdi.

“Atatürk Orman Çiftliği bir takım hukuki oyunlarla birilerine peşkeş çekiliyor”

Sait Kıran, “Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal’in halkımıza hediye ettiği Atatürk Orman Çiftliği’nin bir takım hukuki oyunlarla, hukuka karşı hilelerle birilerine peşkeş çekilmesine baştan itibaren karşı çıktık. Mücadele ettik, mücadele etmeye devam edeceğiz. Atatürk Orman Çiftliği Mustafa Kemal’in tahsis ederken öngördüğü gibi tarımımızın daha da geliştirilmesi için halkımızın gezi alanı, mesire alanı olarak kullanılmak için yeniden düzenlenmeli ve tahsis edilmelidir. Bütün kaçak yapılar derhal yıkılmalıdır” dedi.

“Bu yapıların inşa edilmesi Anayasa’ya aykırıdır”

Kıran, “Gelinen aşamada Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu kararı karşısında SİT Alanı vasfı taşıyan Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerinde kamu hizmet yapısı olsa bile söz konusu yapıların yapılamayacağı net olarak açığa kavuşmuştur. Bu yapıların inşa edilmesi başta Anayasa’nın 44, 45, 63 ve 169’uncu maddelerine aykırıdır. Ayrıca Türkiye’nin 2003 yılında onaylayarak (4881 sayılı yasa) taraf olduğu 2000 tarihli Avrupa Peyzaj Sözleşmesi’nin 5. maddesine de aykırıdır bu yapılar.  Bu sözleşmeye göre taraf ülkeler yasalarında, peyzajları, insanların çevrelerinin önemli parçası olarak tanır ve ortak olarak paylaşılan kültürel ve doğal mirasın çeşitliliğinin bir ifadesi ve insanların kimliklerinin bir esası olarak, kabul eder” ifadelerine yer verdi.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesine, Ankara Valiliğine, Tarım ve Orman Bakanlığına Başvurduk

İl Başkanı’mız Av. Sait Kıran, “Bu nedenle söz konusu arazi üzerinde mevcut Cumhurbaşkanlığı Hizmet Binası ve ABD Büyükelçiliği adı altındaki yapılaşmaların yasaya aykırı birer kaçak yapı olduğu artık Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu Kararı ile tescillenmiştir.

Bu hukuka aykırı yapıların ortadan kaldırılması için Halkın Kurtuluş Partisi olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Valiliği ve Tarım ve Orman Bakanlığına yazılı olarak başvurulmuştur. Bu kurumlar, yasaların kendilerine vermiş olduğu sorumluluk ve görev gereğince yargı kararlarını uygulamak ve hukuksuzluğa son vermek zorundadırlar” dedi. 31.08.2020

HKP Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz