Şanlı 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’mizin 54’üncü Yılını Gebze’de Kutladık

14.06.2024
16
A+
A-

 

 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Direnişi Yol Göstermeye Devam Ediyor!                                      

Gebze İlçe Örgütü olarak, 15 Haziran 1970 sabahı Gebze’den başlayan Şanlı 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin 54’üncü yıldönümünde Gebze Tarihi Çeşme önünde eylem yaptık.

27 Mayıs 1960 Politik Devrimi ve devamında gelen 1961 Anayasası ile Türkiye İşçi Sınıfının örgütlenmesinin önü açılmış, İşçi Sınıfının mücadele örgütü DİSK kurulmuştu. DİSK’in üye sayısı 3 yılda yüzbinlere ulaşmıştı. Bu durumdan korkuya kapılan yerli yabancı Parababaları, hükümet aracılığıyla DİSK’i kapatma hazırlıklarına başladılar. Dönemin Adalet Partili Çalışma Bakanı Seyfi Öztürk, Türk-İş’in Erzurum’da yapılan kongresinde “Yakında DİSK’in çanına ot tıkayacağız” diyerek DİSK’e yönelik operasyonun sinyallerini veriyordu.

Parababalarının Anayasayı çiğneme pahasına DİSK’i kapatma girişimine karşı, İşçi Sınıfımız “Anayasa Çiğnenemez!”, “DİSK Kapatılamaz!” sloganlarıyla direnişe geçtiler.

Şanlı İşçi Direnişi’nin 54’üncü yılında yaptığımız eylemde basın açıklamasını Gebze İlçe Örgütü İşçi Komitesi Üyesi Kemal Kurt Yoldaş yaptı. Eylemde, “Yaşasın 15-16 Haziran Şanlı İşçi Direnişi’miz!” yazılı pankart açtık.

Açıklama sırasında sık sık “Yaşasın 15-16 Haziran Direnişi’miz!”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız!”,  “AKP İşsizlik, Pahalılık, Zam, Zulüm Demektir!”, “Gün Gelecek Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek!” ve “Örgütsüz Halk Köle Halktır, Örgütlü Halk Yenilmez!” sloganlarını attık.

Kemal Yoldaşımız basın açıklamasında; “15 Haziran 1970 sabahı başlayan bu büyük İşçi Direnişine 150 bine yakın işçi kardeşimiz katılmıştır. İşçiler İzmit ve Gebze’den, Kadıköy’e, Levent’ten Mecidiyeköy ve Taksim’e, Bakırköy’den, Topkapı ve Edirnekapı’ya kadar yürüdüler. Öyle ki İstanbul’un iki yakasındaki işçilerin bir araya gelememesi için vapur seferleri bile iptal edildi; Galata Köprüsü tarihinde ilk defa açılarak geçişe kapatıldı.

15-16 Haziran 1970 Direnişi’nin en ön saflarında, ‘Başta İşçi Sınıfımız gelmek üzere’ sözünü şiar edinen, Direniş’in örgütlenmesi için oluşturulan Direniş Komitelerinde de yer alan Genel Başkanımız Sayın Nurullah Efe Ankut da vardı. İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği (İPSD) yöneticileri, İPSD üyeleri de vardı. 15-16 Haziran Şanlı İşçi Direnişi’nde üç işçi kardeşimiz; Mehmet Gıdak, Yaşar Yıldırım ve Mustafa Bayram polis kurşunuyla şehit oldular,” dedi.

“AKP İktidarında İşçi Sınıfımız ölümlerden ölüm beğenmektedir”, diyen Kurt, sözlerini şöyle tamamladı:

“İşsizlik ve Pahalılık her geçen gün artmakta, çalışanların alım gücü her geçen gün düşmektedir. Sendikal örgütlenme dibe vurmuş durumdadır. Kayıtlı işçi sayısına göre sendikalı işçi sayısı oldukça düşük seviyededir. Grev yasakları, 3-5 yıl süren sendikal yetki davaları, sendikada örgütlenmek istenen işçilerin derhal işten çıkarılması her geçen gün artmaktadır. Bütün bu sorunlardan kurtulmanın tek yolu Halkın kurtuluş Partisi’nde örgütlenmekten ve birlikte mücadele etmekten geçer. Bizler Türkiye’nin Eneski Sosyalistleri, Halkın Kurtuluş Partilileri olarak, Şanlı 15-16 Haziran Direnişi’nde olduğu gibi, aynı kararlılıkla ve inançla mücadeleye devam ediyoruz. Çok iyi biliyoruz ki başta İşçi Sınıfımız olmak üzere Emekçi Halkımızın hür, mutlu, güçlü bir ülkede yaşaması ancak Demokratik Halk Devrimi ile mümkündür, biz de onu kuracağız.”

Eylemimiz sloganlarla son buldu.

Gebze İlçe Örgütü

13.06.2024

 

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz