Sancaktepe İlçemizde, “Cumhuriyet’in 100’üncü yılında, Sığınmacı adlı 13 milyon İşgalci meselesi” konulu bir söyleşi yaptık

23.12.2023
19
A+
A-

Sancaktepe İlçe Örgütümüzde, “Cumhuriyet’in 100’üncü yılında, Sığınmacı adlı 13 milyon İşgalci meselesi” konulu bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşide konuşmacı olarak İstanbul İl Yöneticimiz Av. Doğan Çıngı yer aldı.

Çıngı, konuşmasına başlarken istilacı konusuna değinmeden önce, Cumhuriyet’imizin kuruluşundan bugüne yani 100’üncü yılına kadar hangi süreçlerden geçtiğini dinleyicilere aktardı.

Çıngı konuşmasının devamında şunları söyledi: “Mustafa Kemal önderliğindeki Birinci Kuvayimilliyeci Atalarımızın kanları ve cesaretleri sonucu kurulan Laik Cumhuriyet, geçtiğimiz 29 Ekim itibari ile 100’üncü yaşına girdi. Ancak önemli bir gerçeği belirtmeliyiz ki atalarımızın kurduğu Laik Cumhuriyet, bugün AKP iktidarının 20 yıllık iktidarı sürecinde sadece ismen ve dıştan bir kabuk olarak varlığını sürdürür oldu. Gerçekte ise “İkili Devlet” diye adlandırdığımız bir yapıya büründü.. Bu “İkili Devlet” de bir, “Norm Devleti” dediğimiz, dışardan bakınca hâlâ Cumhuriyet yasalarının, Laikliğin sadece kanunlarda var olduğu bir devlet. İki, Tayyipgiller’in Faşist Din Devleti. Bu Ortaçağcı Faşist Din Devleti şu anda devletin tüm kademelerinde yer edinmiştir. Yani özetçe, birincisi, “Anayasasının karikatürleştirildiği, kolu kanadı kırık, iler tutar yanı kalmamış bir Norm Devleti., ikincisiyse, Tayyipgiller’in Kaçak Saray merkezli, Ortaçağcı Faşist Din Devletidir”

Bu ikincisi, Anayasa babayasa, kanun manun, hak hukuk, adalet tanımaz…

Çünkü bu Devletin dayandığı sosyal sınıf olan Antika Tefeci-Bezirgân Sermaye Sınıfının, topluma olumlu anlamda hiçbir katkısı yoktur. Bu sınıf asalak, sömürgen, kamu malıyla beslenen, üreticilerle tüketiciler arasında aracılık ederek onların kanlarını kurutan, haraca bağlayan, toplum kanseri bir sınıftır.”

Cumhuriyet’imizin hangi süreçlerden geçerek şu anki duruma düşürüldüğünü aktaran Çıngı, AKP’yi kimlerin, nasıl kurduğunu, kuruluş süreçlerini ve ABD’nin bu süreçlerdeki rolünü kanıtlarıyla beraber dinleyicilerle paylaştı. Ortadoğu’daki gelişmeler, Suriye İç Savaşı, Taliban, El Kaide, IŞİD, ÖSO konularına değinen Çıngı, ABD Emperyalizmi ile beraber AKP’giller’in bunlarla nasıl işbirliği içerisinde hareket ettiğini açıkladı. Av. Doğan Çıngı, mülteci meselesine olan bakış açımızı kısaca şu şekilde aktardı:

Ne demiştir defalarca Tayyip?

“Suriye konusunu bir dış mesele olarak, bir dış sorun olarak görmüyoruz. Suriye meselesi bizim bir iç meselemizdir.”

İşte bütün bu anlayış açıkça savaş suçu oluşturur.

Yukarıda neyi açıkladık Sayın dinleyiciler?

Ne mülteci, ne göçmen ne de sığınmacı kelimeleri anlam olarak, bugün Türkiye’ye artık sadece Suriye’den de değil Afganistan, Pakistan ve diğer Arap ülkelerinden gelen milyonlarca insan topluluklarını karşılamaz. Çünkü bunlar sadece hukuki karşılığı olan terimler değil aynı zamanda hukuki yaptırımı olan terimlerdir. Eğer ki bir kişi mülteci, göçmen veya sığınmacı olarak ülkemiz topraklarına girdiyse ki burada belirtelim bu kişiler yasal yollarla girmelidir, kaçak şekilde değil, bu kişilere bulundukları topluluğu belirten ve ülkede yasal bir şekilde kalmalarını sağlayan belirli kimlikler verilir. Bu kimlikleri almak için de, Türk Kanunlarının belirlediği şartları sağlayacak olan kişiler gerekir.

Ancak bugün ülkemize giren milyonlarca insan topluluğuna bakınca yasal ve olması gereken bir durum mu görüyoruz?

Hayır, tam tersine bir istila görüyoruz. Bugün herhangi bir sebep bildirmeden binlerce istilacı, artık sadece ismi kalmış sınırlarımızdan elini kolunu sallayarak geçmekte ve bunlara karşı bir yaptırım da uygulanmamaktadır. Sınırların kontrolünü sağlaması gereken Türk Ordusu bu durumu izlemektedir. Ancak bu durumun sebebi ise AKP’giller İktidarıdır. AKP’giller İktidarı orduyu tamamen emirleri altına aldıkları için askere, “gelenlere karışmayacaksınız, içeri rahatça girecekler” emrini vermiş böylece bu duruma tepki koyması gereken Türk Ordusunun da elini kolunu bağlamıştır.

Peki, AKP’giller ve onun Reisi Tayyip Erdoğan’ın 13 milyonu geçkin bu istilacıları ülkemize sokmaktaki amacı nedir?

Burada temel olarak iki ana amaçtan bahsedebiliriz. İlki yukarıda anlattığımız Bop’un yani Büyük Ortadoğu Projesinin Türkiye’de hayata geçirilmesini sağlamaktır. Unutulmasın ki Tayyip Erdoğan “Ben BOP’un Eşbaşkanıyım”, diye övünen biridir. Ve milyonlarca istilacının ülkemize girişine izin vererek Türk’ü Türk toprağı üstünde azınlık durumuna düşürerek BOP’un uygulanmasını sağlamaya çalışmaktadır.

İkinci olarak da AKP’giller İktidarı ve Tayyip Erdoğan, Tefeci – Bezirgân dediğimiz, üretimle hiç ilişkisi olmayan antika bir tabakadan geldikleri ve onların görüşlerini temsil ettikleri için ümmetçi, Ortaçağcı gerici bir düşünce ve kafa yapısına sahiptirler. Bunun sonucunda Mustafa Kemal’in ve Birinci Kuvayimilliyeci Atalarımızın kurmuş olduğu Laik Cumhuriyet’e düşmandırlar. İşte o yüzden Ortadoğu’dan gelen bu milyonlarca insan topluluklarına ülkemizin kapılarını sonuna kadar açmışlardır. Çünkü gelen bu insanların çoğu Laik toplum yapısı ile uzaktan yakından bağı olmayan, Ortaçağcı, gerici kafa yapısına sahip insan kitleleridir. Bu durumda, AKP’giller için bu kitleler, onların Laikliğe karşı verdikleri hilafet kurma savaşında BOP’un askeri konumundadır. Türk ve Kürt Halkından bu konuda bulamayacakları desteği, işte tek bir soru sormadan ülkemize soktukları bu milyonlar tarafından bulacaklardır. Ağızlarından düşmeyen “Ensar” kelimesi saf ve temiz inançlı Müslümanları kandırmaktan ibarettir.”

“Kaçkın” sorununun, halkımızın sırtına binen işsizlik yükünü katmerlendirdiğini belirten Çıngı, sorunun çözümü için; Başta Suriye ve Türkiye Devleti’nin bir araya gelerek aralarından suçsuz olanlarını, herhangi bir insana veya insanlığa zarar vermemiş olanlarını, ülkelerine en sağlıklı, en insancıl ve en vicdanlı şartlarda gönderilmesi gerektiğini, suç işlemiş, savaş suçu işlemiş, emperyalizmle bilinçli şekilde el ele çalışanlarını ise cezalarının çektirilmesi amacıyla yine geldikleri ülkelere geri gönderilmesi gerektiğini belirtti.

Etkinliğimiz dinleyicilerin söz alması ve yapılan sohbet sonrasında sona erdi.

23 Aralık 2023

HKP Sancaktepe İlçe Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz