Partimiz, PTT’deki vurgunların peşini bırakmıyor!

15.03.2022
312
A+
A-

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü, Bakanlar ile Bakan Yardımcıları, PTT Genel Müdürleri ve PTT Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunduk

Genel Başkanımız Nurullah (Ankut) Efe, 31 Mayıs 2015 tarihinde TRT’de yapmış olduğu seçim konuşmasında “Halkımıza sözümüzdür: Hırsızlar İmparatorluğu’nu yıkacağız. Hırsızlarsa nereye giderlerse gitsinler, nereye çıkarlarsa çıksınlar sonunda mutlaka çelik bilezikle tanışacaklar. Tarihe de ‘vurguncu, ‘halk düşmanı’, ‘ABD işbirlikçisi hainler’ olarak yazılacaktır”, demişti.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak AKP’giller’in işlemiş oldukları vurgunları, yolsuzlukları, talanları bir bir Tarihe not düşüyoruz ve kayıt altına aldırıyoruz. Çünkü biliyoruz, o büyük gün geldiğinde başta AKP’giller’in Kaçak Saraylı Reis’leri olmak üzere tüm il-ilçe örgütü yöneticileri, bakanları, müdürleri; işledikleri tüm suçların hesabını verecek.

Kamunun en önemli kuruluşlarını bünyesinde bulunduran Türkiye Varlık Fonuna yönelik denetim raporunda, PTT’nin mali tablolarında büyük hatalar meydana geldiği açığa çıkmıştı. Ve bu mali tablolar da kamuoyu ile şu ana kadar da paylaşılmadı. Bunun adı artık belliydi: Büyük Vurgun.

Daha geçtiğimiz aylarda PTT A.Ş’nin altın alım-satımı için özel bir şirkete aktardığı 2 milyon dolarlık vurgunun peşindeydik. Bugün de “büyük hata” dedikleri vurgunun peşindeyiz. Halkımızın parasının peşkeş çekilmesine göz göre göre seyirci olamayız. Yetim hakkı yiyenlerden hesabını elbet soracağız.

Partimiz; Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Arda Ermut, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Eski Bakanları Ahmet Arslan ve Mehmet Cahit Turhan, 2018’den bugüne görev yapan Bakan Yardımcıları, PTT Genel Müdürü Hakan Gülten, PTT Eski Genel Müdürleri Kenan Bozgeyik ve Aysel Kandemir, 2018’den bugüne görev yapan PTT Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında “Görevi Kötüye Kullanma, Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmemesi, 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanuna Aykırılık” suçlarını işlediklerini belirterek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusuna ilişkin İstanbul İl Yöneticisi Av. Doğan Zafer Çıngı Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır:

***

Saygıdeğer Halkımız,

Bildiğiniz gibi kısa bir zaman önce, PTT’deki 2 milyon dolarlık altın vurgununu yargıya taşımış ve sorumlularının bulunmasını istemiştik. Ancak o suç duyurumuza daha herhangi bir işlem yapılmadan, PTT’deki yeni, başka bir vurgunu da haber sitelerinden öğrendik.

PTT’deki yeni usulsüzlük ve vurgun şudur:

PTT, AKP döneminde bir suç işleme ve gizleme aracı olmuştur. İşlenen yeni suç da, PTT’deki mali tabloların “hata” adını verdikleri başka vurgunlar olduğu gerçeğidir. Ancak bu vurgunlar halk tarafından bilinmesin, öğrenilmesin diye PTT yönetimi bu mali tabloları halkla paylaşmamaktadır. Bizlerin düşüncesine göre mali tabloların paylaşılmamasının sebebi, aynı geçmişte yaşanan 2 milyon dolarlık altın vurgunu gibi birçok başka vurgunun daha olmasıdır. İşte mali tabloların gizlenmesi, halktan saklanmasının da sebebi budur. Diğer başka suçların ortaya çıkmasının halk tarafından öğrenilmesinin önüne geçme çabasıdır.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak PTT’ye ait olan ve büyük hatalar olduğu kabul edilen mali tabloların halkla paylaşılmaması üzerine suç duyurusunda bulunduk. Suç duyurumuzu; Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürüne, Ulaştırma ve Altyapı Bakanına ve PTT Yönetim Kurulu Üyelerine yönlendirdik. Suç duyurusunda bahsettiğimiz suçlar ise şunlardır: Görevi Kötüye Kullanma ve Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmemesi…

Halkın Kurtuluş Partisi olarak kamu mallarını çalanlardan, halkımızın emeklerine, ürettiklerine el koyanlardan hesap soracağız. Bu yaptığımız suç duyurusunun da sonuna kadar takipçisi olacağız.

15 Mart 2022

HKP Genel Merkezi

Suç Duyurusu Dilekçesini aynen yayımlıyoruz:

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 

SUÇ DUYURUSUNDA

BULUNAN                           : HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI

Karanfil Sokak No:24/15 Kızılay/ANKARA

 

VEKİLLERİ                                    : Av. Metin BAYYAR – Av. Ayhan ERKAN – Av. Ali Serdar ÇINGI

   Av. Tacettin ÇOLAK – Av. Sait KIRAN – Av. Azime Ayça OKUR

   Av. Halil AĞIRGÖL – Av. Pınar AKBİNA – Av. Doğan ERKAN

 

ŞÜPHELİLER                     : 1- Adil Karaismailoğlu (Ulaş​tırma ve Altyapı Bakanı​​​​​​)

                                                  2- Ahmet Arslan (Ulaştırma ve Altyapı Eski Bakanı)

                                                  3- Mehmet Cahit Turhan (Ulaştırma ve Altyapı Eski Bakanı)

                                                  4- 2018 yılından bugüne kadar görev yapan Bakan Yardımcıları

                                                  5- Hakan Gülten (PTT Genel Müdür​ü​)

                                                  6- Kenan Bozgeyik (PTT Eski Genel Müdürü)

                                                  7- Aysel Kandemir (PTT eski Genel Müdürü)

                                                  8- 2018 yılından bugüne kadar görev yapan PTT Yönetim Kurulu Üyeleri

                                                  9- Arda Ermut (Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü)

                                                  10- Suça karıştığı resen tespit edilecek diğer şüpheliler

 

SUÇ                                       : 1-Görevi Kötüye Kullanma (TCK m. 257)

                                                  2-Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmemesi (TCK m. 279)

3-4982 sayılı Bilgi Edinme Kanuna Aykırılık

AÇIKLAMALAR               :

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/chp-milletvekilinin-iddiasipttnin-2-milyon-dolarlik-altini-buharlasti-teftis-kurulu-raporunu-yayinladi-509966h.htm

https://www.birgun.net/haber/akp-nin-kayip-altin-dosyasi-chp-li-yavuzyilmaz-paylasti-ptt-de-2-milyon-dolar-buhar-olmus-377068

https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/pttnin-mali-tablolarinda-da-hatalar-oldugu-ortaya-cikti-1915188

1- Yukarıdaki haber linklerinde görüleceği üzere müvekkil partinin suç duyurusu konusu PTT tarafından yapılan ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu tarafından da mecliste gündem edilen kamunun en önemli kuruluşlarını bünyesinde bulunduran Türkiye Varlık Fonu’na yönelik denetim raporunda, PTT’nin mali tablolarında büyük vurgunlar yapıldığı iddiasına karşın PTT yönetiminin bu yapılan vurgunlar karşısında açıklama yapmayı ve bilgi vermeyi hukuka ve kanunlara aykırı olarak reddetmesidir.

2-Bilindiği gibi AKP döneminde PTT ne yazık ki bir suç işleme ve suçları gizleme aracı olmuştur. Daha kısa zaman önce yine PTT aracılığı ile yapılan 2 milyon dolarlık vurgunun sorumluları hala bulunamamıştır. Şimdi ise bu suç duyurusuna konu olan olay -PTT’nin mali tablolarında da hatalar daha doğrusu vurgunlar olduğu- ortaya çıkmıştır. Söz konusu mali tablolardaki gerçeklik dışı verilere hata demek ise abesle iştigal olacaktır. Hata yoktur! Kamu malının ve değerlerinin vurgunu söz konusudur. Mali Tabloların kamuoyu ile paylaşılmamasının sebebi de sayısını dahi tahmin edemeyeceğimiz birçok vurgunun ortaya çıkacağı gerçeğidir.

3-Paylaşılan haberlere göre, kamunun en önemli kuruluşlarını bünyesinde bulunduran Türkiye Varlık Fonu’na yönelik denetim raporunda, PTT’nin mali tablolarında büyük hatalar olduğu ifade edilmiştir. Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü Arda Ermut yapmış olduğu açıklamasında mali tablolarda hata olduğunu kabul etmiş fakat detaylı ve kamuoyunu tatmin edecek bir açıklamayı bugüne dek yapmamıştır. Her ne kadar Genel Müdür Arda Ermut tarafından yapılan vurgunlara “hata” demek sureti ile ortada olan suçu gizleme amacı taşınsa da bu ifade gerçeği yansıtmamakta tam tersine hafifletmektedir. Mali verilerde hata değil yapılan vurgunlardan dolayı bu mali tabloları kamuoyu ile paylaşamayacakları derecede değişimler-vurgunlar olduğu gerçeğidir. Ancak Genel Müdür Arda Ermut tarafından bu önemli vurgun hakkında detaylı bir açıklama yapılmadığı gibi söz konusu suçu işleyen kişiler hakkında herhangi bir adli veya idari işlem başlatılması için üzerinde düşen yükümlülükleri yerine getirmemiştir. TCK’nin 279. Maddesine göre Kamu adına soruşturma ve kovuşturmayı gerektiren bir suçun işlendiğini göreviyle bağlantılı olarak öğrenip de yetkili makamlara bildirimde bulunmayı ihmal eden veya bu hususta gecikme gösteren kamu görevlisi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu nedenle Şüpheli Ermut suçu bildirmeme suçunu işlemiştir ve bundan dolayı hakkında gerekli soruşturma yürütülmelidir.

4-Şüpheli Ermut’un açıklaması şu şekildedir: “Türkiye Varlık Fonu portföyündeki diğer şirketler gibi PTT’nin de konsolidasyona dâhil olan mali tablolarının uluslararası standartlarda dört büyük denetim firmasından biri tarafından denetlenmesi sağlanmaktadır. Denetçiler tarafından standartlar gereği belli bir tutarın üzerinde hata olması durumunda denetçi tarafından olumlu görüş oluşturulamamaktadır. PTT’nin denetim bulguları denetçinin belirlediği önemlilik seviyesinin üzerinde olduğundan bulgular görüşe taşınmış ancak görüş oluşturulamamıştır. PTT’nin denetim bulguları ve aksiyon planı üzerinde çalışılmaktadır. TVF konsolide mali tablolarının büyüklüğü düşünüldüğünde PTT’nin görüş bildirilemeyen mali tablosu, TVF konsolide düzeyinde şartlı görüş maddesine dönüşmüş durumdadır”

5-Mali tablolardaki iddia edilen hatanın, bir hata olmasından öte bilinçli ve kasten yapılmış vurgun olduğuna dair ortada ciddi emareler bulunmaktadır. Ancak yukarıda ismi yazılı şüpheliler tarafından bu tabloların paylaşılmayıp halktan gizlenmesi sonucunda bu vurgunlar daha ortaya çıkamamıştır. Ancak bu verilerin paylaşılmaması dahi ortada suç olduğuna dair, soruşturma başlatmak için yeterli şüphe olduğuna dair delil niteliğindedir.

6-Kamu kaynağı olarak halk için harcanması gereken PTT’ye ait gelirlerin şeffaf bir şekilde tüm kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir. Bu mali tabloların paylaşılmaması aynı zamanda PTT’nin, kamu kaynaklarının şeffaf olma ilkesine de aykırılık oluşturur. Müvekkil Halkın Kurtuluş Partisi’nin önceliği halkımızın refahı ve yaşam kalitesinin artması olduğundan halkımızın vergileri ile oluşan ve halkımızın yararı için kullanılmak zorunda olan kamuya ait gelirleri gösteren ancak yapılan vurgundan dolayı gizlenen mali tabloların kesin surette incelenmesi gerekmektedir. Bu nedenle yukarıda ismi yazılı tüm şüpheliler hakkında işbu suç duyurusunu yapmamız zorunlu olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER       :  1-Görevi Kötüye Kullanma (TCK m. 257)

2-Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmemesi (TCK m. 279)

TANIKLARIMIZ                :  -Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz

– Milletvekili Bülent Kuşoğlu

– PTT Teftiş Kurulu Üyeleri

SUÇ NİTELEMELERİ      :

  • Şüpheliler, PTT’nin üst düzeyinde oldukları ve bu makamlarından dolayı halka ait kamu kaynaklarını koruma, halk yararına kullanma görevlerini ihmal etmek suretiyle TCK m. 257 Görevi Kötüye Kullanma Suçunun oluşmasına sebebiyet vermişlerdir.
  • Şüpheliler kamu görevlisi oldukları için ve görevleriyle bağlantılı bir suçu öğrenmelerine rağmen bildirmedikleri için TCK m. 279 Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi suçunun oluşmasına sebebiyet vermişlerdir.
  • Şüpheliler, kamuyu ilgilendiren bir bilgiyi paylaşmamak, mali tablolar hakkında bilgi vermemek eylemlerinden dolayı da 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanununa aykırılıktan dolayı cezalandırılmalılardır.

SONUÇ VE İSTEM                        : Yukarıda açıkladığımız ve Cumhuriyet Savcılığınca re’sen araştırılacak sebeplerle, şüphelilerin eylemlerine uyan suçlardan yargılanıp cezalandırılması amacıyla haklarında gerekli soruşturmanın yürütülerek kamu davası açılmasını, soruşturma aşamasında raporu hazırlayan PTT teftiş kurulu üyelerinin tanık olarak dinlenilmesini, Mali Tabloların alanında uzman bir bilirkişi heyetiyle yerinde incelenmesini müvekkilimiz Halkın Kurtuluş Partisi adına vekâleten arz ve talep ediyoruz. 15.03.2022

 SUÇ DUYURUSUNUNDA BULUNAN

HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI VEKİLLERİ

Av. Ayhan ERKAN – Av. Ali Serdar ÇINGI – Av. Pınar AKBİNA

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz