Ortaçağcı Gericiliğin ve Şeriatçılığın Ürünü AKP’giller’in Kadının Adını Anmaya Hakkı Yok!

26.06.2020
594
A+
A-

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin Mecliste yaptığı konuşmada, “Bu ülkede AK Parti gelene kadar ‘kadın’ kelimesinin adı yoktu Türkiye’de” dedi.

AKP iktidarı döneminde kadınlar hakkındaki söylenenlere bakalım öncelikle;

Kadına şiddet abartılıyor.” Recep Tayyip Erdoğan.

“Ben zaten kadın erkek eşitliğine inanmıyorum” Recep Tayyip Erdoğan.”/Kadın dernekleri ile yaptığı toplantıda.

Tecavüze uğrayan doğursun, gerekirse devlet bakar.”/Recep Akdağ-Dönemin Sağlık Bakanı. Kürtaj tartışmaları hakkında.

“Tecavüzcü, kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından daha masum.”/Ayhan Sefer Üstün/AKP Milletvekili, İnsan Hakları Komisyonu Başkanı

“Evdeki işler yetmiyor mu?”/Veysel Eroğlu/Orman Bakanı. Kendisinden iş isteyen kadına.

“Kadınsa o da iffetli olacak. Mahrem namahrem bilecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak, bütün hareketlerinde cazibedar olmayacak”/Bülent Arınç. Dönemin Başbakan Yardımcısı.

“Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil”/Diyanet İşleri Başkanlığı.

Şiddet gören kadınlara öneri: “Vurursa tepki vermeyin, oradan uzaklaşın. Odanıza çekilin. ‘Nasıl istiyorsan öyle yapayım’ diye olayı örtmeye çalışın.”/Diyanet İşleri Başkanlığı.

“6 yaşında çocuk evlenebilir”/Sosyal Doku Vakfı Başkanı.

ENSAR Vakfı’ndaki olay için: “Bir Kereden Bir Şey Olmaz”/Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı.

Kadını aşağılayacak o kadar fazla sözleri var ki yazmaya sayfalar yetmez!

Tüm bu izlenen politikaların sonuncunda da kadına şiddet inanılmaz boyutlara geldi. Genç kızlarımız, kadınlarımız sokağa tek başına çıkmaz oldu. Eteğin boyu namusun ölçüsü oldu! Kadın tacize, tecavüze uğradığında ne giydiği, o saatte orada ne işinin olduğu soruldu! Ne cinayet işleyen katillere, ne de şiddette bulunan faillere hak ettikleri cezalar verildi. Bunların çoğu ellerini, kollarını sallayarak dışarıda rahatça geziyor.

Hâlbuki Mustafa Kemal’in kurduğu Cumhuriyet’le beraber yaptığı devrimlerde en çok önem verdiği konu “Kadınımız” olmuştur. Öncelikle ‘Tevhid-i Tedrisat” kanunuyla çağdaş eğitime geçilerek kadınımızın eşit şartlarda eğitim alması teşvik edilmiştir. “Medeni Kanun” ilan edilerek kadın ve erkek, yasalar önünde eşit olmuştur. Avrupa’daki birçok ülkeden çok daha önce “Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı” verilmiştir. Ve belki de bunlar içinde en önemli kazanım Laikliktir! “Türban Özgürlüğü” adı altında değiştirilen kanunlar AKP’giller’in Laiklik ilkesini çiğnenmesine neden olan sayısız icraatlarından biri olmuştur. 4+4+4 eğitim sistemini getirerek zorunlu eğitimi kaldırmışlar ve kızlarımızın eğitim hakkını ellerinden almışlardır.

İşte kadınımızın bugün bu durumda olmasının sorumlusu AKP’giller ve onların Ortaçağcı ve Gerici İktidarıdır!

Hesabını da er ya da geç verecekler! 25.06.2020

Kurtuluş Partili Kadınlar

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz