Op. Dr. Kamil Furtun cinayetinin nedeni Tayyipgiller iktidarıdır…

01.06.2015
540
A+
A-

29 Mayıs günü Samsun’da Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde görevli Göğüs Cerrahi Op. Dr. Kamil Furtun odasında, görevi başında katledildi.

On üç yıldır süren Tayyipgiller iktidarı, sonunda hasta ile sağlıkçıları karşı karşıya getiren bir sağlık düzeni yarattı. Vatandaşı hastalıktan korumak yerine, yerli yabancı Parababalarının vatandaşın hastalığından kâar ettiği bir düzen oluşturuldu. Sağlık Çalışanları, performans denilen bir sistemde, parça başı çalıştırılmaya başlandı. Ne kadar çok muayene, ameliyat, laboratuar ve radyoloji tetkiki, o kadar çok para verilen bir düzen…  Bu nedenle sağlık, yerli ve yabancı Parababaları tarafından çok kâr getiren sektör olarak değerlendirilip, büyük yatırımların yapıldığı bir alan oldu. Büyük özel ve zincir hastanelerin sayısı hızla arttı. Başlangıçta çok az ek paraya işlem yapılırken, şimdi özel hastanelere yapılan her iş için % 200 katılım payı vermek gerekiyor. Şu anda özellikle büyük ameliyatların da % 55’i özel hastanelerde yapılıyor. Vatandaş sağlığına tekrar kavuşmak için, varını yoğunu satıp bu hastanelerde ameliyat olmak durumunda kalıyor.

On üç yıldan beri sağlık emekçilerine her türlü kötü sözü söyleyen bir hükümet var. “Bu doktorların gözü doymaz”, “Doktor Efendi dönemi bitti”, “Doktorlar iğne vurmayı bilmez”. Bu şekilde sağlık çalışanlarının emeği değersizleştirilmiş oldu.  Sağlık çalışanlarıyla vatandaş arasında olması gereken güven ilişkisi, dışarıdan dayatılan etkilerle bozulmuş oldu. Suça eğilimli bazı kişilerde, kendilerine göre “yanlış işler yapan bu sağlık çalışanlarına şiddet uygulamak meşrudur” düşüncesi gelişmiş oldu. Zaten gün geçmiyor ki yurdun herhangi bir yerinden sağlık çalışanlarına şiddet haberi gelmesin. Sağlık Bakanlığı 113 Beyaz Kod kayıtlarına göre; 14 Mayıs 2012’den 2015 Mart ayına kadar 31.767 sağlık çalışanı şiddete uğramıştır. Bunların 18.000’i hekim, 13.000’i ise diğer sağlık çalışanlarıdır. Saldırıların üçte biri fiziki saldırıdır.

Op. Dr. Kamil Furtun’un cinayete kurban gitmesi bir sonuçtur.  Gittikçe bozulan, halkımızın aleyhine dönen bu sağlık düzenini değiştirmemiz gerekiyor. Halkımızın iktidarı için, Partimiz Halkın Kurtuluş Partisi etrafında tüm halkımızı örgütlememiz gerekiyor.  Son olarak Op. Dr. Kamil Furtun’ın ailesine ve tüm sağlık emekçilerine başsağlığı diliyoruz. 31.05.2015

 Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz