Öldüren Eğitim Sisteminizi Tarihe Gömeceğiz!

18.01.2016
525
A+
A-

Öldüren Eğitim Sisteminizi Tarihe Gömeceğiz!

Geçtiğimiz günlerde ortaokul öğrencileri, Amerikancı AKP’giller ve onların gerici çıkarları için hizmetlerinde olan MEB’in; öğrencileri düşünmekten yoksun bırakan, ezberlemeye ve ineklemeye dayalı olan eğitim sisteminin verdiği bir yığın ölü bilgilerin test edilme sınavı olan “Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG)” sınavına bir kez daha girmiş oldu.

Kapitalizm düzeninin eğitim sisteminde, öğrencilerin bir şeyleri sorgulamaktan yoksun bırakılması ve iktidarın çıkarlarını savunan bireyler haline getirilmesine çabalanır. Bununla birlikte, İlkokuldan itibaren öğrencilere aşılanan “Kariyerizm sevdası”, “para kazanma hırsı” ile birlikte; “iyi bir yerlere gelememe korkusu” ve “maddi açıdan gelecek korkusu” gibi kapitalist düzenin var etmiş olduğu duygularla öğrenciler ruhsal ve düşünsel bozukluklara itilir.

Bunun örneklerini birçok kez gördük ne yazık ki; sınava çalışmak için gitmiş olduğu dershaneye parasını veremediği için bunalıma girip intihar edenlerle, sınav stresine dayanamayıp intihar edenlerle ve gireceği sınav öncesi kalp krizi geçirenlerle…

En son örneğini de yine acı bir şekilde gördük…

Bursa’da sekizinci sınıf öğrencisi olan 13 yaşındaki Ayşe Berrin Yılmazlar, TEOG sınavından istediği puanı alamadığını öğrenince çok üzüldü ve odasına kapandı. Girdiği bunalımdan çıkamayan Ayşe Berrin, gece banyoya girerek, kendisini bornoz kemeriyle kalorifer borusuna asarak yaşamına son verdi.

Ayşe Berrin’in katili bu eğitim sistemini dayatan AKP’dir!

Yani 13 yaşındaki bir çocuğu intihara sürüklemiştir bu eğitim sistemi. Bunlar, kendi geleceklerini garantiye almak için; iğrenç kişisel çıkarları için binlerce gencin yaşamını kolayca tehlikeye atarlar. Okul hayatını bitirirler, öldürürler… Tüm eğitim sistemini mahvederler ve hiç umurlarında olmaz. İşte Ayşe Berrin de bunların o paçavra sisteminin acı bir sonucudur. Ne yazık ki bu sistem devam ettiği sürece bu tür haberleri duymaya devam edeceğiz.

Öğrencilerin, kapitalizmde heba edilen yetenekleri, hayalleri ve yaşamları; Ancak ve ancak sosyalizm ile geri kazanılır.

Bizler bunun için mücadele ediyoruz!

Bizim bu mücadelemiz; Ayşe Berrin’ler ölmesin diyedir, Ayşe Berrin’ler ne olursa olsun insanca yaşayacağını okullarda öğrensin diyedir, parası olmadığı için okuyamayan kimse kalmasın diyedir, ayrımcılık olmadan herkes eşitçe eğitim alsın diyedir…

Bu haklar kolay olmasa da sonunda ne olursa olsun elde edilecektir.

Biz bir avuç Parababasına karşı; milyonlarca emekçi ve o emekçilerin çocuklarıyız, kardeşleriyiz. Biz bu yüzden güçlüyüz. Tek ihtiyacımız gücümüzün farkına varmak ve örgütlüce mücadele etmektir.

Liseli gençliğe çağrımızdır; Halk Kurtuluşçu Liseliler saflarında örgütlenelim!

Sesimizi gürleştirelim! Bizim isteğimiz; ezberci eğitim değil, bilimsel eğitimdir. Gerici eğitim değil; lâik eğitimdir. Eşit, parasız ve anadilde eğitimdir. 18.01.2016

Yaşasın “Bilimsel, Lâik, Eşit, Parasız, Anadilde” Eğitim Mücadelemiz!

Yaşasın Gençliğin Devrimci Mücadelesi!

Halk Kurtuluşçu Liseliler

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz