Kıdem tazminatı hakkımızı gasp ettirmeyeceğiz!

17.01.2016
472
A+
A-

İşsizlik ve pahalılık cehenneminin mimarı AKP’giller, asgari ücret ve Genel Sağlık Sigortasızlığı ile halkımızı kandırmaya devam ediyor. Açlık sınırının 1516 TL olduğu ülkemizde, 1300 TL yapılan asgari ücretle emekçi halkımızın gözü boyanmaya çalışılıyor. Halkımız, her geçen gün temel ihtiyaçlara gelen zamlarla bu parayı misliyle geri ödüyor.

Biz de Halkın Kurtuluş Partisi İstanbul İl Örgütü olarak, bu kandırmacalara ve haksızlıklara tepkimizi gösterdik. Kartal Neyzen Tevfik Heykeli önünden başlayan yürüyüşümüzün ardından Kartal Meydanı’nda basın açıklaması yaptık.

kartal gss2

Basın açıklamamızı okuyan Kartal İlçe Yöneticisi Safiye Arslan Yoldaş’ımız: “İşçi  Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin verilerine göre 2015 yılında en az 1730 işçi kardeşimiz iş cinayetlerine kurban gitmiş. (…) 2016 yılıyla birlikte zamlar da peş peşe geldi. Otoyollara yüzde 25, Boğaz köprüsü geçişlerine yüzde 50 oranında dudak uçuklatan zam yapıldı. Elektrik de yüzde 6,8 oranında zamlandı. Halkın temel ihtiyacı olan birçok şey zamlandı. Seçim sonrası anlaşıldı ki, hem Asgari Ücrete 123 TL olan Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dahil edilmiş hem de Asgari Ücrete daha önce 6 ayda bir zam gelirken, 1300 TL veriyoruz bahanesiyle Asgari Ücret zammı yılda bire düşürmüştür. İşverene verilecek bu teşvikler İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak. Şu ana kadar işsizlik fonundan çalışanların % 6’ya yakını ancak yararlanmıştır. İşsizlik Fonunda biriken 93 milyar TL civarındaki işçiye ödenmesi gereken parayı hükümet kaynak olarak kullanıyor ve işverenlere de “teşvik” adı altında peşkeş çekiyor. Gördüğümüz gibi, Parababalarının kâr düzeninin bekçisi olan AKP’giller görevlerini “layıkıyla” yerine getiriyor” şeklinde konuştu.

Yaptığı her icraatla ABD-AB Emperyalistlerinin hizmetkârı, Parababalarının kâr düzeninin bekçisi olduğunu kanıtlayan AKP’gillerin, ülkemizi bunlar için dikensiz gül bahçesi haline getirmeye çalıştıklarını aktaran Arslan, “Ama İşçi Sınıfımıza ve Emekçi Halkımıza yaptıkları zulümlerin, katliamların hesabını er geç soracağız. Nereye giderlerse gitsinler, nereye çıkarlarsa çıksınlar mutlaka çelik bileziği bileklerine takacağız” dedi.

Eylemimiz slogan ve alkışlarla son buldu.

 

Asgari Ücret Kölelik Ücretidir!

İnsanca Yaşanacak Ücret İstiyoruz!

Halkız! Haklıyız! Kazanacağız!

 

İstanbul’dan Kurtuluş Partililer

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz