Necla Kıran Yoldaş’ın insan sevgisi ve inancı yüreğimizde, davası mücadelemizde yaşıyor!

20.01.2023
233
A+
A-

Necla Kıran Yoldaş, 20 Ocak 2006 tarihinde, bundan tam 17 yıl önce, çok genç bir yaşta aramızdan bedence ayrıldı, ne yazık ki. Partimizin Kurucularından olan Necla Kıran Yoldaş’ımızı, bugün mezarı başında andık.

Anma etkinliği Necla Kıran Yoldaş’ın, kendisini İnsanlığın Kurtuluş Mücadelesine adayan her devrimcinin sahip olması gereken inanç, sevgi, merhamet dolu yüreğine olan özlemle,“Necla Yoldaş Ölümsüzdür!” “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür!” sloganları ile başladı. Bütün devrim şehitlerimiz için saygı duruşu ile devam etti. Saygı duruşunun ardından Necla Kıran Yoldaş’ımızın mücadelesini anlatmak için HKP MYK Üyesi ve Ankara İl Yöneticisi Adnan Okur Yoldaş’ımız duygulu bir konuşma yaptı.

Adnan Okur Yoldaş’ımızın yaptığı konuşmayı aşağıda yayımlıyoruz:

Şerefle bitirilmesi gereken en asil görev hayattır!

Bu onurlu görevi Gerçek Devrimci, Gerçek İnsan olarak tamamlayan Necla Yoldaş, Kavgamızda yaşamaya devam ediyor!

Tüm insanlığın tek bir Sosyalist Aile olması için yaşamını Devrimci Mücadeleye adayan, bu kavgaya vakfeden Necla Yoldaş elbette unutulmaz, elbette biz yoldaşlarının AB-D Emperyalistlerine ve yerli satılmışlara olan kavgasında yaşamaya, yol göstermeye devam eder. Ve elbette Necla Yoldaş’ların, daha iki hafta önce yine burada sonsuzluğa uğurladığımız Türkan Bayyar Yoldaş’ların kaybı bedencedir. Onlar İkinci Kurtuluş Savaşçılarının onurlu kavgalarında yaşamaya devam ederler.

Kendisi de bir komünist olarak bu dünyadaki serüveni tamamlayan Can Yücel tanımlıyor, Gerçek İnsan Gerçek Devrimci Necla Yoldaş’ımızı:

şerefle bitirilmesi gereken

en asil görev hayattır.

bir lokma ekmek için

şerefini çiğnetmeye

bir anlık eğlence için

servetini tüketmeye

bir zamanlık mevki için

el ayak öpmeye

insanları ezip geçmeye,

günlük menfaatler için,

onurunu terk etmeye

bir kısım insanlara kızıp

tüm insanlara düşman olmaya

değmez bu hayat

İşte kendisine olan özlemimiz hiç bitmeyen, hep artan Necla Yoldaş’ımız da, para için, mevki makam için, bir anlık eğlence için onurunu ayaklar altına aldırmadı, muhannete minnet etmedi, kendi çıkarı peşinde koşup hiç kimseyi ezmedi, kırmadı, üzmedi.

Evet, Necla Yoldaş, İnsan Soyunun en büyük düşmanlarına, onlara boyun eğen, mevki makam için o güruhun ellerini öpüp ayaklarına kapanan yerli satılmışlara çok kızdı, onlara karşı düşmanlığını hep biledi, hep en üstte tuttu ama bu Gerçek Devrimci insan halkına inandı, insanlığa inandı, onlar için kavgadan, mücadeleden hiçbir zaman düşmedi. Tâ ki son nefesine kadar… Ve son nefesini de “Mücadele et, diren” diyerek verdi.

İyi insan olmak için iyilik yapmak yetmez, kötülüklere de karşı çıkmak gerekir. Necla Yoldaş’ımız gerçekten bütün mücadelesini, Kurucusu olduğu Partimizin Programına konduğu gibi, Sevgi temeline oturtmuştu. Gerçek anlamıyla iyi, her şeyiyle güzel bir insandı. Ama kötülüklere, halk düşmanlarına, insan, hayvan, doğa düşmanlarına karşı mücadeleyi de hiç bırakmadı. Tek başına değil, örgütlü bir şekilde yürüttü bu mücadeleyi. Bu ülkenin en vatansever, en halksever, en doğasever Partisi HKP saflarında…

Asurlu Latin Yazar Publilius Syrus; “Deniz sakin olduğunda, dümeni herkes tutabilir”, der. En dalgalı, en fırtınalı günlerde dümeni tutmuş, hiç bırakmamış ve hiç bırakmayacak olan, İkinci Kurtuluş Savaşı’na önderlik edecek Halkın Kurtuluş Partisi saflarında, onurluca, başını bir an olsun eğmeden, umutsuzluğa, yılgınlığa, korkuya kapılmadan, zerre kadar da olsa inançsızlığa düşmeden son nefesine kadar mücadele etti Necla Yoldaş’ımız.

Tolstoy, “Bil ki yaşadıklarınla değil yaşattıklarınla anılırsın”, der. Necla Yoldaş’ımız biz kendisiyle tanışma, arkadaş olma, yoldaş olma, dost olma şansını yakalamış yoldaşlarına o kadar güzel anlar yaşattı ki. Hiç tanımadığı yoldaşlarına o kadar güzel örnekler bıraktı ki…

Neydi Onlar?

En başta insan, hayvan doğa sevgisi.

Bir devrimcide olması gereken en başat özelliklerden alçakgönüllülük.

İnsanlığın Kurtuluş Davasına inanmışlık.

Bunun için kavgaya adanmışlık.

Kendini alevin kalbine atan Önderlerimize olabildiğince büyük sevgi, saygı.

Omuz omuza mücadele ettiği, geride kalan yoldaşlarına dostluğu, kardeşliği, yoldaşlığı, paylaşmayı yaşattı Necla Yoldaş’ımız ve o yaşattıklarıyla anıyoruz bugün Yoldaşımızı.

Evet, içimiz buruk, gözlerimiz hâlâ buğulanıyor ama artık bugün sevinçliyiz, mutluyuz, kendilerine güzel haberler getirdik.

Necla Yoldaş’ımızın uğruna yaşamını adadığı ve Kurucusu olmayı bir onur olarak gördüğü Partimiz, sadece bize uygulanan bütün hukuksuzluklara, tam kanunsuzluklara, bütün ablukalara rağmen seçimlere katılmak için önümüze çıkartılan bütün engelleri aşarak seçimlere katılıyor. Halkımızın HKP’li Dayısı, Genel Başkan’ımız Nurullah Efe Ankut Yoldaş’ımız; o düşmanları ürküten, korkutan, ama Halkımıza da güven veren, umut veren o gür sesiyle Halkımızla yeniden buluşuyor.

Necla Yoldaş’ımızın gecesini gündüzüne katarak örgütlenmelerinde çalıştığı, Türkiye ve İşçi Sınıfı tarihine örnek direnişler, grevler, işgaller hediye etmiş Devrimci Sendikal Mücadelenin bu ülkedeki tek temsilcisi Nakliyat-İş Sendikamız, bütün engellemelere, Parababalarının bütün çabalarına rağmen baraj engelini aştı. İşçi Sınıfına yeni işgaller, direnişler, grevler hediye etmek için yoluna onurla, gururla devam ediyor. Örnek oluyor, umut oluyor.

Ant olsun ki Necla Yoldaş; eninde sonunda buralara, sizlerin mezar başına Halkın İktidarını kurduğumuz haberini vermek için de geleceğiz. Bu da sizlere sözümüz olsun.

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

20 Ocak 2023

Ankara’dan Kurtuluş Partililer

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz