Nakliyat-İş’ten: “TOPKAPI NAKLİYECİLER SİTESİNDE 1000 ÜYEMİZLE İŞ BIRAKARAK “İŞİMİZİ, EKMEĞİMİZİ RANTA KURBAN ETTİRMEYECEĞİZ. YENİ NAKLİYECİLER SİTESİ YAPILMADAN, ZEYTİNBURNU NAKLİYECİLER SİTESİNE HERHANGİ BİR MÜDAHALE YAPILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ” DEDİK.”

04.01.2018
512
A+
A-

Sendikamızın örgütlü bulunduğu Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi’nin ranta kurban edilerek, yeni bir yer yapılmadan,  yıkılmak istenmesine karşı bu gün Nakliyeciler Sitesin de çalışan 1000  üyemiz ile iş bırakarak protesto eylemi gerçekleştirdik.

Eylemde basın açıklaması sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu tarafından yapıldı.

Küçükosmanoğlu yaptığı konuşmada şunları belirtti. “Bu gün burada haksızlığı hukuksuzluğu, keyfiliği protesto etmek, ekmeğimizi, çoluğumuzun çocuğumuzun geleceğini ranta kurban etmek isteyenlere karşı kinimizi, isyanımızı haykırmak için buradayız. Sanki burası dağ başıymış gibi birkaç gün önce bize bir haber geldi “Cuma günü bu site yıkılacak” diye. Burada Anadolu ile birlikte binlerce insanın ekmeği var. O bakımdan burada bir oldu bitti yaratarak, hukuki durumu da hiçe sayarak, bir keyfilik yaratarak, bazı mafya türü yöntemlerle buradaki insanların ekmekleri, aşları ranta kurban edilemez. Buna izin vermeyeceğiz. Bu söylenti tesadüf değildir. Bu söylentilerle bir oldu bitiye getirmenin hesabını yapanlar var. Baştan söyleyelim. Ekmeğimize ve geleceğimize yönelik bu durum karşısında burada kanımız, canımız pahasına direneceğiz. Bu iş o kadar kolay değil. Buranın taşınması ile ilgili bir süreç başlamış durumdadır. Buna göre 2008 yılında TOKİ tarafından Hadımköy/Deliklikaya mevkiinde 265 dönüm yer yeni bir nakliyeciler sitesi yapımı için kamulaştırıldı. Ancak 2008 yılından bu güne kadar orada bir çivi bile çakılmadı. Ve yeni bir yer yapılmadan buranın taşınmayacağı konusunda Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilgili kurumlar tarafından bir mutabakat var. Şu an sitenin  bulunduğu yer Akzirve Gayrimenkul tarafından siyasi bağlantılar sayesinde satın alındı. Ve bu bölgenin yıkımı ile ilgili yasal mevzuat da yerine getirildi. Yine NAKO ile Akzirve Gayrimenkul arasında yapılan sözleşmede de yeni bir yer yapılmadan buranın taşınamayacağı belirtiliyor. Bu nedenle biz TOKİ’yi, Başbakanlığı, Şehircilik Bakanlığını göreve çağırıyoruz. Kamulaştırılan yere yeni bir sitenin yapılması ile ilgili sorumluluklarını yerine getirmesini istiyoruz. Akzirve’ye de bir sözümüz var. NAKO ile yapılan taahhütnameye uyması ve yeni bir yer yapılmadan buranın taşınmasını, yıkımını günde  getirmeyecek. Burada binlerce insanın ekmeği ve geleceği söz konusudur. … Bu davada haklı olan biziz. Üç-beş tane rant sevdalısının buranın rantı için binlerce insanın ekmeği ve geleceği ile oynanmasına izin vermeyeceğiz. Sermayedarların para gücü buna yetmez. Buradaki insanlar DİSK Nakliyat-İş sendikasında örgütlü insanlar. Yeni bir nakliyeciler sitesi yapılmadan buradan çıkmak yok. Canımız, kanımız pahasına ekmeğimize ve geleceğimize sahip çıkacağız. Bu böyle bilinsin. Ekmeğimize ve geleceğimize sahip çıkmak en doğal ve meşru hakkımızdır. Bu bir uyarı eylemidir. Tüm sorumlu olan kamu kurumlarını da sorumluluğa davet ediyoruz. Oynanan bu rant oyununu bozacağız. Bizim mücadelemiz bozacak. Buna inanıyoruz. Çünkü bizim davamız haklı bir davadır.” diyerek basın açıklamasını bitirdi.

Basın açıklamasında sık sık “Akzirve Şaşırma Sabrımızı Taşırma”, “Ölmek var Çıkmak Yok” “Ekmeğe Uzanan Eller Kırılsın”, “Davamız Ekmek Davasıdır” sloganları atıldı. Ayrıca  eylemde “İşimizi, Ekmeğimizi Ranta Kurban Ettirmeyeceğiz/Ambar İşçileri” pankartı ve çeşitli dövizler taşındı. 04.01.2018

Hadımköy/Deliklikaya’da Yeni Nakliyeciler Sitesi Yapılsın,
Topkapı Ambarları O Zaman Taşınsın
İşimizi Ekmeğimizi Ranta Kurban Ettirmeyeceğiz
Akzirve Gayrimenkul ve Yatırım, Taahhüdünü Yerine Getirsin. Nakliyeciler Sitesi Yapılsın.

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz