Nakliyat-İş’ten: Taksi Şoförünün Önceliği SGK Primlerinin Plaka Sahipleri Tarafından Yatırılmasıdır! Katılmıyoruz!

26.01.2016
503
A+
A-

Nakliyat-İş’ten: 

Taksi Şoförünün Önceliği SGK Primlerinin Plaka Sahipleri Tarafından Yatırılmasıdır

Katılmıyoruz!

 

Değerli Basın Temsilcilerimiz,

Nakliyat-İş Sendikası Şoför Temsilciliği olarak 25 Ocak 2016 Pazartesi günü, saat 23.00’da İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın organizasyonu ile gerçekleşen “Trafik Sigortasındaki Soyguna Dur Diyelim” adlı protesto eylemine taksi şoförleri olarak neden katılmadığımızı sizlerle paylaşmak istedik.

Zorunlu Trafik Sigortasındaki artış, Türkiye’deki bütün araç sahibi vatandaşların ortak sorunudur ve burada ciddi fahiş fiyat farkları teşekkül etmektedir. Bizim eyleme katılmayarak bu fahiş fiyat artışlarını desteklediğimiz düşünülmesin; biz de sigorta şirketlerini protesto ediyoruz fakat böyle bir eylemin organizasyonunu üstlenen, asla İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) olamaz.

Böyle bir protestoyu gerçekleştirecek olan taksi sahipleri, öncelikle şoförlerine karşı yükümlülüklerini yerine getirmelidir. 2000-3000 TL sigorta farklarında ayağa kalkan taksi sahipleri, yıllardır yanlarında işçi olarak çalıştırdıkları taksi şoförlerinin yıllık 7200 TL tutarındaki SGK primlerini kime ödetiyor?

Bu primleri ödeyenler; yine yarı aç yarı tok, hiçbir iş güvencesi olmadan çalıştırdıkları taksi şoförleridir. Üstelik taksi sahipleri, bu durumu hakları(!) olarak görmektedir.

Taksi şoförü arkadaşlar hastalanamaz. Bırakın onları; çocukları, anaları, babaları dahi hastalanamaz. Çünkü çalışmadığı gün evinde çorba kaynamayacaktır çünkü paraları olmayacaktır. Ağır yevmiyeler altında yapacağı tek şey o yevmiyeyi kazanmak ya da stresten kalp krizi geçirip ölmektir. Son 1 yılda onlarca arkadaşımız, bırakın gaspı; çalışırken kalp krizi geçirip ölmüştür.

Tüm bu yaşananlara rağmen bütün Türkiye’nin ortak sorununu, bir tek kendilerine yansımış gibi göstererek eylem çağrısı yapanları, biraz olsun vicdanları varsa utanmaya davet edip SGK primlerini “patron”a yakışır bir şekilde ödemelerini bekliyoruz.

Biz, Nakliyat-İş Sendikası olarak bu yüzden bu eyleme katılmadığımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Nakliyat-İş Sendikası Şoför Temsilcisi

Hüseyin Evcimen

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz