Nakliyat-İş’ten: Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu Dünya Sendikalar Federasyonu’na bağlı Taşımacılık İşçileri Sendikası Enternasyonali TUI Transport’un Genel Sekreterliğine Seçildi

03.03.2019
664
A+
A-

Dünyada 126 ülkeden 95 milyon üyesi bulunan Dünya Sendikalar Federasyonu’na bağlı Taşımacılık İşçileri Enternasyonali TUI Transport’un 14. Genel Kurulu 1-2 Mart’ta İstanbul’da yapıldı.

TUI Transport,  DSF’ye bağlı Taşımacılık İşçileri Sendikaları Enternasyonalidir. Dünya genelinde onlarca ülkeden milyonlarca üyesi ile Latin Amerika ülkelerinden, Hindistan’a Avrupa, Ortadoğu, Afrika’ya Asya’ya kadar üye sendikalardan gelen yüze yakın delege ile TUI Transport’un 14. Genel Kurulunu birçok etkinlikle beraber gerçekleştirdik.

Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF)’nin Genel Sekreteri Yorgos Mavrikos’un da katıldığı Genel Kurul’a 5 kıtadan YunanistanKolombiya, AzerbaycanKıbrısÇek CumhuriyetiŞiliHindistanLübnanNepalNijerFilistinPortekizDemokratik Kongoİspanya,  Bahreyn, RusyaİranEkvator, İngiltereMeksika, FransaBrezilyaİtalyaFasLugansk, Uganda, Kenya ve Kazakistan’dan delegeler katıldı.

Açılış konuşması Sendikamız Genel Başkanı ve aynı zamanda Taşımacılık İşçileri Enternasyonali TUİ Transport’un Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu tarafından yapıldı. Küçükosmanoğlu yaptığı konuşmada dünyada İşçi Sınıfına yönelik saldırıların her geçen gün arttığını, buna bağlı olarak da işsizliğin yoksulluğun katlanarak devam ettiğini söyledi. İşçi Sınıfına yönelik bu saldırıların başını ABD Emperyalizminin çektiğini, AB ve diğer emperyalist cephe tekeller, finans-kapitalistlerinde bu saldırılara ortak olduğunu belirtti.  Bu saldırıların en sonuncusunun ise Venezüella’da Bolivarcı iktidara karşı yapıldığını ve böylece ABD emperyalizmin iç yüzünü bir kez daha gözler önüne serdiğini ifade etti. Emperyalizmin dünyada ki gelir dağılımını da kontrol altında tutuğunu, bir avuç para babasının dünyadaki gelirin yarısından fazlasını elinde tutuğunu belirterek bütün dünyadaki işçilerin emekçilerin sorunlarını aynı olduğunu, bu nedenle de çözüm yolunun da birlikte mücadele etmekten geçtiğini söyledi. Dünya Sendikalar Federasyonunun niceliği üye sayısı ve daha da önemlisi niteliği ile dünya İşçi Sınıfı mücadelesinde önemli bir yeri olduğunu ve bunu daha da etkili hale getirmek için mücadelenin büyütülmesi gerektiğini söyledi. Küçükosmanoğlu sözlerini İşçi Sınıfı sanatçısı Nazım Hikmet’in şiirinden ‘ Aydınlık, karanlıktan güçlüyse, Çaresi yok Usta, Biz kazanacağız.’ dizeleri ile bitirdi.

Cuma günü saat 10.00 başlayan Genel Kurulda birçok delege söz alarak kendi ülkelerindeki işçilerin durumu ve dünyadaki sınıf mücadelesine yönelik değerlendirme de bulundular.

Genel Kurulda delegeler yaptıkları konuşmalarda; İşçi Sınıfının bütün dünyada ki sorunlarının benzer olduğunu, emperyalizmin işçilere daha fazla çalışma, daha düşük ücret, emeklilik yaşının yükseltilmesi, örgütlenmenin engellenerek sendikasızlaştırma, güvencesiz çalışma gibi birçok şeyi dayattığını ve bunların devamlılığını sağlamak için de ülkelerinde ki hükümetlerle işbirliği yaptıklarını belirttiler.

Bütün bu sorunların çözümü içinde DSF olarak tüm dünyada İşçi Sınıfının ve insanlığın baş düşmanı başta ABD-AB emperyalizmi olmak üzere onların yerli işbirlikçilerine karşı mücadeleyi ortaklaştırarak, büyüterek enternasyonal bir direnişin örgütlenmesi gerektiğini ifade ettiler.

Delegelerin konuşmalarından sonra DSF Genel Sekreteri Yorgos Mavrikos’da bir konuşma yaptı. Mavrikos yaptığı konuşmada TUI Transport’un Genel Kuruluna başarılar dileyerek DSF olarak TUI’nin mücadelesini tüm dünyada büyütmek için destek olacaklarını belirtti. DSF olarak tüm dünyadaki ezilen, sömürülen işçilere ulaşmak istediklerini, örgütlenmenin önündeki engelleri ortadan kaldırarak işçilerin daha örgütlü hareket ederek emperyalizme karşı top yekûn mücadeleyi örgütlemek istediklerini söyledi. Konuşmasında 2019 yılı için DSF’nin eylem programını da açıklayan Mavrikos birlikte daha güçlü olduklarını ve bunu daha da artırmak için daha fazla çalışacaklarını belirterek konuşmasını bitirdi.

Konuşmacılar ayrıca Venezüella’ya yönelik ABD’nin saldırısını protesto ederek Venezüella Halkı ile dayanışma içerisinde olduklarını belirttiler. Yine Siyonist İsrail’in Filistin Halkına yönelik saldırır ve katliamlarını da protesto ettiler. Emperyalizmin bu saldırı ve katliamlarına karşı örgütlü ve birlikte mücadele ederek karşı koyabileceklerini bu nedenle de Dünya Sendikalar Federasyonunun çok önemli bir rolü ve misyonu olduğunu da ifade ettiler.

Yapılan konuşmaların ardından Taşımacılık İşçileri Enternasyonali TUİ Transport’un 14. Genel Kurulu seçimleri yapıldı. Yapılan oylamada sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu Taşımacılık İşçileri Enternasyonali TUİ Transport’un Genel Sekreterliğine seçildi.

1977 1 Mayısında yaşamını yitiren işçiler anıldı.  

Genel Kurul bittikten sonra 1 Mayıs 1977’de hayatını kaybeden işçileri anmak için Taksim Kazancı Yokuşuna gidildi. Burada bir konuşma yapan Genel Başkanımız Ali Rıza Küçükosmanoğlu 1 Mayıs şehitlerini saygı ve rahmetle andıklarını, CIA’nın faşistlerle işbirliği yaparak 1977 1 Mayısını kana buladığını, faillerin halen daha bilinçli olarak ortaya çıkartılmadığını belirten Küçükosmanoğlu er ya da geç bu katillerin İşçi Sınıfına hesap vereceğini belirtti. Daha sonra TUI delegeleri Kazancı Yokuşuna karanfil bıraktılar.

Real Direnişçileri ile Dayanışma  

18 aydır yasal hakları için direnen Real işçileri de Genel Kurula katılarak yaşadıkları süreci, anlatarak dünyanın 5 kıtasından gelen delegelere kendi bulundukları ülkelerde Metro’yu ve bağlı işyerlerini boykot ederek kendileri ile dayanışmada bulunmalarını istediler. Yaptıkları bu çağrı ile birlikte Genel Kurul delegeleri toplantı sonrası Kâğıthane’de bulunan ve Real işçilerini direniş alanı olan Metro Mağazasının önüne gittiler. Burada söz alan delegeler Real işçilerinin sorunlarının çözümü için kendi ülkelerine döndüklerinde neler yapabileceklerini araştırarak gerekli dayanışmayı yapacaklarını söylediler. Uyum/Makro işçilerinin de katıldığı eylem çekilen halaylar ve atılan sloganlar eşliğinde sona erdi.

İki gün boyunca oldukça coşkulu geçen Genel Kurul yapılan bu eylemlerle sona erdi. 03.03.2019

Yaşasın Uluslararası İşçi Sınıfının Dayanışması

Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi

Yaşasın Taşımacılık İşçileri Enternasyonali TUİ Transport

Yaşasın DSF   

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz