Nakliyat-İş’ten: Santa Farma Direnişi Kazandı!

14.12.2015
672
A+
A-

Nakliyat-İş’ten: Santa Farma Direnişi Kazandı

Santa Farma Direnişçileri Direne Direne Kazandı, Sendikamızın Talepleri Kabul Edildi

Santa Farma Direnişçileri İşbaşı Yaptı

Santa Farma İlaç San. A.Ş.’nin dağıtımı yıllardan beri Sendikamızın örgütlü ve toplu iş sözleşmeli olduğu Prestij Tanıtım Org. Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılmakta iken, yapılan bir ihale ile dağıtım işi Sendikasız bir işyeri olan Tez Trans Lojistik’e verilmiş, Tez Trans da dağıtım işini alt işveren taşeron konumundaki Safran Lojistik’e vermiştir.

Bu ihale oyunu, Santa Farma’nın daha fazla kâr amacıyla, düşük maliyetle sendikasız, toplu iş sözleşmesiz işletmeye dağıtım işini yaptırma hesabı ile oynanmıştır. Bunun faturası da Prestij’de çalışan Sendikamız üyesi işçilerden çıkartılmak istenmiştir. Prestij ihaleyi kaybedince kendi istekleri ile ayrılanlar dahil 16 işçi işsiz kalmıştır.

Santa Farma’dan, Tez Trans’a buradan Safran Lojistik’e verilen dağıtım işinde, Safran Lojistik işvereni “bu koşullarda ben ancak 2 işçi alabilirim, başka kimseyi alamam” demişti. İşten çıkartılan işçilere, Sendikamıza bir dayatma yapılmak istenmiştir. İşçilerin örgütlülüğü, ekmekleri, geleceği üzerine yapılan bu dayatma kabul edilemezdi. Ve işin asıl muhatabı olan Santa Farma İlaç San. önünde direniş çadırı kurularak direnişe başlandı.

Santa Farma İlaç San. İşvereni, hem Kimya ve İlaç Sanayi İşverenleri Sendikası üyesi hem de TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) yönetim kurulu üyesiydi. Sendikamızın Santa Farma işçilerinin direnişini kendi işyeri yönetimlerine açıktan müdahale ve kendilerinin bu işin muhatabı olmadıklarını, muhatabın kendileri açısından Tez Trans olduğunu belirterek işin içerisinden sıyrılma hesabı yapıyorlardı.

10 işçi ile başlayan direniş, 21 Ekim günü Santa Farma Genel Müdürlüğünü işgal eylemine dönüştü. Sendikamız Örgütlenme Daire Başkanı, yöneticiler ve işçilerin işgal eylemi, o gün akşama kadar devam etti. Başlarında İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı olmak üzere iki otobüs çevik kuvvet polisi, Çalışma Bakanlığı müfettişi, TİSK’i, KİPLAS’ı ile Parababaları düzeni Santa Farma Direnişçilerinin işgalinin karşısındaydı.

İşgal eylemi devam ederken Sendikamız Genel Başkanı ile Avukatının katıldığı Santa Farma Yöneticileri ile görüşmeler yapıldı. Ve görüşmeler sonucu sorunun çözümü için güvence verilince işgal eylemi sonlandırıldı. Eylem Genel Müdürlük önünde direnişle devam etti. Sonrasında yapılan görüşmeler sonucu, talepler kabul edildi.

İhale sonucu işsiz kalan üyelerimizin Safran Lojistik’te sendikalı olarak işbaşı yapması konusunda anlaşıldı. Santa Farma Direnişçileri, bugün itibari ile işbaşı yaptı.

Santa Farma Direnişçileri, son 5-6 aylık dönemde Çankaya Norm Altaş Direnişi, Karşıyaka Belediyesi İşgali ve Direnişi gibi direne direne kazandı.

Yaşasın Santa Farma Direnişimiz

Direne Direne Kazandık

Yaşasın DİSK Yaşasın Nakliyat-İş

Nakliyat-İş Sendikası Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz