Nakliyat-İş’ten: PTT’de taşeronda çalışan üyelerimiz ödenmeyen maaşları için iş bıraktılar direndiler ve kazandılar

15.09.2014
640
A+
A-

PTT Kargo Ve Dağıtım İşçileri İş Bıraktı

İstanbul’da Avrupa ve Anadolu yakasında bulunan PTT’de Dağıtım ve Kargoda taşeron olarak ASGÜN Turizm Teks. İnş. Oto. San. Tic. Ltd. Şti’de çalışan üyelerimiz taşeron firma olan ASGÜN tarafından geciktirilen ve ödenmeyen maaşları için iş bırakma eylemi yaptılar.

Avrupa yakasında Kâğıthane, Topkapı, Bahçelievler, Sultangazi, Beylikdüzü, Başakşehir ve Beşiktaş’ta Anadolu yakasında ise Maltepe, Kartal, Ataşehir, Pendik ve Tuzla bölgelerindeki PTT dağıtım ve kargo bölümlerinde iş bırakıldı.

9 Eylül Salı günü Avrupa yakasında Beşiktaş, Kâğıthane, Sultangazi’de dağıtım ve kargo bölümünde iş bırakıldı. İşyerlerinin önünde toplanan üyelerimiz ve diğer çalışanlar geciken maaşlarının bir an önce yatırılmasını, yatırılmadığı takdirde de işbaşı yapmayacaklarını belirttiler.

Bu açıklamanın ardından Salı günü Avrupa Yakası dağıtım bölümü çalışanların maaşları yatırıldı. Ancak kargo bölümünde çalışanların ücretleri yatırılmadı. Bunun üzerine PTT Kargo bölümü çalışanları 10 Eylül Çarşamba günü direnişe-iş bırakma eylemine başladı.

Çarşamba günü Kâğıthane, Bahçelievler, Sultangazi, Beylikdüzü, Başakşehir ve Topkapı kargo bölümleri iş bıraktı. Perşembe iş bırakma eylemine devam edildi. İş bırakma eylemi Perşembe günü öğlen saatlerine kadar sürdü. Perşembe günü PTT taşeron firmasının çalışanların maaşlarının tamamını yatırması üzerine direnişe son verilerek Cuma günü işbaşı yapıldı.

Anadolu yakasında ise 11 Eylül Perşembe günü Maltepe, Kartal, Ataşehir, Pendik ve Tuzla bölgelerindeki PTT dağıtım ve kargo bölümlerinde taşeronda çalışan üyelerimiz ve çalışanlar iş bıraktı. Buralarda da işbaşı yapmayarak işyerlerinin önünde bekleyen çalışanlar maaşları yatırılıncaya kadar işbaşı yapmayacaklarını belirtiler. Perşembe günü taşeron ASGÜN firması çalışanların bir kısmının maaşlarını yatırdı. Maaşları yatırılmayanların ise iş bırakma eylemi Cuma günü de devam etti. Cuma günü öğleden sonra ücretlerin yatması ile birlikte eyleme son verildi.

Bu eylemler sonucunda artık geçmiş yıllara göre daha düzenli ödemeler yapılmaya başlansa da tamamen ortadan kalkmamıştır.

Bu nedenle ödemelerin geciktiği aylarda taşeron çalışanlarının, sendikamızın ve bölgelerde var olan üyelerimizin öncülüğünde üretimden gelen güçlerini kullanarak bu sorunları çözülüyor.

Türkiye genelinde tüm bölgelerde PTT taşeronlarında çalışan işçi kardeşlerimiz sendikamızda örgütlenmekte, haksızlığa, adaletsizliğe, ücretlerin geç ödenmesine, karşı mücadele etmektedir. Ücretsiz Paso hakkı başta olmak üzere yasal hakları için mücadele vermektedir.

Beklenen torba yasada taşeron işçiler için herhangi bir iyileştirme de olmamıştır. Bu nedenle tüm PTT kargo-dağıtım işyerlerinde taşeronda çalışan işçileri örgütlenmeye ve sendikamıza üye olmaya davet ediyoruz.

PTT’de Taşeron Cehennemine Karşı Nakliyat-İş’te Örgütlenelim, Üye Olalım.

Ekmeğimize, Geleceğimize, Sahip Çıkalım, Nakliyat-İş’e Üye Olalım. 13.09.2014

Yaşasın PTT Kargo Direnişimiz!

Taşeron Cehennemine Hayır!

İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız!

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz