Nakliyat-İş’ten: Metro’nun önünde yapılan eylemde Sendikamız Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal gözaltına alındı.

19.06.2018
488
A+
A-

2017 yılının Ağustos ayından beri hileli iflasa, haklarının gasp edilmesine, sarı sendikacılığa karşı verdikleri mücadeleleri Metro-Media Markt Mağazaları önlerinde Nakliyat İş Sendikası öncülüğünde direniyorlar, mücadeleye devam ediyorlar.
Sendikamız Genel Başkanı ve yöneticilerimizin de katıldığı eylem de Beylikdüzü Media Markt mağazasının önünde toplanan işçiler bir kez daha halkımızdan “MEDİA MARKT’DAN ALIŞ VERİŞ YAPMA ZULME ORTAK OLMA” diyerek vermiş oldukları mücadeleye destek olmalarını istediler.
Burada bir açıklama yapan Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu Real Marketlerin Beğendik Mağazasına satılma ve iflas süreci hakkında bilgilendirme yaparak, Real Marketlerin hileli bir şekilde iflas ettirildiğini ve bunun mahkeme tarafından da belgelendiğini belirtti. İşten hiçbir hakları verilmeden işsizlik cehennemine atılan işçilerin verdiği mücadelenin tamamen yasal, meşru ve hukuka uygun olduğunu belirten Küçükosmanoğlu bunun mahkeme, yargı kararları ve iş hukuku alanında saygın bir yeri olan Prof. Dr. Fevzi Şahlanan’ın bilimsel değerlendirmeleri ile de bir kez daha kanıtlandığını belirterek METRO’nun bu sorumluluktan kaçamayacağını aynı zamanda Media Markt’ında bu alacaklardan sorumlu olduğunu belirtti.
Küçükosmanoğlu market sektöründe işçilerin sorunlarının katlanarak devam ettiğini en son MİGROS’un satın aldığı UYUM ve MAKRO mağazalarında çalışan işçilerinde tazminatları verilmeden işten çıkartıldıklarını belirtti. Bu işçilere de sendika olarak sahip çıkacaklarını ve Perşembe günü MİGROS’un Genel Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yapılacağını belirtti. İşçilerin sorunlarının ortak olduğunu ve bu nedenle birlikte mücadele etmek gerektiğini belirten Küçükosmanoğlu kazanılan her direnişin, mücadelenin diğer işçilere örnek teşkil ettiğini söyledi. Bu nedenle Real İşçilerinin ve Uyum/Makro işçilerinin kazanacağını belirterek konuşmasını bilirdi.
Eyleme MİGROS tarafından satın alınan ve hakları verilmeden işten çıkartılan UYUM/MAKRO işçileri de katıldı. Perşembe günü yapacakları eylemin duyurusunu da yapan Uyum/Makro işçileri sınıf dayanışmasının önemine vurgu yaparak bundan sonra hep birlikte mücadele edeceklerini belirttiler.
Buradan Hadımköy Metro Mağazasına gidildi. Burada işçiler işyerinin girişinde slogan atarken içeride bulunan kişiler tarafından laf atmalar ve sözlü tacizler yapıldı. Buna müdahale eden işçilerin yanına giden Sendikamız Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal sivil polis tarafından alıkonuldu. İşçiler Erdal Kopal bırakılmadan ayrılmayacaklarını belittiler. Daha sonra Erdal Kopal’ın ifadesinin alınacağı karakola giden işçiler ifadenin alınmasını ve Erdal Kopal’ın serbest bırakılmasını bekliyorlar.
19.06.2018

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz