Nakliyat-İş’ten: MC Paketleme Taşımacılık Hiz. ve Tic. Ltd. Şti. İşyerlerinde Çalışan Sendikamız Üyesi İşçiler Adına Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

27.11.2015
532
A+
A-

Basına ve Kamuoyuna

MC Paketleme Taşımacılık Hiz. ve Tic. Ltd. Şti. İşyerlerinde Çalışan

Sendikamız Üyesi İşçiler Adına Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

ZF Sachs Süspansiyon Sistemleri San. ve Tic. AŞ’nin taşeronu (alt işveren) MC Paketleme Taşımacılık Hiz. ve Tic. Ltd. Şti.’de çalışan işçiler geçtiğimiz aylarda sendikamızda örgütlenmişlerdir.

Çalışma Bakanlığı tarafından sendikamıza toplu iş sözleşmesi yetki belgesi verilmiştir. İşçilerle birlikte toplu iş sözleşmesi teklif tasarısı hazırlanmış ve işyeri temsilcileri ile birlikte toplu ş sözleşmesi görüşmeleri başlamıştır.

Toplu iş sözleşme görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanmış, daha sonra arabulucu aşamasından da bir sonuç alınamamıştır. Uyuşmazlık raporundan sonra yasal prosedür grev aşamasına gelmiştir. O aşamada yapılan görüşmeler sonucunda işyerinde çalışan sendika üyelerinin oy birliği ile toplu iş sözleşmesi imzalanmıştır.

İmzalanan toplu iş sözleşmesi ile:

1- İşe giriş ücreti belirlenmiştir. Sendikaya üye olan işçilerin işe giriş ücretlerine aylık %8 oranında ücret zammı yapılacaktır.

2- Birinci yıl ücret zammı ise 01.06.2015 tarihinden itibaren alt grup ücret alan işçilerin ücretlerin altı ay için aylık 250,00 TL üst grup ücret alanlara ise 200,00 TL ücret zammı yapılacaktır. Birinci yıl ikinci altı aylık dönemi için ise ayrıca ücretlere 150,00 TL ücret zammı yapılacaktır. Böylece birinci yıl ortalama ücret artışı oranı olarak %30’a ulaşmıştır.

3- İkinci yıl ücret artışı ise 01.06.2016 tarihinden itibaren TUİK’in tüketici enflasyon oranına +2 refah payı eklenerek bulunacak oran üzerinden olacaktır.

4- İkramiye birinci yıl 30 gün ikinci yıl ise 60 günlük ücret üzerinden ikramiye ödenecektir.

5- Sosyal yardımlar

Bayram Yardımı: Birinci yıl, bayramlarda (her dini bayramda) 174,00 TL, Yakacak Yardımı: Yakacak yardımı ise aylık 67,00 TL’dir.

Yıllık İzin Ücreti: Yıllık ücretli izin ücretleri 200,00 TL olarak ödenecek. İkinci yıl ise ücret zammı oranında artış yapılacaktır. Ayrıca yıllık ücretli izin süreleri 4 iş günü ilave yapılmıştır.

İşyerinde işçi çıkarma ile ilgili karar sendika ile birlikte alınacaktır.

Mc Paketleme Taşımacılık Hiz. ve Tic. Ltd. Şti. sözleşmesinde birinci yıl ücret, ikramiye ve sosyal yardımların alınması ile yıllık toplam artış oranı % 40’ın üzerine çıkmıştır.

Mc Paketleme Taşımacılık Hiz. ve Tic. Ltd. Şti. ile imzalanan toplu iş sözleşmesi özel sektörde taşeronda olması ile ilk ücret zamları ile örnek bir toplu iş sözleşmesidir.

İşçi Sınıfımızın, sendikamızın taşeron cehennemine karşı örgütlü mücadelesinin kazanımıdır. 26.11.2015

Yaşasın MC Paketleme İşçilerinin Taşeron Cehennemine Karşı Mücadelesi ve Zaferi!

Yaşasın Nakliyat-İş/Yaşasın DİSK!

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz